Sztuka baroku — malarstwo olejne w złotym wydaniu, cz. I
Perła o nieregularnym kształcie, moc dziwności i nietypowe rozwiązania — w zasadzie tak można by streścić to, czym jest barok. Ten kierunek w kulturze europejskiej, który trwał od końca XVI wieku aż po cały wiek XVIII. Uznawany jest on za nieoficjalny styl stosowany przez Kościół katolicki działający w czasach potrydenckich. To właśnie stąd pojawiło się pojęcie stuki jezuickiej i kontrreformacyjnej, które zaczęto stosować wiele lat później, konkretnie w XX wieku. Barok sam w sobie, pod każdym niemal względem reprezentował mistycyzm. Mieszał się on ze stylistyką klasycystyczną oraz manieryzmem.

Nie każdemu z pewnością będą się podobały obrazy, rzeźby i budowle utrzymane w stylu barokowym, jednak nie można nie doceniać tamtego okresu w dziejach artyzmu. Barok był obecny we wszystkich przejawach działalności literatów oraz innych artystów. Jako, że jestem malarzem, postanowiłem skreślić kilka słów odnośnie do malarstwa związanego z barokiem właśnie.
Jednak zanim przejdę do sedna, chciałbym serdecznie Państwa zaprosić do odwiedzenia mojego sklepu z obrazami olejnymi, które tworzę przy pomocy własnych rąk. Każde z dostępnych dzieł jest wyjątkowe i w pełni unikalne. Lata praktyki sprawiły, że mogę określać się mianem prawdziwego artysty. We wszystkie prace wkładam kawałek siebie i swojego serca. Jeśli któryś z obrazów szczególnie zwróci czyjąś uwagę, to zachęcam do skontaktowania się bezpośrednio ze mną poprzez formularz kontaktowy dostępny w niniejszej witrynie.
Malarze baroku
Ludzie, którzy tworzyli obrazy barokowe, byli nie tylko utalentowani, ale także uduchowieni. Taki wniosek można wysnuć patrząc na ich dzieła. Podejmowali oni zwykle tematykę religijną, ale również mitologiczną, batalistyczną, historyczną. Nie bali się oni również tworzenia portretów i stosowania alegorii. O tej ostatniej znajdą Państwo osobny artykuł na moim blogu.
W okresie baroku dużym zainteresowaniem i popularnością cieszyły się także wszelkiej maści krajobrazy, różne scenki rodzajowe oraz martwe natury. Na dziełach tych widoczne są doskonałe światłocienie i wyjątkowo efektowny iluzjonizm. Rzecz jasna najważniejszym elementem każdej z tych barć jest obecny na nich światłocień.

Protoplastami sztuki baroku były osobistości takie jak Michał Anioł, Tintoretto, Paolo Veronese, Tycjan i inny, którzy tworzyli w XVI wieku. Ciekawostką jest to, że każdy z wymienionych pochodził ze słonecznej Italii.
Kiedy nastąpiły czasy, zwane dojrzałym barokiem, jego najważniejszym ośrodkiem wciąż pozostawały właśnie Włochy. Najodważniejszym spośród ówczesnych twórców był rzecz jasna Caravaggio. Poza nim sławą okryli się także Andrea Pozzo, Luca Giordano, Piętro da Cortona, Domenichino, Giovani Battista Piazzetta, Battista Tiepolo i wielu, wielu innych. Potem niezwykle istotna okazała się działalność familii Carraccich, ponieważ to właśnie oni zbudowali fundammety pod style eklektyczny i akademizm.
Barok hiszpański
Złoty wiek malarstwa — właśnie tak nazywana była sztuka barokowa w kraju, w którym powstało flamenco. Najbardziej cenionymi malarzami wówczas byli między innymi: Diegoz Velazquez, Jose de Ribera, Bartolome Esteban Murillo oraz Francisco de Zurbaran. Ich działa zawierały w sobie jasne odwołania do szeroko pojętej religijności oraz mistycyzmu, ale nie brakowało również najrówniejszych scen rodzajowych.
W kontekście malarstwa barokowego, bardzo ciekawym mięskiem jego rozwoju była Flandria. To właśnie stamtąd pochodziły osobistości takie jak Rubens. Tego nazwiska po prostu nie da się nie znać! Malował on piękne kobiety, których ciała miały wyraźne krągłości. Rubens zmieniał kanon i wychodziło mu to perfekcyjnie! Poza nim z tej krainy pochodzili również Antoon van Dyck oraz Jacob Jordaens.

Inne ośrodki rozwoju sztuki barokowej
Barok nie umknął także uwadze Holendrów. W końcu to właśnie tam Rembrandt przyszedł na świat, a gdy dorósł, namalował najpiękniejsze ze swoich obrazów olejnych. Oprócz niego na uwagę zasługują także osobistości takie jak Jan Vermeer oraz Frans Halsa.
Innym miejscem, gdzie sztuka barokowa rozwijała się w najlepsze, była Francja. Największych osiągnięć dokonali tam np. Charles Le Brun, który od podstaw stworzył znany na całym świecie styl Ludwika XVI, a także inny jak Nicolas Poussin — tym razem protoplastą klasycyzmu. Nie można również zapominać o nazwiskach takich jak Hyacinthe Riguad, czyli autor licznych portretów, czy też prekursor rokoka Antoine Watteau.

Barok nie ominął krajów krajów niemieckich. Tam najczęściej przejawiał się on w budowlach sakralnych. Natomiast za jednego z najbardziej znanych i utalentowanych malarzy pochodzących z tamtej części Europy, uznawany jest Cosmos Damian Asam.