Najciekawsze style malarskie — obrazy olejne w praktyce

Najciekawsze style malarskie — obrazy olejne w praktyce

Historia malarstwa rozpoczyna się już w czasach prehistorycznych, ale o rozwijaniu się sztuki w obecnie znanej nam formie można mówić dopiero od starożytności. W ciągu wieków artyści stworzyli liczne style, które zachwycały i wciąż zachwycają odbiorców na całym świecie. Dzisiejsze nowoczesne obrazy do salonu lub innych pomieszczeń zwykle stanowią wariację na temat techniki stosowanej w dawnych czasach. Impresjonizm, kubizm, realizm, surrealizm, rokoko i wiele innych stylów miało ogromny wpływ na rozwój malarstwa. Nurty takie jak symbolizm, dadaizm, czy abstrakcjonizm fascynowały i oburzały społeczeństwo. Na przestrzeni epok historycznych malarze poruszali także bardzo zróżnicowane tematyki — raz były to sceny batalistyczne, religijne lub ilustrujące wydarzenia historyczne, a innym razem sceny z życia codziennego lub wiejskie krajobrazy. Warto zastanowić się nad tym, jakie formy malarstwa cieszyły się największą popularnością i zainteresowaniem.

Ciekawe obrazy na płótnie, czyli kubizm i abstrakcjonizm

Kiedy impresjoniści przetarli szlaki w poszukiwaniu zupełnie nowych, często nieoczywistych tematyk, szybko pojawili się artyści pragnący skupić się na problemie trójwymiarowości malowanych przedmiotów. Wydarzenia te zazębiły się z rozwojem kariery słynnego włoskiego malarza Pablo Picasso, który w swojej twórczości mocno odwoływał się do prymitywnych form sztuki stosowanych na terenie kontynentu afrykańskiego. Wszystko to zaowocowało powstaniem nurtu, jakim jest kubizm — kierunku malarskiego będącego swoistym uwielbieniem dla geometrii.
Dziś nowoczesne obrazy do salonu stworzone w myśl założeń kubizmu nie szokują nikogo, jednak w pierwszej połowie XX wieku, gdy nurt ten zaliczał swój debiut, budziły one bardzo skrajne emocje. Ówcześni malarze za nic jednak mieli krytykę i chętnie podejmowali coraz śmielsze kroki w swojej twórczości. Doprowadziło to do rozwinięcia się kolejnej mody w postaci malarstwa abstrakcyjnego. Abstrakcjoniści zupełnie zrezygnowali z przedstawiania na nowoczesnych obrazach prawdziwych przedmiotów na rzecz obiektów istniejących jedynie w ich wyobraźni. Głównych założeniem abstrakcjonizmu była odpowiednia manipulacja kompozycją przy pomocy odpowiednio dobranych plam kolorów.

Nowoczesne obrazy do salonu — echo surrealizmu w XX wieku

Surrealizm ewoluował w wiele stylów malarskich. Na szczególną uwagę w tym przypadku zasługuje tzw. realizm magiczny, który powstał w wyniku fascynacji malarstwem metafizycznym. Ta specyficzna forma surrealizmu stworzona przez Carela Willinka od początku wzbudzała potężne zainteresowanie wśród społeczeństwa. Do dziś wiele osób zainteresowanych kupnem nowoczesnych obrazów do salonu rozważa realizację we właśnie tym stylu.
Realizm magiczny ukazuje teoretyczne zwyczajną codzienność, jednocześnie jednak prezentowane sceny bardzo mocno odbiegają od normalności. Artyści tworzący obrazy w tym stylu mieli talent do budowania napięcia dzięki posługiwaniu się kontrastami, tajemniczymi kompozycjami oraz łączeniu ze sobą mało oczywistych struktur. Malarstwo realizmu magicznego to chaos i spokój, abstrakcja i realizm. To gra pozorów, która zachwyca i przeraża. To jeden z najciekawszych i najbardziej inspirujących nurtów w malarstwie, jakie powstały w XX wieku.

Op-art, czyli sztuka optyczna

Nowoczesne obrazy do salonu to także te, które wykonano w zgodzie z założeniami op-artu. Optical art, czyli stuka optyczna, jest nurtem w grafice i malarstwie, ale także w modzie oraz w sztuce użytkowej. Głównym założeniem artystów jest w tym przypadku silne oddziaływanie na ludzkie oko. Chodzi o stworzenie konkretnego złudzenia optycznego dzięki zastosowaniu odpowiednich technik. W tym celu można posługiwać się rozmaitymi efektami świetlnymi, używać dynamicznych form przekazu, głębi, a nawet wprowadzać do dzieł elementy ruchome. Właściwie wszystkie chwyty są dozwolone. Op-art cieszył się największą popularnością w drugiej połowie XX wieku. Wciąż jednak budzi ogromne zainteresowanie wśród odbiorów. Nie trzeba się zbyt mocno wysila
, aby zaobserwowa, że ludzie lubią oglądać zakrzywione formy rzeczywistości.
Sztuka optyczna pozwala na stworzenie złudzenia trójwymiarowości obiektów. Oznacza to, że dzięki odpowiednio dobranym kolorom i kształtom można uczynić niemal wszystko. Oko człowieka jest bardzo podatne na iluzje, co w przypadku obserwowania sztuki pozwala na przeżycie naprawdę niezwykłych emocji. Matematyczna natura tej formy malarstwa została wielokrotnie doceniona przez światowej sławy krytyków. Dziś jest ona często używana przez osoby zajmujące się tworzeniem grafitti i ogólnie rozumianego streetartu. Choć optical art może budzić bardzo skrajne emocje, to nie można zabrać mu innowacyjnego podejścia do artyzmu i odkrywczości. Nowoczesne obrazy do salonu wykonane w tym stylu mogą być pięknym uzupełnieniem np. minimalistycznych wnętrz.