Obrazy nowoczesne Suzanne Valadon — kontrowersyjnej artystki

Suzzane Valadon to postać, która przez lata budziła spore kontrowersje. Była ona nieślubnym dzieckiem francuskiego robotnika ludowego, na świat przyszła we wrześniu 1865. Valadon nie dożyła sędziwego wieku, zmarła mając zaledwie 62 lata. Jednak należy wiedzieć, iż jej czas spędzony na Ziemi z pewnością nie był nudny. To jedna z tych osób, o których z powodzeniem można mówi, że wydarzenia, w jakich brali udział, mogłyby nie móc się zmieścić na realnej osi żywota. Suzzane Valadon dorastała na jednej z artystycznych paryskich dzielnic. Nie od zawsze interesowało ją jednak malarstwo nowoczesne.
Trudna sytuacja finansowa zmuszała ją niejako do wykonywania wielu dziwnych zajęć. Wśród nich można wymienić na przykład występowanie w cyrku, pracę w charakterze kelnerki oraz bawienie cudzych dzieci za pieniądze. Gdy Valadon skończyła 16 lat, doświadczyła wypadku — spadła z cyrkowego trapezu i doznała licznych obrażeń ciała. Ta tragedia raz na zawsze zmieniła kierunek jej życiowej drogi.

Sztuka i design według Suzzane Valadon

Valadon była malarką, jednak wielu uważa, że potrafiła także rzeźbi. Co prawda nie w twardym surowcu, ale za to w postrzeganiu sztuki już tak. Malarstwo w

spółczesne dla jej czasów było jej prawdziwym konikiem, któremu poświęcała wiele uwagi. Suzzane Valadon wielokrotnie porównywana jest do meksykańskiej artystki Fridy Kahlo, która również z

askakiwała odbiorów, prowadziła kontrowersyjne życie oraz doświadczyła trwałego uszczerbku na zdrowiu w młodości.
Suzzane miała zdolność wpływania na rozwój innych. To właśnie z tego powodu miała tak ogromne znaczenie w tym, w jakim kierunku, jeśli chodzi o twórczość poszły persony, takie jak Pierre-Auguste Renoir, czy też Henri de Toulouse-Lautrec. Gdyby Valadon żyła w czasach nam współczesnych, z całą pewnością można założy, że prowadziłaby działalność na rzecz kobiet, walczyłaby o ich prawa i domagała się sprawiedliwości dla wszystkich. Nie mam wątpliwości, że nazywano by ją „kobietą swobodną”.

Stare artykuły opisujące Suzzane opisują ją jako kobietę wywołującą poruszenie. Valadon prowokowała, świadomie skupiała na sobie uwagę i prowadziła raczej rozwiązłe życie. Plotki głoszą, że już jako nastolatka mogła przedstawić imponującą listę swoich kochanków. Powstrzymajmy się jednak od zbyt pochopnych osądów — Suzzane we właśnie ten sposób zdobyła doświadczenie, które później mogła przelewać na płótno. Na namalowanych przez nią obrazach nowoczesnych prezentowane były treści, jakie wielu uznawało za haniebne. Mnóstwo tam nagich kobiet w dość jednoznacznych pozycjach. Valadon nie przejmowała się opiniami innych na swój temat. Starała się po prostu robić to, co potrafiła najlepiej, czyli żyć intensywnie i tworzyć kontrowersyjne malunki.

Obrazy nowoczesne autorstwa „kobiety swobodnej”

Malarstwo współczesne ma tysiące imion. W przypadku obrazów Suzzane Valadon z pewnością byłoby ono żeńskie. Jej odważne interpretacje nagich ciał oraz jawna manifestacja ich seksualności były konsekwencją lat, które artystka spędziła w cyrku, a także spełniając się w roli modelki. Malarka ze względu na niewielką zasobność swojego portfela nigdy nie zdecydowała się na podjęcie formalnego szkolenia artystycznego. To klasyczny przykład samouka — Valadon wszystkiego nauczyła się samodzielnie, po prostu szlifowała naturalny dar, jaki otrzymała od losu.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że francuska malarka słynęła ze swojej rozwiązłości. Jej brak tabu pozwalał na utrzymywanie bliskich relacji z najwybitniejszymi artystami, którzy działali w tamtym czasie. Niewykluczone więc, że kochankowie udzielali jej rad dotyczących twórczości. Podczas gdy dla nich porady te z pewnością nie były niczym więcej, jak niewinnym flirtem, Valadon traktowała je jako lekcje, na które nie było jej stać.

Prace Suzzane przyciągały uwagę głównie ze względu na widoczną w nich pasję i intensywność. Bydziły one zainteresowanie również przez wzgląd na charakter prowadzonego przez artystkę życia osobistego. Szczyt sławy Suzzane osiągnęła w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W trakcie jej kariery wystawiła ona swoje obrazy nowoczesne na czterech wystawach retrospektywnych.

Malarstwo współczesne — podkreśl charakter swojego domu

Sztuka i design to bardzo ważne elementy dla każdego wnętrza. Obraz lub rzeźba są w stanie podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia i podrasować je. Zapraszam Państwa do odwiedzenia mojej . Jestem jednym z tych artystów, którzy stawiają na nieustanny rozwój. Wciąż poszukuję nowych bodźców i staram się doskonalić swój warsztat. To między innymi dlatego tak bardzo zależy mi na opinii odbiorów.