Najdroższe obrazy w historii sprzedane podczas aukcji cz. I

Ile razy zdarzyło Ci się słyszeć, że „sztuka jest bezcenna”? Z pewnością co najmniej kilka w trakcie swojego życia. To głębokie i jakże wzniosłe zdanie nie ma niestety zbyt wiele wspólnego z prawdą. Obrazy olejne i inne przejawy artyzmu od zawsze są w cenie… i to nie byle jakiej! Ta pozornie niezmierzona wartość płótna okazuje się dość łatwa, jeśli chodzi o wycenę. Schody zaczynają się jednak tam, gdzie w grę wchodzi kwota licząca przynajmniej sześć zer. Jakie są najdroższe obrazy w historii? Odpowiadam na to pytanie w niniejszym artykule. 

Salvador Mundi pędzla Leonarda da Vinci 

Ten konkretny obraz olejny powstał na przestrzeni lat 1490-1500, a więc to solidny kawał historii! Przy okazji jest to także najdroższy obraz na świecie, który 15 listopada 2017 został sprzedany za bagatela 450,3 miliona dolarów! To było całkowite i niezaprzeczalne pobicie wszelkich możliwych rekordów. Więcej, wynik ten zaskoczył absolutnie wszystkich. Nikt nie przypuszczał, że to możliwe, aby cena mogła osiągnąć tam imponujący wynik. 

Warto jednak zwrócić w tym miejscu uwagę na to, że tych 450 milionów dolarów to żywy dowód na to, iż zapotrzebowanie rynku na obrazy twórców takich jak Leonardo da Vinci jest ogromne. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić naprawdę dużo, aby wejść w posiadanie tak znakomitych arcydzieł. 

Les Femmes d’Alger, czyli Pablo Picasso

11 maja 2015 roku w Christies’s ten obraz olejny został sprzedany za 179,4 miliona dolarów amerykańskich. Całkiem niezły wynik, prawda? Płótno zostało namalowane w 1955 roku, a jego wartość wzrasta z upływem kolejnych lat. Niewykluczone, że za kilka dekad to właśnie to dzieło sztuki okaże się propozycją dla najzamożniejszych kolekcjonerów. 

Ten obraz olejny jest jednym z najodważniejszych i tym samym najbardziej godnych uwagi dzieł Pabla Picassa z lat 1954-1955. W chwili sprzedaży „Les Femmes d’Alger” był w naprawdę dobrym stanie, więc stanowił wyjątkową propozycję dla każdego, kto tylko był w stanie zapłacić tak wysoką cenę. Przed sprzedażą w 2015 roku po raz ostatni spieniężono go w listopadzie 1997 roku. Wówczas zapłacono za niego 31,9 miliona dolarów. Nabywcą był kolekcjoner pochodzący z Arabii Saudyjskiej. 

Amedeo Modigliani i Nu couché — obraz namalowany w latach 1917-1918

Jakie są najdroższe obrazy w historii? Kolejnym z nich jest Nu couché pędzla Amedeo Modiglianiego (tłum. leżąca nagość). Dzieło to osiągnęło drugą najwyższą cenę na aukcji, która miała miejsce 9 listopada 2015 roku. Była to kwota 170,4 miliona dolarów. Licytacja rozpoczęła się od 75 milionów dolarów, co już samo w sobie przekroczyło poprzedni rekord wartości dzieł namalowanych przez Modiglianiego (był on równy 70,7 miliona dolarów). Obraz został sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi Liu Yiqian, pochodzącemu z Chin. 

Omawiany obraz jest jednym z tych dzieł Modiglianiego, który zdecydowanie zasługuje na naprawdę solidną porcję uwagi. Został on namalowany na przełomie lat 1917-1918 i stanowił element serii, która w całości uznawana jest za kluczową, jeśli chodzi o rewitalizację aktu w sztuce modernistycznej.  

Modigliani po raz drugi, czyli Nu couché (sur le côté gauche)

Amedeo w tym zestawieniu pojawia się kolejny raz. Wszystko to ze względu na aukcję, która odbyła się w Sotheby’s 14 maja 2018 roku. To właśnie wtedy Nu couché (sur le côté gauche) został sprzedany za… 157,2 miliona dolarów! 

Dzieło powstało mniej więcej w tym samym okresie, co płótno wymienione w powyższym akapicie, czyli w latach 1917-1918. Warto wspomnieć, iż licytacja rozpoczęła się od kwoty 125 milionów USD. Zarówno ten, jak i inne akty namalowane przez Modiglianiego to przykład dzieł bardzo odważnych. W niektórych kręgach uważa się je za wręcz skandaliczne. 

Trzy studia do portretu Luciana Freuda — obraz olejny Francisa Bacona

12 listopada 2013 na aukcji w Christie’s obraz „Trzy studia do portretu Luciana Freuda” został sprzedany za 142,4 miliona dolarów amerykańskich. 

To konkretne płótno to naprawdę rzadkie znalezisko. Kwota, którą za nie zaproponowano, w znaczący sposób przegoniła cenę sławnego obrazu „Krzyk” autorstwa Edvarda Muncha (sprzedano go za 120 milionów USD). Tryptyk namalowany przez Francisa Bacona niespodziewanie stał się przedmiotem prawdziwie zaciętej licytacji. Podczas całej aukcji zarobiono wówczas niemalże 700 milionów dolarów. Taki wynik robi wrażenie, nieprawdaż?

Twelve Landscape Screens pędzla chińskiego malarza Qi Baishi

17 grudnia 2017 podczas aukcji w Beijing Poly jeden z obrazów olejnych chińskiego malarza Qi Baishi został sprzedany za 140,8 milionów dolarów. Cena, jaką osiągnęło to dzieło, wzmocniła miejsce Qi w świecie sztuki.

Praca została ukończona w 1925, kiedy to autor miał 62 lata. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż twórca ten słynął nie tylko z malowania tradycyjnym pędzlem, ale również z… kaligrafii. 

Mam nadzieję, że pierwsza część serii o tym, jakie są najdroższe obrazy w historii, przypadła Państwu do gustu. Niebawem wrócę z kolejną porcją drogocennej sztuki.