Malarstwo olejne a talent — czy trzeba go mieć, aby być twórcą?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy można nauczyć się malarstwa olejnego. Oczywiście istnieje wiele technik, które mogą okazać się pomocne w tym procesie. Można nawet zdecydować się na uczestnictwo w specjalnym kursie, gdzie udostępnione zostaną tajniki tego konkretnego rodzaju sztuki.

Czy jednak faktycznie naturalne predyspozycje są podstawą, dla jakichkolwiek kroków ku zgłębianiu wiedzy? Otóż nie! Choć bez wątpienia mogą być one bardzo przydatne, to w żadnym wypadku nie można traktować ich jako absolutną konieczność. 

malarstwo olejne

Co można powiedzieć na temat procesu nauki?

Aby w ogóle można było mówić o rozpoczęciu procesu nauki na temat dziedziny, jaką jest malarstwo olejne, trzeba zaznaczyć, że artysta powinien potrafić łączyć ze sobą tajniki wiedzy związanej z architekturą — chodzi przede wszystkim na zasady perspektywy — rysunku i akwareli. Na kolejnym etapie będzie trzeba zmierzyć się z uwiecznianiem — najpierw przy pomocy ołówka, potem z zastosowaniem farb — konkretnych postaci. 

Można również zainteresować się malarstwem cyfrowym. Mimo iż z oczywistych przyczyn nie pozwala ono na zapoznanie się z pracą olejami lub akwarelami bezpośrednio, to otwiera ono przed studentem ogrom wiedzy, która na co dzień dostępna jest jedynie dla bardzo wąskiego grona osób, zajmujących się tworzeniem warstwy graficznej dla różnego rodzaju gier komputerowych i filmów. 

Klasyczni malarze rzadko sięgają po informacje związane z tym, co opisane zostało powyżej. Co to oznacza? Otóż to, że dzięki takiej sytuacji można zostać okazję do wyrobienia sobie własnego, w pełni indywidualnego stylu.

Malarstwo olejne a talent — co warto wiedzieć?

Czy każdy, kogo zajmuje malarstwo olejne, ma talent? Trudno powiedzieć, choć skłaniamy się raczej ku opcji, że tak nie jest. Dla wielu twórców kluczowe jest to, czego nauczyli się podczas kursów i warsztatów, a nie predyspozycje, które wyssali oni z mlekiem matki.

Koncepcja talentu sama w sobie bywa niesprawiedliwa i okazuje się raczej średnio użyteczna w prawdziwym życiu. Nie ulega rzecz jasna wątpliwości, że budowa mózgów poszczególnych artystów w zdecydowany sposób się od siebie różni. Wszystko to — jak udowadniają naukowcy — wynika z faktu, iż dziedziczymy różne zdolności po swoich przodkach. To wszystko z pewnością jest prawdą. Trzeba jednak mieć również odwagę, aby zadać samemu sobie pytanie: Kim i gdzie bym dziś był, gdybym swoją karierę rozpoczął od zapytania się o talent?

Malarstwo olejne jest czymś, czego po prostu można się nauczyć. Zastanawiasz się, czy używanie zdecydowanych, odważnych kolorów i ekspresja widoczna w pociągnięciach pędzla jest wynikową talentu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Choć ta dziedzina sztuki niczym nie różni się od innych prac, które wymagają po prostu poświęcenia wielu godzin na poznanie ich tajników, to u artystów obdarzonych tak zwanym naturalnym talentem, często można dostrzec nieco więcej ekstrawagancji. Takie osoby chętniej eksperymentują z barwami i malowanymi liniami. W wielu przypadkach podejmują one również kroki ku odkrywaniu nowych nurtów w sztuce. Nie wynika to z techniki, a potrzeb serca. I być może to właśnie odróżnia ich od grona twórców, którzy swoje umiejętności zdobywali w sposób klasyczny. 

Inspiruj się twórczością lepszych od siebie

Malarstwo olejne to sztuka, a to oznacza, że ciągły rozwój. Jednak, aby móc wdrażać w życie coraz to nowe rozwiązania, potrzebna jest dobra inspiracja. Dlatego też warto analizować obrazy olejne największych twórców, a także dokładnie studiować działa twórców współczesnych, którzy to zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem ze strony krytyków sztuki. 

Od razu trzeba zaznaczyć, iż sztuka nie zawsze oznacza oczywiste piękno. Dobry obraz olejny wcale nie musi być opcją uniwersalną, która będzie pasowała zarówno do kuchni, jak i salonu, sypialni lub jako element wystroju restauracji albo hotelu. Czasami warto lekko zboczyć z głównego traktu i postarać się odkryć coś zupełnie samodzielnie. Niewykluczone, iż okaże się to krokiem w kierunku odkrycia czegoś zupełnie nowego, co będzie kultywowane przez setki lat przez kolejne pokolenia artystów.

Nieustannie podejmuj nowe wyzwania!

Co jeszcze jest ważne dla osób, które są zainteresowane tematem, jakim jest malarstwo olejne? Oczywiście chęć podejmowania nowych wyzwań. Artysta powinien na zawsze wykreślić ze swojego słownika wyrażenie „nie potrafię”. Dzięki takiemu zabiegowi malarz utoruje sobie drogę ku poznawaniu swoich możliwości, o których zapewne sam nie miał wcześniej pojęcia.

Nie warto zamykać się w klatce swoich umiejętności. Są one czymś, co w każdej chwili może zostać rozbudowane o kolejne doświadczenia. Ograniczenia to coś, co nie dotyczy amatorów malarstwa olejnego. Podobnie jest z zasadami — czasami wręcz wypada je połamać, aby stworzyć coś, co do tej pory w ogóle nie występowało. Nie bójmy się krytyki i stawiajmy wszystko na swój własny, niczym nieprzerwany rozwój. Z pewnością efekty takich działań będą zaskakujące, w najlepszym znaczeniu tego słowa.