Miłość na obrazach olejnych — romantyczna historia malarstwa

Miłość to jedno z najpiękniejszych uczu, których można doświadczy. Nie powinno więc dziwić nikogo, że temat ten tak często był i jest podejmowany przez artystów. Chętnie uwieczniali oni zakochanych na swoich obrazach olejnych. Wizerunki par tonących w swoich objęciach, są malowane na płótnach od wieków, a kilka z nich zyskało niebywałą sławę i pozytywną opinię krytyków sztuki na całym świecie. Historia malarstwa bywa naprawdę fascynująca — zarówno jeśli chodzi o stosowane na przestrzeni wieków techniki, jak i poruszaną przez malarzy tematykę. W dzisiejszym wpisie mają Państwo okazję zapoznać się z kilkoma wybitnymi działami, na których można zaobserwować niezwykłą interpretację miłości.

Obrazy na płótnie na zamówienie — miłość w interpretacji Chagalla

„Kogut” autorstwa Marca Chagalla to jeden z najciekawszych obrazów olejnych, jakie kiedykolwiek powstały. Oglądający go odbiorcy mogą obserwować na nim scenę, gdzie kobieta obejmuje czule koguta. Wydarzenia mają miejsce pośród bardzo baśniowego krajobrazu. Choć nie dla wszystkich może być to oczywiste, to głównym tematem poruszanym na tym płótnie jest małżeństwo. Kogut występuje w roli samca oferującego swojej partnerce bogactwo rozkoszy, którymi może ją obdarować w sytuacji intymnej. Przedstawiona na obrazie kobieta jest bosa i siedzi na kogucie. Autor w jasny i bezpośredni sposób podkreślił tutaj jedność, jaką stają się małżonkowie po tym, gdy decydują się na wzajemne ślubowanie sobie miłości. Ta wizja wielokrotnie spotykała się z zarzutami, jakoby była nazbyt bajkowa. Wielu uważało, że scena jest wręcz naiwna i zakrzywia realny obraz tego, jak prezentuje się rzeczywistość małżonków. Jednocześnie jednak Chagall wcale nie minął się z prawdą — w końcu osoby decydujące się połączenie swojego życia z życiem ukochanej osoby zwykle robią to świadomie, a w związku z tym czerpią wiele radości z podjęcia takich kroków. Ciekawostką jest fakt, iż Marc Chagall miał ogromne pojęcie na temat miłości. Całość jego życia uczuciowego wiązała się z jego żoną. Relacje między nimi były pełne ciepła, czułości i wzajemnego wsparcia. Ta miłość z pewnością miała potężny wpływ na to, w którym kierunku rozwinęło się malarstwo artysty. Nie każdy wie, że obrazy olejne tego twórcy, gdzie podjął on próbę interpretacji uczuć względem drugiego człowieka, są uznawane za jedne z najbardziej tkliwych i czułych w całej historii malarstwa. Do dziś wielu mistrzów pędzla stara się czerpać inspiracje z jego dzieł, co zwykle pozwala na osiągnięcie naprawdę niesamowitych efektów.

Obraz olejny „Uścisk” Egona Schiela

Patrząc na obraz „Uścisk” autorstwa Egona Schiela, stajemy się świadkami próby zinterpretowania prawdziwego uścisku. Autor starał się być bardzo bezpośrednim, jednak jednocześnie pozostawił dość sporo miejsca na samodzielne przemyślenia odbiorcy dzieła. Dla jednych może być to scena prezentująca miłość i namiętność łączących zakochanych w sobie ludzi, inny dostrzegą w tej pracy jedynie erotyczne uniesienia tych, którzy niebawem się ze sobą rozstaną. Bez względu na to, jakie tło emocjonalne postanowimy domalować do „Uścisku”, to pewne jest, iż przedstawione na nim postacie toną we wzajemnej bliskości i pożądaniu. Pozycja, w jakiej się znajdują, jest bardzo sugestywna i nie budzi szczególnych wątpliwości. To właśnie z tego powodu obraz ten spotkał się z falą zgorszenia i krytyki. Splątane włosy, kompozycja ciał, sposób napięcia poszczególnych partii mięśni i gesty dłoni wykonywane przez bohaterów dzieła wydają się jednoznacznie wskazywać na ogrom radości, jaki można czerpać z kochania i bycia kochanym.
Obrazy olejne to doskonały sposób przekazu. Wspaniałe jest to, że artyści tak często starali się przypominać ludziom o tym, jak ważne są uczucia i pielęgnowanie ich. Choć miłość jest przede wszystkim doświadczeniem mistycznym, to jej strona cielesna jest równie istotna, co sfera psychiczna. Między innymi takie wnioski mogą się nasunąć po konsumpcji treści zaprezentowanych przez Egona Schiela w „Uścisku”.

Więcej niż praca

Jako artysta wykonujący obrazy na płótnie na zamówienie doskonale wiem, że odbiorcy cenią sobie próbę interpretacji różnych uczuć wyższych. Zachęcam zatem do odwiedzenia mojej prywatnej galerii sztuki on-line. Podejmuję się realizacji bardzo zróżnicowanych tematów. Uważam, że im trudniejsze wymagania są mi stawiane, tym większą satysfakcję będę czerpał po zakończeniu projektu.
Obrazy olejne to nie tylko moja praca, to przede wszystkim moja pasja. Staram się ją nieustannie rozwija, ponieważ czuję, iż sztuka jest przestrzenią, która umożliwia mi pełną realizację samego siebie. Dlatego też w ostatnich miesiącach postanowiłem poszerzyć swoją działalność artystyczną o produkcję zegarów naściennych 3D — zachęcam do przejrzenia moich prac.