Obrazy do nowoczesnych wnętrz: Wenecja jako motyw w sztuce

Wenecja to miasto zlokalizowane w północnej części Włoch. Metropolia składa się z części lądowej i tej osadzonej na wyspie. Najbardziej znane jest oczywiście jej centrum, gdzie tysiące wąskich uliczek tworzą wyjątkowe romantyczne tunele. Jeszcze w XVIII wieku Wenecja uchodziła za jedną z największych morskich potęg handlowych znajdujących się przy Morzy Śródziemnym. Dziś już nikt o tym nie pamięta, ponieważ jej znaczenie stało się o wiele bardziej sentymentalne i poetyczne. Ta włoska miejscowość stanowi częstą inspirację dla powstawania licznych dzieł sztuki. Doceniali ją zarówno pisarze, jak i projektanci mody i malarze. Obrazy do nowoczesnych wnętrz, na których widoczne są gondole i najbardziej znane kanały świata dla nikogo nie powinny być nowością.

Malarstwo impresjonistyczne oraz inne style a Wenecja

Warto wiedzieć, że Wenecja nie tylko była i jest wielokrotnie malowana na obrazach do dużego pokoju i innych pomieszczeń. Miasto to samo w sobie stanowi rodzaj galerii sztuki, gdzie zgromadzonych zostało wiele dzieł wykonanych m.in. w myśl założeń, jakie dyktuje malarstwo impresjonistyczne oraz inne techniki wykorzystywane w procesie twórczym tego typu. Turyści odwiedzający słynne miejsce zakochanych, mogą na własne oczy podziwiać obrazy artystów, takich jak Lorenzo Lotto, Jacopo Tintoretta, Tycjan, Jacopo Bassano, Giovanni Bellini oraz wielu innych. Aby je zobaczy
, nierzadko wystarczy odwiedzić lokalne świątynie lub muzea, które w tym przypadku odgrywają rolę miejsc prezentacji wielkoformatowych prac.

Podczas pieszego przemierzania Wenecji warto dotrzeć w pobliże Campo della Carita. Znajdujemy tam Akademię, która jest jednocześnie jednym z najsłynniejszych muzeów we Włoszech. Zwiedzając takie punkty, turysta otrzymuje szansę spojrzenia na to niezwykłe miasto oczami artystów z rodu Bellinich oraz person takich jak Giorgione lub Vittore Carpaccio. Łatwiej jest odczuć klimat tego pięknego miasta, wiedząc, że było ono doceniane także przez ponadprzeciętnie utalentowanych artystów. Spacer po Wenecji to okazja do spotkania z różnymi rodzajami sztuki oraz niesamowita przygoda z historią.

Wenecja na obrazach do nowoczesnych wnętrz

Istnieje kilka miast, które w wyjątkowy sposób sprzyjają miłosnym uniesieniom. Wśród prawdziwych stolic romantyzmu znajdujemy m.in. Paryż, Brugię oraz tytułową Wenecję. Te miejsca na europejskiej mapie stanowią najlepsze tło dla oświadczyn i ważnych wyznań dwojga zakochanych. Warto jednak zastanowić się nad tym, co w tym przypadku wpływa na ich pozycję. Paryż słynie jako Miasto Świateł, a jego centrum historyczne było miejscem licznych romansów. Brugia to z kolei piękna, średniowieczna metropolia zlokalizowana w Belgii, gdzie architektura zachwyca nawet najbardziej wytrawnych podróżników. Wenecja, podobnie jak francuska stolica była planem dla licznych namiętności. Wąskie uliczki, włoski klimat i wszechobecna woda sprzyjała przygodom miłosnym. Czegóż innego można by się było spodziewać po mieście, z którego pochodził sam Giacomo Casanova? Niewykluczone, że to właśnie jego podboje uczyniły Wenecję sławną i sprawiły, że jest ona tak często wykorzystywanym motywem w sztuce. Obrazy do nowoczesnych wnętrz, gdzie widoczna jest ta część Włoch, po dziś dzień stanowią modne rozwiązanie.

Najsłynniejszy europejski awanturnik — Giacomo Casanova

Kupując obrazy do nowoczesnych wnętrz, na których widoczne są motywy weneckie, rzadko myślimy o tym, że romantyczne pojmowanie tego miasta wynika prawdopodobnie z tego, że pochodził z niego Giacomo Casanova. Wspomniany podróżnik i pisarz jest odpowiedzialny za publikacje licznych dzieł, na których łamach opisał on wiele spośród swoich podbojów miłosnych. Słynął on z braku powściągliwości i bycia bezpośrednim, jeśli chodzi o opowiadanie o szczegółach swojego życia erotycznego. Wszystko to osiągnęło tak zaawansowany poziom, że dziś jego nazwisko — Casanova — z powodzeniem może być używane jako synonim słowa „kochanek”.
Wenecja to miasto zakochanych, gdzie wyznania miłości mają większą moc, niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Każdego roku odwiedzają ją miliony turystów, którzy przybywają tam z nawet najbardziej oddalonych kontynentów. Wszyscy chcą na własne oczy zobaczyć słynne gondole, Bazylikę i plac św. Marka, pałac Dożów i przystanąć na kilka chwil na Ponte del Sospiri, czyli pięknym Moście Westchnień.
Obrazy do nowoczesnych wnętrz często zawierają w sobie widoki z tytułowego włoskiego miasta. Artyści niezwykle chętnie malują miejsca, takie jak te wspomniane powyżej, a także inne malownicze zakątki Wenecji. Prym w tym przypadku wiodą Palazzo Venier dei Leoni, Kanał Grande, most Rialto oraz Synagoga Hiszpańska. Warto wspomnie
, że metropolia ta jest cyklicznie zalewana od wielu lat, co może spowodować to, że niebawem zniknie ona z powierzchni ziemi. Wówczas obrazy olejne, na których była ona obecna, staną się jedynym świadectwem jej romantycznego klimatu.