Alegoria i jej znaczenie w sztuce: dance macabre, Włodzimierz Tetmajer i inne przykłady
Czym właściwie jest alegoria? Słowo to pochodzi od greckiego sformułowania allēgoría, co oznacza „mówić w przenośni” lub „mówić obrazowo”. W…
Czytaj więcej...Czym właściwie jest alegoria? Słowo to pochodzi od greckiego sformułowania allēgoría, co oznacza „mówić w przenośni” lub „mówić obrazowo”. W…
Czytaj więcej...Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w zasadzie jest alchemia. Otóż w terminie tym zawarte są prawdy przednaukowej praktyki, jaka łączy w…
Czytaj więcej...Malowanie obrazów to nic innego, jak po prostu praktyka nakładania farb, pigmentów i kolorów na stałą powierzchnię, czyli płótno —…
Czytaj więcej...Nie tak dawno napisałem artykuł o kobietach w świecie sztuki. Wymieniłem wówczas cztery nazwiska, które powinien znać każdy. Dorobek artystyczny…
Czytaj więcej...Powiem to na wstępie, aby nikt nie był rozczarowany. Choćbym nie wiem jak się starał i jak długo pisał, to…
Czytaj więcej...Zjawisko odkrywania czyjegoś talentu dopiero po śmierci takiej osoby, to niestety dość częsta sprawa w historii. Przykłady takich artystów można…
Czytaj więcej...Fantastyczne zwierzęta, bo właśnie o nie chodzi w tym artykule, przez setki lat znajdowały się w kręgu zainteresowań ludzi żyjących…
Czytaj więcej...W historii sztuki terminu „średniowiecze” używa się do określania dzieł, które powstały pomiędzy końcówką IV i V wieku, a początkiem…
Czytaj więcej...W poprzednim artykule dość skrupulatnie omówiłem wyobrażenia średniowiecznych ludzi o istotach opisanych w bestiariuszu. Pisałem przede wszystkim o samej istocie…
Czytaj więcej...Kiedy słyszysz nazwisko Dali, to o co przychodzi Ci na myśl jako pierwsze? Czy od razu myślisz o jego podróżach…
Czytaj więcej...