Najsłynniejsi niemieccy artyści oraz ich prace, część I

Niemcy jako zjednoczony kraj istnieją dopiero od XIX wieku. Mimo wszystko jednak, państwo to okazuje się mieć bardzo długą i fascynującą tradycję, co szczególnie mocno odczuwalne jest we wszystkich sztukach plastycznych i wizualnych. To właśnie na tych ziemiach w okresie renesansu poświęcono tak wiele uwagi odnowionemu zainteresowaniu sztuką starożytnych Rzymian i Greków. Choć trend ten powstał niezaprzeczalnie na terenie słonecznej Italii, to jednak w Niemczech zyskał on zupełnie nowy, świeży wygląd. W końcu chyba nikogo przekonywać nie trzeba, iż właśnie Albrecht Durer jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych, renesansowych artystów. A skąd mężczyzna ten pochodził? Z terytorium, na których mieszczą się dzisiejsze Niemcy. 

Podobnie było w kresie romantyzmu, jaki rozprzestrzenił się w Europie pod koniec wieku XVIII, a potem identyczny scenariusz rozegrał się, gdy na dobre rozgościł się tutaj klasycyzm. Niemcy są nieodłącznym elementem sztuki. Wiele technik powstało i rozkwitło właśnie tam. Z tego też powodu postanowiłem poświęcić temu zagadnieniu aż dwa artykuły na moim blogu. Ten, który czytają Państwo obecnie, jest pierwszym z nich. 

Z tego miejsca pragnę także Państwa zaprosić do mojego własnego sklepu internetowego, gdzie można obejrzeć, nabyć lub zamówić obrazy olejne namalowane przeze mnie własnoręcznie

Hans Holbein Młodszy

Północny renesans był nurtem w sztuce, który eskalował w Europie położonej na północ od Alp. Niemiecki renesans  z kolei był integralną częścią północnego renesansu, a Hans Holbein to osobistość będąca jednym z czołowych artystów reprezentujących ten okres w dziejach sztuki. 

Należał do rodziny cenionych i ważnych artystów. Jego ojciec — mianowicie Hans Holbein Starszy — także spełniał się jako utalentowany malarz specjalizujący się w szkole późnogotyckiej. Z kolei Hans Holbein Młodszy zaczynał swoją drogę od tworzenia murali oraz rozmaitych dzieł o tematyce religijnej. Jego sztukę ceniono od samego początku, gdy zaczął działać. Stworzył wiele portretów północnoeuropejskich członków rodziny królewskiej i notabli, aż wreszcie awansował na malarza królewskiego na usługach angielskiego władcy Henryka VIII. Hans Holbein Młodszy z powodzeniem może być nazwany jednym z najsłynniejszych portrecistów XVI wieku, tym samym pozostając znanym twórcą niemieckim. 

Anzelm Kiefer

Anselm Kiefer jest najbardziej znany z monumentalnych płócien, które w pewnym sensie badają historię Niemiec, zwłaszcza jeśli chodzi o horror Holokaustu. Prace tego artysty wymusiły na nim poszukiwania różnych elementów w obrębie wspomnianego okresu. Niejednokrotnie zagłębiał się on w tematy objęte tabu, ze względu na nazistowską przeszłość. Kiefer odwołuje się do ciężkiego impast. Jest to technika, gdzie farbę nakłada się przy zastosowaniu warstw w tak sposób, aby pociągnięcia pędzla były bardzo wyraźne. 

W swoich dziełach Kiefer wykorzystuje nietypowe materiały; takie jak słoma, popiół, glina, ołów i szelak. Część z nich — i to spora — odnosi się bezpośrednio do rozmaitych aspektów historii, ale także do mitów: zarówno niemieckich, jak i zagranicznych.

Franz Marc

Franc Marc urodził się 8 lutego 1880 i zmarł 4 marca 1916 roku. Był on związany z dwiema słynnymi grupami artystów niemieckich. Niektórzy są przekonani, iż Marc wybudował niejako fundament pod dalszy rozwój ekspresjonizmu. 

Malarz ten był centralną postacią Der Blaue Reiter. Najbardziej zasłynął on ze swoich prac, gdzie widoczne są jaskrawo kolorowe zwierzęta, a zwłaszcza konie. 

W taki sposób artysta starał się dotrzeć przy pomocy prawdziwie głębokiego przesłania do ludzkości. O czym chciał on poinformować? O nich samych, ponieważ to właśnie ludzie zajmowali przestrzeń jego umysłu. W swój dziwny i pokręcony sposób zdawał się on dbać o innych przedstawicieli własnego gatunku. Ponadto przywiązywał on dużą wagę również do innych rzeczy, które uznawał za święte. Mowa o przyrodzie — zarówno roślinności, jak i zwierzętach. 

Gerhard Richter

Ten niemiecki artysta przyszedł na świat w 1932 roku. Gerhard Richter stworzył naprawdę wiele fascynujących prac. Wśród nich na największą uwagę zasługują oczywiście obrazy olejne z działu abstrakcji oraz te nieco bardziej fotorealistyczne. Warto jednak wiedzieć, że Richter nie stronił również od rzeźbienia, rysowania, pracy ze szkłem oraz fotografii. Był to niezwykle utalentowany człowiek, o którym po prostu trzeba pamiętać.

Podobnie jak Picasso, Gerhard Richter nie zachował ani odrobinę spójnego stylu. Chociaż był on wyraźnie związany z kilkoma ruchami artystycznymi, jego dzieł zwyczajnie nie da się umieścić w ramach jednego, konkretnego gatunku. W swoich abstrakcyjnych obrazach Richter skonstruował skumulowane warstwy malarstwa niereprezentacyjnego. To niezwykłe zjawisko! Prace te zdają się ewoluować etapami, w taki sposób, aby wywoływać w odbiorcach sprzeczne uczucia. Nie powinno zatem dziwić nikogo, że wiele osób uważa, iż Richter był najlepszym artystą wszech czasów.