Salvador Dali — surrealistyczny ekscentryk i jego obrazy abstrakcje

Salvador dali urodził się w Hiszpanii 1 maja 1904 roku i aż do dnia swojej śmierci (23 stycznia 1989) zaskakiwał ludzi na całym świecie. Jego wybitna osobowość twórcza była tak samo abstrakcyjna, jak obrazy, które wychodziły spod pędzla Salvadora. Dali był kreatywny i ambitny. To właśnie te cechy sprawiły, że został on doceniony już w bardzo młodym wieku, co otworzyło przed nim drzwi do świata współczesnego malarstwa.

obrazy olejne na płótnie

Dziś Salvador Dali słynie przede wszystkim z twórczości surrealistycznej. Wielu uważa, że potrafił on przekształcać sny w dzieła sztuki. Niewykluczone, że to właśnie ta niezwykła zdolność uczyniła go tak wyjątkowym. Artysta swoje obrazy olejne na płótnie nazywał „ręcznie malowanymi fotografiami marzeń sennych”. Jeśli wierzyć temu, że określenie zostało stworzone przez malarza, można domniemać, iż sprawdziłby się on również w roli poety — może nawet dorównałby Juliuszowi Słowackiemu lub Adamowi Mickiewiczowi? Obrazy abstrakcje Salvadora wydają się graficzną wersją najpiękniejszych, ale jednocześnie najtrudniejszych do zinterpretowania, wierszy.

Surrealizm — malowanie snów

Salvador Dali był pomysłowy i ekscentryczny nie tylko w swojej działalności artystycznej, ale również w życiu prywatnym. Lubił zachowywać się w niecodzienny sposób — na co dzień nosił się w swoim długim płaszczu, korzystał ze swojej stylowej laski, dbał o charakterystyczny, wywinięty ku górze wąs i zawsze miał bardzo wyniosłą minę. Dali wydawał się oderwany od rzeczywistości zupełnie jak jego obrazy olejne na płótnie. Choć jego nietypowe działania bywały drażniące dla otoczenia, to i tak im pobłażano ze względu na świadomość faktu, iż wiadomym było, jak wielki wpływ mają one na wyjątkową twórczość hiszpańskiego artysty.

Surrealizm dosłownie uwiódł Salvadora. Było to konsekwencją faktu, iż malarza fascynowały obrazy, które pojawiały się w jego umyśle w chwili zasypiania. Według podań, Dali miał położyć na podłodze blaszany talerz, następnie siadać obok niego trzymając w jednej ze swoich dłoni metalową łyżkę. Potem artysta starał się oddać w ramiona snu. Gdy jego mięśnie doświadczały bezwładu, łyżka upadała i uderzała w blaszany talerz. Wszczynał się huk, który wybudzał Salvadora. W tym momencie Dali natychmiast przystępował do próby uwiecznienia swoich marzeń sennych na płótnie. Dla jednych może wydawać się to oznaką szaleństwa, inni zaś dostrzegą w tym działaniu ogromne poświęcenie dla malarstwa współczesnego. Bez względu na to, w której grupie Drogi Czytelniku jesteś, Salvador Dali pozostaje jedną najwybitniejszych postaci dla sztuki europejskiej.

Sam artysta zwykł o swoich niecodziennych praktykach wyrażać się w następujący sposób: „Każdego ranka, tuż po przebudzeniu, doświadczam ogromnej przyjemności bycia Salvadorem Dali”.

Obrazy olejne na płótnie malowane przez ekscentryka

Salvador Dali stworzył w czasie swojej kariery ponad 1500 obrazów olejnych na płótnie. Oprócz nich rysował także ilustracje do książek, zajmował się litografią, projektowaniem scenografii i kostiumów teatralnych. Pozostawił on po sobie również dziesiątki wyjątkowych rzeźb i wiele różnych projektów — w tym jeden na potrzeby animowanego filmu krótkometrażowego dla samego Walta Disneya.

Warto także wiedzieć, że Dali współpracował z reżyserem Jackiem Bondem w 1965 roku. Efektem ich wspólnych działań był film o tytule „Dali w Nowym Jorku”. Swoją drogą produkcja do dziś ma dość wysoką ocenę IMDb — 7,3/10. Polecam więc jej obejrzenie, ponieważ w niezwykły sposób ukazuje ona rozwój malarstwa współczesnego oczami hiszpańskiego ekscentryka.

Malarstwo współczesne: Dali poszukuje muzy

W 1929 roku 25-letni Salvador Dali poznał swoją przyszłą żonę i muzę — Elena Ivanova-Diakonowa całkowicie zawróciła bieg myśli w głowie hiszpańskiego surrealisty. Rosjanka szybko doceniła geniusz artystyczny tkwiący w wybranym przez nią kochanku. Kobieta słynęła z fascynacji mężczyznami zajmującymi się różnymi formami sztuki współczesnej — oczywiście jej zainteresowanie miało charakter znacznie bardziej zaawansowany niż jedynie platoniczny.

W 1958 roku Dali i tajemnicza rosyjska piękność pobrali się w Kaplicy Aniołów, znajdującej się niedaleko Girony. W 1968 roku malarz kupił żonie zamek w Púbol w Gironie. Co ciekawe, istniał dokument, gdzie postanowione było, iż Dali nie może się tam udać, bez jej uprzednio wydanej, pisemnej zgody. Taka sytuacja może wskazywać na to, że stosunki małżeńskie pomiędzy nimi nie należały do najgorętszych.

Niektórzy uważają, że żona artysty w rzeczywistości była daleka od tolerowania jego zachowań. Istnieją przypuszczenia, jakoby miała mu ona podawać truciznę, która trwale uszkodziła jego układ nerwowy, co skutkowało przedwczesnym zakończeniem jego działalności artystycznej poprzez spowodowanie choroby Parkinsona.

malarstwo abstrakcyjne

Obrazy abstrakcje Salvadora były efektem jego niezwykłej pasji i zaangażowania w rozwój swoich umiejętności. Sądzę, iż każdy malarz mógłby się sporo nauczyć od tego mistrza.