Najsłynniejsi malarze holenderscy: nowoczesne obrazy i nie tylko.

Holenderscy malarze spełniali się w wielu stylach. Tworzyli piękne pejzaże, dzieła barokowe, klasycystyczne i w niezwykły sposób upamiętniali wydarzenia mające miejsce na królewskich dworach. Nowoczesne obrazy wychodzące spod ich pędzla wielokrotnie zaskakiwały i budziły naprawdę rozmaite emocje. Było tak w niemal każdej epoce historycznej! Którzy autorzy obrazów olejnych pochodzący z Holandii zasługują na największą uwagę i dlaczego? Na to, a także na wiele innych pytań odpowiadamy na łamach prezentowanego wpisu. Zachęcamy do lektury!

Malarz nadworny Gerard van Honthorst

Gerard van Honthorst przyszedł na świat w miasteczku Ultrecht pod koniec XVI wieku. Był autorem licznych obrazów olejnych powstałych w okresie baroku. Malarz potrafił doskonale manipulować światłem, co skutkowało tym, że najczęściej decydował się na uwiecznianie scen nocnych. Używane przez artystę techniki stosowania kontrastów i światłocieni wielokrotnie były inspiracją dla innych twórców.
Warto jednak wspomnieć, że Gerard van Honthorst w trakcie swojej kariery postanowił nieco zmienić swój styl. Nastąpiło to w pierwszej połowie XVII wieku. W tym czasie malarz zaczął stosować nieco jaśniejszą paletę kolorów i mocno skupił się na tworzeniu portretów. To właśnie to zaprowadziło go na dwory osobistości takich jak władca Danii Christian IV Oldenburg czy też angielski król Karol I Stuart. Omawiana postać zapisała się na kartach historii sztuki i odegrała istotną rolę w dziejach Holandii.

Nowoczesne obrazy holenderskie — Jacob Henricus Maris

Jacob Henricus Maris był pejzażystą z holenderskim paszportem. Artysta zajmował się również tworzeniem grawerów oraz litografią. Nas uwagę zasługuje również fakt, że był on jednym z założycieli szkoły haskiej zrzeszającej holenderskich malarzy. Maris malował przede wszystkim pejzaże. Jego odbiorcy mogli podziwiać piękno lokalnego krajobrazu, gdzie mosty, wiatraki i stare nabrzeże stanowiły główny element dzieła. Cechą charakterystyczną dla jego prac było pozostawienie sporego miejsca niebu, co w wyraźny sposób umożliwiało mocne podkreślenie przestrzenności całej kompozycji. Obrazy olejne były z pewnością największą pasją Marisa, jednak warto wiedzieć, że zdarzyło mu się również eksperymentować z akwafortami i akwarelami.
Na nowoczesnych obrazach opisywanego artysty nietrudno jest dostrzec wyraźną inspirację tradycyjnym malarstwem holenderskim, którego największy rozkwit przypada na XVII wiek. Maris starał się unowocześnić tamte wizje i właśnie w taki sposób stał się jedną z najważniejszych postaci dla światowego modernizmu w sztuce malarskiej.

Barok po holendersku, czyli Abraham Jansz. Begeyn

Sprzedaż obrazów olejnych to przykład biznesu, który rozwijał się już setki lat temu. Szczególnie jest to widoczne, jeśli wziąć pod uwagę okres baroku. To właśnie w tym czasie powstało najwięcej światowej kasy dzieł sztuki. Zamawiali je królowie i przedstawiciele rodów szlacheckich, którzy mieli nadzieje zapisać się dzięki temu na kartach historii. Jednym z najważniejszych malarzy w barokowej Holandii był Abraham Jansz. Begeyn, który tworzył od 1653 roku. Artysta był stałym gościem na dworze królewskim Fryderyka I Pruskiego. Malował głównie pejzaże, ale nie stronił również od tematów takich jak martwa natura, kwiaty, motyle, gady i wiele innych. Dwa obrazy opisywanego malarza znalazły się w zborach Warszawskiego Muzeum Narodowego. Kunszt, z jakim tworzył Begeyn, był doceniany po wielokrotnie. Liczne grono artystów starało się czerpać inspiracje z jego dzieł.

Historyzm i jego przedstawiciele z Holandii

Malarstwo historyczne

— jak sama nazwa nurtu wskazuje — skupiało się wokół próby uchwycenia wydarzeń historycznych na płótnie. Obrazy olejne, które powstały w zgodzie z założeniami tego stylu do dziś jednocześnie budzą podziw i grozę. Uwiecznione na nich sceny ukazują dzieje krajów i losy poszczególnych narodów, a także wojny, bitwy i konsekwencje poszczególnych decyzji władców tych państw.

Johan Georg Schwartze

tworzył w XIX wieku i jest jednym z czołowych twórców holenderskich, jeśli chodzi o historyzm. Artysta spędził lata swojej młodości na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, w Filadelfii. To właśnie tam poznawał tajniki sztuki malarskiej i starał się stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Po powrocie do Europy artysta oddawał się dalszej nauce malarstwa u wybitniejszych od siebie.

Thérèse Schwartze

była holenderską malarską, która tworzyła przede wszystkim portrety. Jej umiejętności były wybitne. To jedna z nielicznych kobiet, które otrzymały zaszczyt uczestniczenia w wystawie dzieł sztuki we florenckiej Galerii Uffizi. Najsłynniejszymi pracami Thérèse Schwartze są „Żydowski malarz”, „Portret Petera Mariusa Tuteina Noltheniusa”, a także „Trzy współlokatorki sierocińca w Amsterdamie”.