Poznaj nieznane: symbolika słynnych obrazów olejnych

Są takie obrazy olejne, które zna każdy — nawet osoby niemające na co dzień zbyt wiele wspólnego ze sztuką. Trudno nie wiedzieć jak wygląda Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinciego, czy też Bitwa pod Grunwaldem naszego rodaka Jana Matejki. Niektóre płótna zajmują ludzkość od wieków, ponieważ ich symbolika pozostaje wciąż zagadkowa dla odbiorców.

Czasami niełatwo jest określić co dokładnie na myśli miał malarz, co jest bezpośrednim powodem tworzenia się nowych teorii spiskowych — wiele z nich jest bardzo kontrowersyjnych. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poddać dogłębnej analizie kilka obrazów olejnych, które kryją w sobie największe tajemnice. Polecamy się do poczytania!

obrazy olejne

Znane dzieła sztuki: Mona Lisa (La Giaconda)

Słynna Mona Lisa została namalowana na początku XVI wieku. To dzieło jest jednym z najważniejszych obrazów olejnych w dziejach ludzkości. To prawdziwa renesansowa perła, która od setek lat znajduje się w centrum uwagi osób studiujących historię. Z malunkiem wiążą się liczne kontrowersje. Być może sam Leonardo da Vinci nie przypuszczał, że kobieta, jaką uwiecznił na topolowej desce, będzie tak istotna dla kolejnych pokoleń. Dziś La Giaconda zdobi jedną ze ścian w paryskim muzeum Louvre.

Głównym powodem zainteresowania Mona Lisą jest jej tajemniczy uśmiech i zaburzona perspektywa tła. Kobieta ta odegrała bardzo ważną rolę w popkulturze, stając się bohaterką dzieła literackiego „Kod da Vinci”, której autor opisał tam liczne teorie spiskowe książce wokół obrazu.

Jan Matejko i jego Bitwa pod Grunwaldem

Wyżej wymieniony obraz jest jednym z najważniejszych polskich dzieł sztuki. Jego wymiary są bardzo duże — niemalże pięć na dziesięć metrów. Na płótnie Matejko zawarł graficzne świadectwo historii naszego kraju.

Na obrazie olejnym widoczny jest tłum pogrążony w chaosie, gdzie artysta umieścił wiele osób, które rzeczywiście istniały. Rozpoznać je można w dość prosty sposób, wystarczy być odrobinę zorientowanym w dziejach Rzeczypospolitej.

Polityka na obrazie olejnym: Wolność wiodąca lud na barykady

Eugène’a Delacroix to autor słynnego dzieła sztuki zatytułowanego „Wolność wiodąca lud na barykady”. Na tym płótnie zostały uwiecznione wydarzenia z francuskiej rewolucji lipcowej, która stanowiła wyraz buntu przeciwko rządom Karola X Filipa z dynastii Burbonów — króla Francji sprawującego władzę na początku XIX wieku.

Artysta podjął się trudnego tematu, ale w doskonały sposób uchwycił polityczne niesnaski mające miejsce we Francji w owym czasie. Warto przyjrzeć się szczegółom uchwyconym przy pomocy pędzla — można dopatrzyć się naprawdę fascynującej symboliki.

Edvard Munch: Krzyk w myśli ekspresjonistycznej

„Krzyk” to zdecydowanie największe dzieło dla epoki ekspresjonizmu. Jego autor — Edvard Munch — zawarł na nim setki emocji, co po dziś dzień wzrusza tysiące osób. Obraz olejny powstał w 1893 roku w Norwegii.

Wykrzywiona postać ustawiona przodem do odbiorcy trzyma swoją twarz w dłoniach i zdaje się krzyczeć w przerażający sposób. W tle widoczny jest fiord znajdujący się w pobliżu Oslo, kształty przypominające ludzi i bezkres morza. Sam krzyk jest raczej wyrazem bólu niż strachu.

Ten obraz olejny jest interpretowany na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest on jednak graficznym odzwierciedleniem egzystencjalnego cierpienia, jakie niewątpliwie jest plagą dzisiejszych czasów.

Fascynująca postać kobieca: Dziewczyna z perłą

Dzieło to nazywane jest holenderską Moną Lisą. Uznaje się je za jeden z najpiękniejszych kobiecych portretów w dziejach ludzkości. Dziewczyna, którą uwiecznił na płótnie Johannes Vermeera, ma jasne włosy, a w jej uchu można dostrzec drobną biżuterię — kolczyk z maleńką perełką w kształcie przypominającym łezkę. Niektóre obrazy olejne zasługują na szczególną uwagę.

„Dziewczyna z perłą” to jedno z najważniejszych arcydzieł XVII wieku. Do dziś stanowi on inspirację dla malarzy zajmujących się tworzeniem obrazów olejnych. Co ciekawe, w 2003 roku został nakręcony film o tym samym tytule, co omawiane dzieło sztuki. Odtwórczynią roli głównej była piękna Scarlett Johanson — aktorka silnie związana z Marvel Studios.

Autentyczność: Autoportrety Vincenta van Gogha

Holenderski malarz Vincent van Gogh to jedna z najważniejszych postaci w historii malarstwa olejnego. Historia tego niezwykłego twórcy jest nad wyraz smutna. Przez całe życie zmagał się on z chorobą psychiczną, która z chwili na chwilę czyniła go większym kaleką. Jednocześnie jego obrazy olejne znajdują się pośród najważniejszych arcydzieł postimpresjonizmu. Jego ból egzystencjalny można dostrzec na wielu jego obrazach. Na szczególną uwagę zasługują autoportrety van Gogha. Było ich aż trzy. Na jednym z nich malarz uwiecznił swoją postać bez ucha. Nie była to jedynie wizja artystyczna — Vincent van Gogh rzeczywiście obciął sobie ucho w napadzie swojego szaleństwa.

Autoportret F627 skupia w sobie setki skrajnych emocji. Został on namalowany w chwili, gdy Vincent van Gogh przebywał w odosobnieniu. Wielu krytyków sztuki jest zdania, że to konkretne płótno jest manifestacją mieszanki frustracji i poczucia samotności autora.

Powyżej  wymieniliśmy zaledwie kilka spośród wielu dzieł sztuki, jakie od lat znajdują się w centrum zainteresowania historyków. Niektóre z nich z pewnością wielokrotnie uległy nadinterpretacji, inne realnie zawierają w sobie niezrozumiałą symbolikę, co jest powodem zafascynowania nimi licznego grona odbiorców. Mamy nadzieję, że artykuł spełnił Państwa oczekiwania — zachęcamy do obejrzenia galerii zamieszczonej na tej stronie WWW.