Obrazy na płótnie: najsłynniejsi włoscy malarze

Obrazy na płótnie od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Sztuka tego typu jest niezwykła nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale również z punktu widzenia historii. Zapraszamy do poznania najsłynniejszych włoskich malarzy!

Obrazy na płótnie: najsłynniejsi włoscy malarze

Obrazy na płótnie od zawsze fascynowały ludzi. Ozdabiano nimi ściany w pałacach i willach na całym świecie. Każdy kontynent może poszczycić się niezwykle utalentowanymi przedstawicielami sztuki tego rodzaju. Trudno jednak o państwo o bogatszej historii artyzmu niż Włochy. Największy rozkwit malarstwa w Italii przypada na okres renesansu. Wtedy sprzedaż obrazów olejnych wyglądała zupełnie inaczej niż dziś, ponieważ dzieła tego typu nie znajdowały się w zasięgu wszystkich. Były one zarezerwowane jedynie dla najbogatszych. Którzy spośród włoskich artystów zasługują na największą uwagę?

Obrazy na płótnie i deskach Leonarda da Vinci

Leonarodo da Vinci to przykład prawdziwego człowieka renesansu. Zajmowało go wiele dziedzin — od architektury i medycyny, poprzez optykę i mechanikę, a na malarstwie i akustyce kończąc. To przykład twórcy, który ponad wszystko fascynował się życiem i starał się czerpać z niego tyle, ile był w stanie samodzielnie unieść.
Jego najsłynniejszym dziełem jest oczywiście Mona Lisa. Obraz powstał na desce wykonanej z topolowego drewna w latach 1503-1507. Obecnie wielu artystów wykorzystuje ten motyw, malując obrazy olejne do salonu i sypialni, które stanowią replikę La Giacondy. Nikomu dotąd nie udało się jednak zawrzeć aż tak dużej nuty tajemnicy w tym dzieje, ile zdołał Leonardo da Vinci.

Michelangelo Buonarotti, czyli Michał Anioł

Michał Anioł również nie poprzestawał na malowaniu obrazów olejnych na płótnie. Fascynowały go również inne dziedziny sztuki. Nikogo nie powinno to dziwi, ponieważ w młodości

pobierał on lekcje od najlepszych. W zacnym gronie nauczycieli Michała Anioła znaleźli się m.in. Domenico Ghirlandaio oraz Giovanni Bellini. Twórczość Michelangelo Buonarotti była swoistą awangardą. Jego dzieła wydawały się wyrywać z ogólnie przyjętych ram, a sam artysta wyznaczał nowe granice i poczucie estetyki.

Gdyby jego sztukę miało się opisać przy pomocy słów, należałoby użyć następujących określeń: gwałtowność, ekspresja i chaos. Turyści zwiedzający dziś wnętrze kaplicy sykstyńskiej zachwycają się kunsztem wykonanych tam fresków („Sąd Ostateczny” wykonany na przestrzeni lat 1536-1541). Nie każdy jednak wie, że w czasach, gdy były one malowane przez Michała Anioła, spotkały się z falą krytyki. Innymi znanymi obrazami malarza są „Bitwa pod Casciną” i „Święta rodzina”.

Giovanni Bellini i tematyka biblijna

Giovanni Bellini to kolejny przykład malarza, który tworzył w epoce renesansu. Uznaje się go za najbardziej uzdolnionego ze wszystkich artystów pochodzących z rodu Bellinich. Giovanni nie musiał szukać wsparcia zbyt daleko. W gruncie rzeczy wystarczyło, że poprosił o radę własnego ojca lub jakiegokolwiek innego, męskiego członka rodziny. Artysta zajmował się przede wszystkim malowaniem scen biblijnych, a szczególnie sobie upodobał uwiecznianie wizerunku Marii z maleńkim dzieciątkiem Jezus trzymanym w ramionach.

Jednymi z najbardziej znanych obrazów olejnych na płótnie, które powstały w wyniku ruchów pędzla Belliniego są dzieła takie jak „Opłakiwanie”, „Madonna Frizioni” oraz „Alegoria”. Trudno je nazwać obrazami olejnymi do salonu i sypialni, ale jeszcze ciężej jest nie zauważyć ich doskonałości. Giovanni Bellini w niezwykły sposób potrafił dopierać barwy i pracować ze światłem. Wielu próbowało powtórzyć jego fenomen, ale udało się to jedynie nielicznym.

Amadeo Modigliani, czyli skandal we włoskim stylu

Amadeo Modigliani tworzył nieco później niż opisani powyżej artyści, bo na przełomie XIX i XX wieku. Zmarł o wiele przed tym, gdy jego obrazy olejne na płótnie zostały docenione i uznane za wybitne dzieła sztuki. Modigliani zyskał rozgłos dzięki malowaniu odważnych aktów kobiecych, które w tamtym okresie nie tylko wzbudzały liczne kontrowersje, ale także sprawiały, że twórca był nazywany skandalistą. Jednym z najsłynniejszych dzieł włoskiego artysty jest „Nudo Dolente”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Akt ciepiący. Na obrazie widzimy młodą kobietę odchylającą się do tyłu. Jej wyraz twarzy wskazuje na ekstazę lub ból — w tym zakresie interpretacje mogą w znaczący sposób różnić się od siebie.

Sprzedaż obrazów olejnych Modiglianiego za jego życia przynosiła mu niewielkie zyski. Największy pobyt na nie pojawił się dopiero po tym, gdy artysta zmarł z powodu gruźlicy. Według relacji córki artysty – Jeanne Modigliani – w drodze do szpitala miał on szeptać słowa „Włochy, Kochane Włochy”. Amadeo wydał ostatnie tchnienie w Paryżu. Oznacza to, że znikomy sukces, który został przez niego osiągnięty za życia, nie był jedyną bolączką przedwcześnie zmarłego twórcy. Spoczywa na cmentarzu  Père-Lachaise, w towarzystwie takich znamienitości jak Jim Morrison (wokalista grupy The Doors), Molier (wybitny francuski komediopisarz), Honoriusz Balzac (powieściopisarz, jeden z najważniejszych, jeśli chodzi o tworzenie współczesnej powieści europejskiej) oraz wielu innych.