Malarstwo szpachlowe i obrazy fakturowe — co warto wiedzieć?

Obrazy fakturowe powstają dzięki zastosowaniu tzw. techniki impasto. Taki rodzaj malarstwa zakłada, że farba zostaje nałożona na powierzchnię płótna bardzo grubymi warstwami, które twoją — a jakże! — niezwykle specyficzną, trudną do pomylenia fakturę.  

Zjawisko to pozwala dostrzec na barwniku wyraźnie pociągnięcia pędzla albo noża — w zależności od tego, czego używa konkretny twórca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosowane zostały oba narzędzia. 

Istnieje jeszcze jedna, w gruncie rzeczy chyba najpopularniejsza metoda. Mianowicie chodzi o nakładanie farby specjalną szpachelką malarską. Co ciekawe, kolory wcale nie muszą zostać wymieszane wyłącznie na paletce. Z powodzeniem można je łączyć ze sobą bezpośrednio na powierzchni płótna. Całość tych działań sprawia, iż farba sprawia wrażenia, jakby miała dosłownie wyjść poza ramę, a wszystko to dlatego, że obrazy fakturowe wykorzystują poniekąd zjawisko trójwymiarowości. To właśnie w tym tkwi sekret ich wyjątkowości. 

obrazy fakturowe

Jak powstają obrazy fakturowe?

Od razu warto przejść do tego, w jaki sposób powstają obrazy fakturowe. Zdziwi Państwa jednak fakt, iż metod ich malowania są setki, a ich ostateczna forma jest ściśle uzależniona od wizji samego malarza. Nie istnieje w tym przypadku żadna twarda, niemożliwa do złamania zasada. Obrazy fakturowe dają potężną dowolność, jeśli chodzi o sposoby nakładania farby na płótno i późniejsze tworzenie struktury przy jej pomocy. 

Farba może być nakładana szpachlą malarską o rozmiarze wybranym przez danego artystę. Narzędzie to jest bardzo przydatne, szczególnie jeśli malarzowi zależy na wymieszaniu ze sobą różnych farb w obrębie wcześniej przygotowanej palety albo bezpośrednio na płótnie. 

Najczęściej tej tak, że szpachla malarska stanowi podstawowe narzędzie do tworzenia faktury. Istnieje jednak grono artystów, którzy zamiast jej wolą używać np. specjalnych noży i nożyków, łyżek, a nawet widelców! Wszystko oczywiście po to, aby ostatecznie uzyskać zadowalający efekt. Jak już zostało wspomniane wcześniej — obrazy fakturowe to praktycznie niczym nieograniczona gama możliwości. 

Do czego przydaje się farba olejna?

Ciekawostką jest fakt, iż farba olejna okazuje się doskonałym materiałem, jeśli chodzi o glazurowanie i laserunkowanie cienkich warstw o wysokim poziomie przezroczystości. Takie działanie pozwala na osiągniecie efektu gładkiego, niemalże lakierowanego wykończenia.

Należy jednak zaznaczyć, że wyróżnia się dużo, niezwykle zróżnicowanych efektów samych faktur, jakie mogą zostać osiągnięte na płaszczyźnie samego obrazu olejnego dzięki zastosowaniu klasycznych technik. Mowa jest między innymi o wspomnianym już impasto. Nie oznacza to jednak, że należy powstrzymać się od wrażania w życie metod eksperymentalnych. Sztuka to jedna z tych dziedzin, których nie da się zamknąć w wąskich ramach składających się z oczekiwań. Warto więc sprawdzać nowe możliwości i tym samym przyczyniać się do budowania zupełnie nowej historii. 

Obrazy fakturowe i ich cechy charakterystyczne

Trzeba wiedzieć, że obrazy fakturowe można malować także dzięki zastosowaniu specjalistycznych past oraz żeli służących głównie do tworzenia różnych struktur. Niektórzy malarze rozprasują się na płótnie, inny nakładają warstwami, a następnie mieszają bezpośrednio z farbami olejnymi. 

Malarstwo szpachlowe jest bardzo ciekawą i niezwykle rozbudowaną dziedziną sztuki, w której panuje niesamowita artystyczna wolność. Obrazy olejne nietrudno jest odróżnić od tych namalowanych przy pomocy akryli. Działa stworzone farbami olejnymi charakteryzują się bardzo długim procesem schnięcia, ale za to są o wiele bardziej efektowne. Ciekawostką jest również fakt, że obecnie można użyć specjalnych preparatów, których działanie polega na przyspieszeniu schnięcia grubych warstw barwnika. 

Obrazy o ciekawej fakturze najczęściej składają się z co najmniej kilku warstw i najczęściej są to dzieła wykonane farbami olejnymi. Akryle wysychają co prawda znacznie szybciej i tworzą strukturę przypominającą gumę. Ich powierzchnia natomiast pozostaje lekko chropowata. 

Zapomnij o ograniczeniach

Bez względu na to, czy masz naturalny talent do malowania obrazów, czy też nauczyłeś się tego na specjalnych kursach lub warsztatach, powinieneś pamiętać, że najważniejszą zasadą w sztuce jest to, że nie ma żadnych zasad. 

Wszelkie ograniczenia i sztuczne ramy sprawiają, że artysta nie może w pełni rozwinąć swoich skrzydeł i tym samym nie ma szans na ukazanie światu tego, co tak naprawdę tkwi w jego głowie. Najwięksi malarze zawdzięczają swój sukces temu, iż postanowili pójść o krok dalej i zrezygnować z nieustannego powielania tematów. 

W Twoim przypadku nie powinno być inaczej. Jeśli czujesz potrzebę edytowania reguł danej stylistyki, po prostu to zrób. Później możesz ocenić efekt tych działań i jednoznacznie stwierdzić, czy w istocie jest od dla Ciebie zadowalający. Jeśli taki właśnie się okaże, będzie to jednoznaczny komunikat, aby trzymać się swoich wizji artystycznych rzyszłości.