Obraz olejny: pejzaż a wyobrażenie artysty

Obraz olejny: pejzaż a wyobrażenie artysty

Proces powstawania obrazu olejnego jest czymś znacznie więcej niż jedynie przygotowaniem płótna i naniesieniem na niego odpowiednich barw. Dzieło tego typu zawsze jest jakąś formą wizji twórczej, która zawsze musi zostać poprzedzona iskrą weny. Wbrew pozorom niewiele osób zastanawia się nad tym, co sprawiło, że twórca zdecydował się na to, aby namalować dany obraz olejny. Pejzaż nie zawsze jest tylko odbiciem rzeczywistości. Niezwykle często zostają w nim ukryte emocje i uczucia autora. Jednocześnie muszą one pozostawać niedostępne i możliwe do zauważenia dla odbiorców. To bardzo trudne zadanie, które stanowi integralną część tworzenia dzieła. Warto wiedzieć, że obrazy współczesne na zamówienie to połączenie inspiracji, doskonałej techniki, wizji twórczej i doświadczenia. Oznacza to, że ich zakup to coś znacznie więcej od udekorowania mieszkania. Obrazy na ścianach nadają charakter wnętrzom, które zdobią.

Obraz olejny: pejzaż uczuć artysty

Odwiedzając galerię sztuki i oddając się przyjemności oglądania wystawionych w niej dzieł, niektórzy widzą jedynie pierwszoplanowy przekaz. W przypadku krajobrazów mogą to być choćby polne maki, oświecone letnim światłem słonecznym, nad którymi rozpościera się widok złotych chmur i błękitnego, pełnego cumulusów nieba. Jeśli jednak obserwator zdecyduje się przyjrzeć temu co widzi bardziej drobiazgowo, dostrzeże to, co naprawdę przedstawia obraz olejny. Pejzaż najczęściej znajduje konkretne odzwierciedlenie w uczuciach jego twórcy. Biorąc to pod opisany stan rzeczy, dość łatwo można dopatrzyć się tego, co nie jest widoczne na płótnie na pierwszy rzut oka.

Spoglądając przez pryzmat uczuć i emocji czerwone maki będą symbolem miłości, niebieskie niebo i chmury — tęsknoty, a złote łany zboża ukazane na drugim planie stanowią wzmiankę o nadziei. Nagle z pozornie zwyczajnego letniego pejzażu otrzymujemy wiersz o zakochanych, których los z jakiegoś powodu postanowił rozdzielić. Kontynuując tę myśl, szybko sami skonstruujemy historię pełną uniesień, łez i zapewnień o wiecznym terminie ważności miłosnych westchnień.

Tematem obrazu może być wszystko. Marynistyka, wiejskie widoki, góry lub miejskie krajobrazy — bez względu na myśl przewodnią, wyobrażenie artysty na jego temat zawsze pozostaje czymś wyjątkowym. Jego inspiracja zwykle jest czymś utajonym, co z powodzeniem może uchodzić za intymne. To właśnie z tego powodu interpretacji dzieł powinno dokonywać się w samotności i przede wszystkim samodzielnie. Malarz udostępnia swoim odbiorcom jedynie wskazówki, których połączenie w spójną całość jest ich zadaniem. Warto wiedzieć, że to właśnie tak wygląda emocjonalne zaplecze obrazu olejnego. Pejzaż zawsze ukazuje rąbek osobowości artysty.

Dlaczego obrazy olejne to dobra inwestycja?

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się elementy wystroju wnętrz takie jak plakat, czy obraz olejny. Pejzaż to ozdoba, która jest w stanie podkreślić indywidualny charakter każdej sypialny, salonu oraz każdego innego pomieszczenia w domu. Obrazy mają tę przewagę nad fotografiami, że są wykonywane ręcznie, a zatem zostaje w nich zawarte o wiele więcej uczuć artysty. Mogą się one także poszczycić o wiele dłuższą karierą w roli ozdób pokojowych, co jest ich kolejnym atutem.

Co więcej, na uwagę zasługuje również uniwersalny charakter obrazów olejnych. Pejzaże, portrety, miejskie krajobrazy, abstrakcja i inne tematyki mogą być doskonałym uzupełnieniem dla mieszkań wykończonych w różnym stylu. Pięknie będą się one prezentowały zarówno we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych, jak i tych nawiązujących do wiktoriańskich rozwiązań o dużym stopniu skomplikowania.

Jak dobrać obraz do domu?

Wybierając obraz olejny do swojego mieszkania, najlepiej jest zdać się na własne poczucie estetyki i intuicję. Dzięki temu zyskuje się pewność, że uzyskany efekt będzie cieszył się aprobatą właściciela. Mimo wszystko dobrą praktyką jest trzymanie się pewnych, utartych zasad, jak choćby ta o niełączeniu ze sobą pewnych kolorów czy kształtów. Chodzi o to, aby uniknąć kiczowatego rezultatu.

Nie jest tajemnicą, że w wielu przypadkach dobrze jest się zdać na opinię eksperta, którym w tym przypadku może być np. sam autor obrazu olejnego. Pejzaże również mogą zostać dobrane tak, aby jak najlepiej wydobywać piękno określonego domu. Wystarczy odrobina wyobraźni i wizji twórczej.

Chętnie pomogę w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Wśród moich dzieł znajdują się propozycje będące w stanie sprostać oczekiwaniom Klientów różnego typu. Jestem przekonany, że są one w stanie dotrzeć nawet do najbardziej wymagających osób. Wynika to z faktu, że jako artysta nie boje się wyzwań i zawsze wkładam 100% zaangażowania w tworzone przez siebie pracę. Wierzę, że dzięki temu można nazywać je wyjątkowymi.