Klasycyzm — niebanalna dziedzina sztuki
Klasycyzm, całkiem dosłownie, jest niebanalny. Gdyby słowo to tłumaczyć bezpośrednio z języka łacińskiego, wyszłoby że classicus oznaka tyle, co doskonały, pierwszorzędny, wzorowy i niebanalny właśnie. Styl klasycystyczny odbił się w przeróżnych dziecinach sztuki: od architektury, poprzez rzeźbę, a na malarstwie kończąc. Klasycyzm jest bezpośrednim odwołaniem do artyzmu żywego w starożytnym Rzymie i Grecji, stąd też wyraźne nawiązania do antyku.
Na terenie Starego Kontynentu mówiło się, że klasycyzm jest swoistym powrotem do źródeł. Niektórzy uważają, że jego pierwsze przejawy można było dostrzec już w epoce renesansu. Styl ten był poniekąd symbolem odradzającego się Rzymu i szybko zdominował świat artystów, przyćmiewając nurty takie jak manieryzm, rokoko i barok. Z klasycyzmem do czynienia mieliśmy aż do końca XVIII wieku, choć po prawdzie istniały miejsca na Ziemi, gdzie tworzono w tym zamyśle jeszcze przez kilkadziesiąt lat! Było to ukoronowanie oświecenie i — co ciekawe — w pewnym momencie doszło do tzw. walki klasyków z przedstawicielami romantyzmu. Cóż no… romantyzm wówczas zwyciężył.
Oczywiście nie znaczy to, że świat o klasycyzmie zapomniał. Było wręcz przeciwnie! Artyści i ich odbiorcy pokochali wynikającą z tego stylu harmonię, że po jakimś czasie (m.in. w XX wieku) pojawił się twór, zwany neoklasycyzmem. W późniejszych latach poszczególne jego części wykorzystywali twórcy tacy jak choćby Pablo Picasso. W Polsce czasami określa się tę modę mianem stylu stanisławskiego.
![obrazy do restauracji](https://langowski.net.pl/wp-content/uploads/2019/11/r048.jpg)
Cechy charakterystyczne dla klasycyzmu
Klasycyzm to często wszelkiej maści akty, najczęściej wzorowane na sztuce, która żywa była w starożytnej Grecji oraz w Rzymie. Artyści wierni założeniom klasycyzmu mieli w sobie ogromne pokłady chęci wiernego oddawania kształtów przeróżnych elementów dekoracyjnych — niezależnie czy chodziło o stroje, obrazy olejne, rzeźbę, czy architekturę.
Typowe dla tej formy artyzmu było również to, że twórcy rezygnowali ze wszelkich form dynamizmu, na rzecz statyki. Byli oni także dość szczędzi, jeśli chodzi o wyrażanie swoich emocji. I w tym miejscu dochodzimy do kolejnego charakterystycznego elementu — mianowicie chodzi o spokój. Na próżno w klasycystycznych dziełach poszukiwać skrajnych emocji. Jednocześnie nie da się nie zauważyć, że twórcy starali się mocno zaznaczyć istotę cnót obywatelskich, to było kontrą wobec frywolności, jaka jest widoczna w rokoko.
Obrazy wykonane w zgodzie z założeniami klasycyzmu są zdecydowanie wyidealizowane, a kształty odgrywają znacznie ważniejszą rolę od zastosowanych kolorów. Jeśli chodzi o tematykę, to najczęściej są to treści moralizatorskie, żeby nie powiedzieć, że wręcz propagandowe. ZA ilustrację mogłyby tutaj posłużyć prace osoby takiej jak Jacques-Louis David, który był nadwornym malarzem samego Napoleona Bonapartego. Ten sam artysta często używał zabiegu polegającego do wykorzystaniu zjawiska „snopu” światła, aby jasno wskazać, co na płótnie jest najistotniejsze.
![](https://langowski.net.pl/wp-content/uploads/2020/05/r060.jpg)
Przedstawiciele klasycyzmu w malarstwie
W dziedzinach takich jak malarstwo i grafika, klasycyzm odznaczał się wspomnianymi wcześniej przeze mnie statycznymi scenami, które zwykle zawierane było w pionowych układach, a także chłodną paletą kolorów, miękkim światłocieniem, gładką fakturą i ogólnopojętą wzniosłością. Obrazy olejne powstałe w ten konwencji traktowały najczęściej o historycznej, mitologiczne i alegorycznej tematyce.
Najważniejszymi przedstawicielami tego nurtu w malarstwie były perony takie jak:
- Jacques-Louis David;
- Jean-Auguste-Dominique Ingres;
- Giovanni Battista Lampi i Piranesi;
- Bernardo Bellotto;
- Thomas Gainsborough;
- Marcello Bocciarelli.
Prawda jest jednak taka, że klasycyzm na przestrzeni wieków zajmował wielu twórców, z których każdy był w pewnym wyjątkowy, a jego sztuka odkrywcza.
Klasycyzm a architektura
Choć osią moich artystycznych zainteresować jest malarstwo, to jednak z przyjemnością zwracam również uwagę na architekturę. Trzeba przyznać, że budowle utrzymane w stylu klasycystycznym, mają w sobie coś na tyle wyjątkowego, że naprawdę trudno przejść obok nich obojętnie.
Przykładami architektury, o której piszę są miejsca takie jak paryski Łuk Triumfalny, Brama Brandenburska w Berlinie, łódzka Biała Fabryka, słynne Łazienki Królewskie w polskiej stolicy. Nie można zapomnieć również o Panteonie i Kościele Świętej Trójcy w Paryżu, jak również o Pałacu Prymasowskim w Bratysławie oraz o Pałacu Dietrichsteinów w Wodziławiu. Ciekawostką jest, że ostatni ze wzmiankowanych przeze mnie budynków, to najstarsza budowla klasycystyczna w Polsce.
![](https://langowski.net.pl/wp-content/uploads/2021/10/1260-obrazy-nowoczesne-pejzaz.jpg)
Mam nadzieję, że udało mi się utrzymać uwagę Czytelników przez cały czas czytania artykułu. Jeśli tak, to w tym miejscy chciałbym również zaprosić do mojej prywatnej galerii obrazów olejnych online. Żywię nadzieję, że która z moich prac przypadnie Wam do gustu na tyle, abyście chcieli zawiesić ją na jednej ze ścian w Waszym domu.