Obrazy marynistyczne

Marynistyka. Dlaczego mnie tak fascynuje?

Pejzaż marynistyczny jako odrębny gatunek malarski zaistniał w XVII wieku głównie w twórczości artystów holenderskich. Najszybciej rozwijał się w krajach nadmorskich, o bogatych tradycjach żeglarskich – w Holandii i Anglii, Francji oraz Włoszech. Z początku malowane były sceny batalistyczne, a z czasem popularne stały się krajobrazy morskie przedstawiające zjawiska naturalne dla pejzażu morskiego. Do około XIX wieku malarz skupiony był na szczegółach, dlatego tez większość prac po długich godzinach w plenerze kończona była w pracowni artysty. To impresjonizm zapoczątkował tzw. ‚ wrażenie widoku’, uchwycenie momentu, bez studiowania szczegółu. Zaczęto używać sztalug i eksperymentować ze światłem, wywołując ‚niedopowiedzenie’.

Obrazy nowoczesne o  tematyce marynistycznej cechuje często  styl impresjonistyczny charakteryzujący się grą światła, kolorów oraz częstą poświatą . To właśnie stworzona przez artystę tajemniczość i niedopowiedzenie wywołuje w nas emocje i przemyślenia oraz własne interpretacje.

Początki mojego malarstwa kojarzą mi się właśnie z morzem. Dla mnie morze to ‚inny świat’, rządzący się swoimi prawami, rozwścieczony i niedostępny, a zarazem spokojny i romantyczny. Tak właśnie podzielone są moje prace związane z tematyką marinistyczną. W mojej galerii znajdą Państwo wzburzone morze i samotne okręty, ale także słoneczne pejzaże i fascynujące wschody i zachody słońca.

Oto najnowszy eksperyment z kolorystyką i fakturą..