Paryż — kulturalna stolica Europy

Nie trzeba być szczególnie spostrzegawczym, aby zauważyć, iż Paryż od zawsze skupiał w sobie artystów wszelkiej maści. Różni twórcy przybywali tam choćby po to, żeby studiować. Wśród architektonicznego piękna prędzej czy później odkrywali w sobie talenty, a następnie uznawali Paryż za swoje miejsce na tej planecie. Trudno się im dziwić, wszak miasto to naprawdę może sprawiać wrażenie, iż jest ono prywatnym azylem lub wręcz sanktuarium, gdzie bez trudu można odszukać spokój. Tak więc od wieków malarze, pisarze, rzeźbiarze oraz inne osoby czerpiące ze sztuki całymi garściami osiedlali się w tej części malowniczej Francji. To właśnie w tym zakątku Europy zawiązane zostały grupy takie jak OuLiPo oraz Lapin Agile. W Paryżu powstały pierwsze impresjonistyczne i kubistyczne obrazu olejne oraz surrealistyczne fotografie…

paryż
fot. Pexels.com

Miasto zakochanych i nie tylko

Paryż od zawsze przyciąga do siebie osoby, które zostały uraczone strzałą Amora. Romantyczne historie zdają się rozgrywać tam niemalże na każdym kroku. Zabytki architektury, liczne zagłębia artystyczne oraz fakt, iż stolica Francji była tłem dla licznych romansów, jedynie podsyca kwestie jej uroku. Warto też wspomnieć, że w wielu miejscach można tam natrafić na ślady person takich jak Picasso, Monet, Dali, Apollinaire, Baudelaire, Chateaubriand, Dalida, czy też Kiki de Montparnasse. 

Montmartre oraz Place du Tertre to jedne z wielu części Paryża, które z powodzeniem można nazwać siedzibą cyganerii artystycznej. Miejsca te do dziś tętnią życiem — usłyszeć można tam śmiech i muzykę. W powietrzu czuć zapach farb. Taki klimat utrzymuje się tam co najmniej od dziesięcioleci.

Nie można jednak zapomnieć o paryskich cmentarzach — np. Pėre-Lachaise czy Montparnasse, gdzie spoczywa wielu utalentowanych tego świata. Niektóre ze znajdujących się tam grobów stały się wręcz miejscami kultu. Wśród najczęściej odwiedzanych nieboszczyków należy wymienić Jimma Morissona oraz Balzaca. 

paryż
fot. Pexels.com

Rivoli 59 — zagłębie artystyczne Paryża

Jeśli chodzi o miejsca, które naprawdę mocno wyróżniają się na mapie stolicy Francji, to jednym z nich jest zdecydowanie Rivoli 59. To kamienica, gdzie każde piętro jest wypełnione jest po brzegi różnymi dziełami sztuki. Znajdujemy tak rzeźby, obrazy olejne oraz wiele, wiele więcej. Ten punkt na paryskiej mapie to prawdziwa gratka dla wszystkich, którym zależy na pielęgnowaniu swojej potrzeby piękna.

W Rivoli 50 można również podziwiać pracownie artystyczne. Ich wystrój to najczęściej popis niesamowitej kreatywności. Co ciekawe, wstęp do tego obiektu jest wolny. 

Impresjonizm w Paryżu

W Paryżu mieszkało wielu przedstawicieli impresjonizmu. Styl ten szybko zdobył serca odbiorców na całym świecie. Nie był to jedynie szybki zryw popularności, ponieważ impresjonistyczne dzieła po dziś dzień cieszą się gromkim zainteresowaniem. 

Nie każdy wie, iż to właśnie w Paryżu znajduje się najlepsza kolekcja takich dzieł! Można je oglądać w wielu muzeach zlokalizowanych we francuskiej stolicy. 

Najwięcej obrazów jest w Muzeum Orsay, jakie mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Umieszczane zostały tam obrazy olejne, rzeźby, szkice i rysunki najważniejszych przedstawicieli impresjonizmu. Mam w tym przypadku na myśli Moneta, Maneta, Degasa, Renoira, Delacroix, Gauguina i Caillebotte. 

W tym samym muzeum można obejrzeć również prace postimpresjonistów — np. Vincenta van Gogha. To miejsce jest wprost idealne, aby umożliwić sobie przeanalizowanie w spokoju tego, w jaki sposób ewoluowała przez lata ta konkretna forma sztuki. 

paryż
fot. Pexels.com

Muzeum Oranżerii

Oranżeria jest położona w szklarni królewskiej romantycznego ogrodu Tuileries. Zlokalizowane jest tam również muzeum. Miejsce to znane jest z tego, iż mieści się w nim aż osiem prac Moneta, na których namalowane zostały słynne „Lilie wodne”.

Seria tych malunków została zrealizowana w cztery lata po zakończeniu się I wojny światowej. Miał być to swoisty apel do społeczeństwa, aby to zapragnęło pogrążyć się w spokoju po czasie, który tak obfity był w liczne akty przemocy. 

„Lilie wodne” Moneta to jednak niejedyny skarb, jaki można oglądać w Muzeum Oranżerii. Umieszczona tam została również kolekcja obrazów Jeana Waltera i Guillaume’a, gdzie także to właśnie impresjonizm gra główne skrzypce. 

Romantyczny stosunek do sztuki

Moim zdaniem sztuka powinna posiadać w sobie pierwiastek romantyzmu. Wówczas staje się ona czymś na poły legendarnym, czymś dookoła czego można zbudować naprawdę wyjątkowy nastrój. W związku z tymi przemyśleniami ja jako malarz, również staram się zawierać na płótnach nie tylko to co namacalne i prawdziwe, ale także to, co jest nieco bardziej mistyczne. 

Co konkretnie mam na myśli? Głównie fakt, iż na moich obrazach olejnych przelewam fragment swojej duszy, przemyśleń oraz emocji. Możecie Państwo odwiedzić udostępnioną przeze mnie galerię obrazów online i samodzielnie zweryfikować, czy rzeczywiście tak tak. Artyzm to nośnik dla tego, co niewypowiedziane.