Muzea w Paryżu — które z nich warto odwiedzić?

Paryż to niezwykłe miejsce w Europie. Od stuleci skupiało ono w sobie najbardziej utalentowanych artystów oraz ludzi, którzy czuli naprawdę silną potrzebę piękna. Miasto to jest nie tylko urocze samo w sobie, skrywa ono wiele interesujących miejsc, które z pewnością zwrócą uwagę nie tylko ludzi sztuki, ale także turystów. Muzea w Paryżu to temat, o którym z pewnością dałoby się napisać pracę magisterską. W tym artykule skupimy się jednak na tych punktach na paryskiej mapie, jakie w sposób szczególny mnie samego interesują. Proponuję Państwu zwiedzanie francuskiej stolicy szlakiem impresjonizmu. Co w takim razie warto wpisać na listę must see? Oto kilka propozycji!

muzea w Paryżu
fot. Pexels.com

Muzea w Paryżu — Marmottan Monet

Muzeum Marmottan Monet jest zlokalizowane tuż obok lasu Bulońskiego, konkretnie w dawnej rezydencji książęcej Valmy w stolicy Francji. W miejscu tym zgromadzono naprawdę wiele obrazów olejnych Moneta, które oddał sam syn tego wybitnego artysty. Znajduje się tam także kolekcja Paula Marmottana. Jest ona poświęcona przede wszystkim malarstwu oraz melon pochodzącym z epoki napoleońskiej. 

W muzeum tym możemy podziwiać również dzieła Degasa, Maneta, Sisleya, Gauguina, Renoira oraz Signaca — przedstawicieli impresjonizmu i postimpresjonizmu. Wstęp do tego obiektu jest płatny — kosztuje dokładnie 12 euro. Uważam, że jest to stosunkowo niska opłata jak na to, ile pięknych obrazów olejnych można zobaczyć we wnętrzu tego budynku. 

Nie będę nawet starał się ukryć, że to właśnie impresjonizm znajduje się na szczycie moich ulubionych stylów malarskich. Sam niejednokrotnie tworzę obrazy zachowane właśnie w tej konwencji. W tym miejscu chciałbym zachęcić Państwa do odwiedzenia mojej prywatnej galerii sztuki, która jest opublikowana na tej stronie internetowej. Żywię nadzieję, że wśród zaprezentowanych przeze mnie prac znajdą się takie, jakie w sposób szczególny poruszą Waszą wrażliwość. 

Petit Palais, czyli Mały Pałac

Obiekt ten został nie tak dawno zrewitalizowany. Jest on zlokalizowany niedaleko Champs-Elysées, czyli ulicy, na której znajduje się wiele prestiżowych sklepów — np. marek takich jak Hugo Boss, Disney, FNAC, Sephora, czy też Guerlain. W Petit Palais umieszczonych zostało około 1300 dzień sztuki pochodzących z różnych okresów w dziejach ludzkości — od starożytności, aż do I połowy XX wieku. 

Choć kolekcja jest naprawdę pokaźna i wartościowa, to mimo wszystko pozostaje ona niedoceniona. Wiele osób odwiedzających Paryż z pewnością nigdy nie słyszało o tym miejscu. A szkoda, bo można tam podziwiać obrazy olejne namalowane rękami artystów takich jak Gustave Courbet, Paul Cézanne, Claude Monet i Eugène Delacroix.

Co więcej, warto dodać, że wstęp do tego obiektu jest bezpłatny, ponieważ Mały Pałac jest jednym z elementów siedzi miejskich muzeów paryskich. Jeśli więc planujecie wycieczkę do tej części Francji, to koniecznie zarezerwujcie kilka chwil na zwiedzenie Małego Pałacu!

muzea w Paryżu
fot. Pexels.com

Obrazy olejne Moneta w Giverny

Choć w artykule tym omawiam muzea w Paryżu, to nie mogłem się powstrzymać, żeby nie wspomnieć o muzeum w Gioverny — miejscowości zlokalizowanej nieopodal stolicy Francji, do której przeniósł się Monet na cztery dekady, aby uciec od miejskiego zgiełku i umożliwić sobie spokojne życie oraz stworzyć warunki do tworzenia obrazów olejnych, jakie mogą wydawać się nam wręcz idylliczne. 

Muzeum Impresjonizmu obecnie mieści się w danym domu Claude’a Moneta — stworzył on w nim kilka obrazów, które dziś uznawane są za ikony stylu impresjonistycznego. 

Kiedy warto odwiedzić to niezwykłe miejsce? Polecam wybranie się tam w sezonie wiosennym lub letnim. To właśnie wtedy jest tam najpiękniej. 

Chciałbym też zaznaczyć, że zwiedzanie muzeów jest niesamowicie inspirujące, co powinno być dobrą wiadomością na artystów wszelkiej maści. Przyglądanie się sztuce zawsze wpływa korzystnie na rozwijanie swoich umiejętności. 

muzea w Paryżu
fot. Pexels.com

Dzieła, które można zobaczyć w Muzeum Orsay

Jeśli chodzi o muzea w Paryżu to Orsay jest jednym z tych, które obowiązkowo trzeba odwiedzić. Co możemy obejrzeć w jego wnętrzu? Otóż między innymi dzieła takie jak:

  • „Bal w Moulin de la Galette” — Renoir;
  • „Niebieskie lilie wodne” — Monet;
  • „Autoportret” — Vincent van Gogh;
  • „Śniadanie na trawie” — Manet;
  • „Pochodzenie świata” — Courbet;
  • „Mała czternastoletnia tancerka” — Degas;
  • „Pogrzeb w Ornans” — Coubert;
  • „Rue Montorgueil” — Manet;
  • „Cyrk” — Seurat.

A to tylko kilka spośród wielu dzieł sztuki, które zostały umieszczone w Muzeum Orsay. Miejsce to w porównaniu ze słynnym Luwrem może wydawać się niewielkie. To tylko wrażenie — kolekcje zostały tam rozlokowane na aż pięciu piętrach. 

Przed wybraniem się do tego muzeum zalecam zapoznanie się — choćby pobieżnie — z tym, co można tam zobaczyć. Wówczas będziemy mieli większe możliwości ku temu, aby nie ominąć niczego, co potencjalnie mogłoby być dla nas interesujące.