Porwanie Europy — wyjątkowy obraz olejny Tycjana

Artykuł ten w zasadzie powinienem rozpocząć od kilku danych technicznych. „Porwanie Europy” to obraz olejny na płótnie, który mierzy 178 na 205 cm. To dość sporo, wystarczająco by przykryć sporą część ściany. Dzieło to jest niejako esencją kontrowersji. Informuje nas o tym już sam jego tytuł. W języku angielskim brzmi on dokładnie: „The Rape of Europe”, co w dosłownym tłumaczeniu jest znacznie bardziej dobitne od polskiego odpowiednika. 

Patrząc na ten obraz olejny czuję się cudownie. Mimo trudnego tematu, jaki podjął na nim Tycjan. wciąż znajdujemy na płótnie piękne kształtu, kolory i barwy przenikające się ze sobą w fascynujący sposób. Idealnie został tam uchwycony również ruch. Nie jest to statyczna scena, przeciwnie. Dużo w niej dynamiki i emocji, które moim zdaniem nie mogły zostać przedstawione w lepszy sposób. To właśnie ze względu na te wszystkie rzeczy postanowiłem poświęcić temu dziełu cały artykuł. Uważam, że jest ono piękne, a piękno zasługuje na to, aby dużo o nim mówić. 

Porwanie Europy — analiza tematu

Już sam tytuł obrazu nawiązuje bezpośrednio do historii Uprowadzenia Europy przez samego Zeusa. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z opowieścią zaczerpniętą z greckiej mitologii. Czasami spotykamy się również z interpretacją, jakoby w roli wspomnianego boga, występował rzymski Jowisz. W obu przypadkach bóstwo występuje w formie byka i nakłania Europę, by wdrapała się na jego grzbiet. Byk w dalszej części byk wchodzi do morza i przenosi główną bohaterkę na Kretę. Dopiero na wyspie ujawnia on przed nią swoje prawdziwe oblicze. Co było później? Otóż Europa urodziła Zeusowi (lub Jowiszowi) aż troje dzieci i przy okazji została królową Krety.

Powszechnie przyjmuje się, że źródłem inspiracji malarza Tycjana była scena zaprezentowana w antycznym dziele greckiego pisarza Achillesa Tatiosa. Co na to wskazuje? Głownie to, że na obrazie znajdujemy amorki oraz delfiny, które są obecne również w dziele literackim. Innym potwierdzeniem wspomnianej tezy jest kolor szaty, jaką ma na sobie Europa. Biel również jest wzmiankowana przez Tatiosa. 

Jakie emocje widzimy na płótnie

Nie ma żadnych wątpliwości, że na tym obrazie olejnym Tycjana widzimy scenę uprowadzenia. Niektórzy uważają nawet, iż jest to coś więcej, być może wykorzystanie Europy wbrew jej woli. Kobieta przedstawiona na płótnie wydaje się być bezradna i nieco przerażona, a jej ubrania pogrążone są w chaosie. Akt przemocy nie jest przedstawiony na obrazie całkiem jasno i bezpośrednio. Tycjan pozostawił ten fakt do samodzielnej interpretacji swoim odbiorcom. Na jakiej postawie można wyciągnąć podobne wnioski? Główni przez to, że postawa Europy jest otwarta, a na jej twarzy jest widoczny strach. 

Zatem na płótnie widzimy głównie przerażenie, ale także to, iż Europa poddaje się swojemu przeznaczeniu. Jets tak zapewne dlatego, że zwyczajnie Zeus nie pozostawił jej wyboru. Gdyby kobieta okazała bunt, prawdopodobnie spotkała by ją za to dotkliwa kara. 

Kilka słów o pochodzeniu 

„Porwanie Europy” to jeden z obrazów olejnych pochodzących z cyklu poesie Tycjana. Dzieła te zostały swtorzone specjalnie dla króla Hiszpanii i Portugalii Filipa II.  Należy tutaj wspomnieć, że poezja oraz esencja sztuk plastycznych są nierozerwane od setek lat. Dotyczy to zarówno gruntu intelektualnego, jak po prostu inspiracji twórczych. Cykl o tematyce mitologicznej Tycjana nieprzypadkowo został nazwany właśnie poesie

Tycjan podczas swojej długiej kariery namalował wiele tematów, na których uwiecznił on liczne sceny religijne i mitologiczne. Jednak to nie wszystko. Malarz ten jest odpowiedzialny także za stworzenie ogromnej liczby wspaniałych portretów. Kogo malował? A to różnie. Byli to między innymi papieże, cesarze, królowie i królowe, a także książęta, księżniczki i inne koronowane głowy. Jednak to wciąż nie wszystko! Tycjan nie ignorował też ciekawych twarzy kupców, poetów oraz podróżników. Śmiało można mówić o tym, iż artysta ten był niesamowicie utalentowany i wszechstronny. 

Kim właściwie był Tycjan?

Artysta ten urodził się najprawdopodobniej między rokiem 1488 a 1490. Uważa się go za najważniejszego członka weneckiej szkoły XV wieku. Uznawany jest on także za jednego z najbardziej utalentowanych artystów włoskiego pochodzenia. 

Kariera Tycjana to w zasadzie same sukcesy. Był on rozchwytywany przez ówczesnych krytyków sztuki oraz jej miłośników. Co ciekawe, Tycjan nigdy nie zamknął się w jednej technice malarskiej. Przez całe życie poszukiwał nowych rozwiązań. To właśnie między innymi z tego powodu wzbudzał on aż tak potężną fascynacje. 

Jak wynika z zaprezentowanych powyżej informacji, niekiedy jeden obraz olejny skrywa w sobie historię tak niezwykłą, że można mu z powodzeniem poświęcić cały artykuł. Takich dzieł jest więcej! Niektóre płótna uwieczniły opowieści naprawdę niezwykłe, takie które będą podziwiane jeszcze przez setki lat. W tym miejscu chciałbym Państwa zaprosić do obejrzenia mojej prywatnej galerii obrazów olejnych.