Obrazy na płótnie w mojej pracowni

obrazy na płótnie, 419901Dlaczego obrazy na płótnie?

Początki malowania na płótnie sięgają czasów renesansowej Italii, gdzie weneccy artyści walczyli z wilgocią skradającą ich zapierające dech freski. Wtedy to płótno, szeroko dostępne używane było do celów dekoracyjnych. Płótno naciągnięte na drewniany szkielet było relatywnie lekkie i łatwe w transporcie.

Pamiętam czasy kiedy o blejtramach nawet się nie wspominało. Natomiast tkanina płócienna dostępna była wszędzie, szczególnie w mojej okolicy, gdzie łódzkie włókiennictwo było bogactwem naszej drogiej Polski. Jako młody artysta siadałem na podłodze z młoteczkiem i kilkoma deseczkami i majstrowałem swoje własne podobrazia. W dzisiejszym świecie moja pracownia pełna jest tych ‚białych ścianek’ w różnych rozmiarach, kształtach i grubości.

Obrazy na płótnie, szczególnie dobrej jakości i dobrze zaimpregnowane pozostaną w naszych domach na lata a nasze dziatki będą miały na czym zawiesić oko i może na chwile zapomną o szeroko dostępnych mało atrakcyjnych druczkach produkowanych dziś na masową skalę.