Najsłynniejsi niemieccy artyści oraz ich dzieła, część II

Jak już wspominałem w poprzednim artykule, niemieccy malarze odegrali naprawdę ogromną rolę w dziejach sztuki. To nierzadko oni właśnie tworzyli nowe nurty, wyznaczali trendy i nie bali się eksperymentować z formą. Szeroko pojęty artyzm jest innym wymiarem rzeczywistości, który dzięki naszej wyobraźni możemy zaprojektować w dowolny sposób. Jest to zjawisko niezwykłe i tym bardziej fascynujące. W tym tekście chcę zaprezentować kilka sylwetek, jakie z całą pewnością zrewolucjonizowały wiele pojęć i technik na przestrzeni dziejów. 

Zanim jednak przejdę do sedna, pragnę zaprosić Państwa do odwiedzenia mojego sklepu internetowego, w którym wystawiam obrazy olejne namalowane własnoręcznie. Myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie! Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby stworzenia czegoś na zamówienie Klienta, pozostaję do dyspozycji!

Albrecht Dürer — geniusz w czystej postaci

Albrecht Dürer zdecydowanie był niesamowicie utalentowanym malarzem oraz rysownikiem. Jednak znany jest on przede wszystkim ze swoich niesamowitych grafik. Jego kariera rozpoczęła się pod czujnym okiem Michaela Wolgemuta. To właśnie on uczył go warsztatu i podstaw. Zresztą nie tylko jego. Człowiek ten był powszechnie znany z tego, że stawał w pozycji lidera dla wielu początkujących artystów. Wyznaczał wówczas standardy niemieckiego drzeworytu w tym konkretnym okresie. 

Jeszcze w wieku dwudziestu kilku lat Dürer ugruntował swoją reputację, jak również wpływy w praktycznie całej Europie. A wszystko to właśnie dzięki wysokiej jakości drzeworytom. Kolejne co zrobił, to zrewolucjonizował pojęcie grafiki, podnosząc ją do poziomu niezależnej formy sztuki. Nie powinno zatem dziwić nikogo, że szybko zaczęto postrzegać go jako jedną z czołowych postaci w historii tego zagadnienia. Wprowadzenie przez niego znanych, klasycznych motywów do sztuki północnej stanowiło istotny wkład w niemiecki renesans. Albrecht Dürer do tej pory uważany jest za największego niemieckiego artystę okresu renesansu właśnie. Nie da się bowiem ukryć, że wywierał on niezwykle głęboki wpływ na artystów kolejnych pokoleń, zwłaszcza jeśli chodzi o grafikę.

Caspar David Friedrich — utalentowany człowiek, który umarł w biedzie

Caspar David Friedrich już na wczesnym etapie swojej kariery zyskał ogromną i niezwykłą reputację. Niestety, szybko utracił ją w kolejnych latach swojej twórczości. Wszystko stało się przez krytyków, którzy zupełnie nie zrozumieli jego pracy i zamiast ją docenić, poddali ją ogromnej i podłej wręcz krytyce. Wszystko to sprawiło, iż Friedrich umarł w skrajnej nędzy, zapomniany przez ludzi ze swojego otoczenia. 

Oczywiście na powrót zyskał on przychylność krytyków, niestety już wiele lat po swojej śmierci, w połowie XX wieku. Obecnie twórca ten jest ikoną w Niemczech i pozostaje znany na całym świecie, gdzie uważa się go za protoplastę romantyzmu oraz ruchy artystycznego, gdzie nacisk kładziono przede wszystkim na emocje oraz silny indywidualizm. 

dopiero w połowie 20 wieku znalazł przychylność nowego pokolenia krytyków i historyków sztuki. Dziś Friedrich jest ikoną w Niemczech, jest znany na całym świecie i jest uważany za najważniejszego niemieckiego artystę romantyzmu, ruchu artystycznego, który położył nacisk na emocje i indywidualizm, jak również poświęcano sporo uwagi gloryfikacji przeszłości oraz natury. 

Friedrich jest obecnie postrzegany jako postać o ogromnej złożoności psychologicznej. Jako człowiek, który miał wielką potrzebę celebracji piękna, bywając jednocześnie nawiedzanym przez ciemność i mrok. Najbardziej znany jest z prac, które stawiają ludzi pośród nocnego nieba, porannych mgieł, bezlistnych drzew i innych podobnych okolicznościach.

Paweł Klee — 9000 dzieł sztuki

Paul Klee był niesamowicie płodnym — jeśli tak to można nazwać — malarzem. Podczas całej swojej kariery namalował on ponad 9000 (!!!) dzieł sztuki.

Jego prace były kojarzone przede wszystkim z wieloma ruchami artystycznymi, takimi jak ekspresjonizm, kubizm, surrealizm i abstrakcja. Mimo to jednak jednoznaczne ich sklasyfikowanie przysparza wielu problemów. 

Klee miał zdecydowanie wysoce indywidualistyczny styl, co sprawiło, iż często mówi się o nim, jako o najbardziej pomysłowym artyście działającym w XX wieku. Na swój sposób interpretował bieżące trendy w sztuce, jak również stosował nowatorskie metody i techniki. Pracował w wielu mediach, a nawet czasami łączył je w jedną pracę, co jak na czasy, w których tworzył, było bardzo zaskakujące. Wpływ jego zainteresowania muzyką widać wyraźnie w całej jego twórczości. Warto także wiedzieć, że Klee studiował teorię kolorów i pisał o niej szczegółowo. Ocenie jest znany jako Newton Koloru. Paul Klee był zdecydowanie jedną z najbardziej wpływowych postaci w sztuce współczesnej i jest jednym z najsłynniejszych malarzy pochodzących z Niemiec.