Michał Anioł — ciekawostki o niezwykłym człowieku renesansu

Michał Anioł, a właściwie Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, przyszedł na świat 6 marca 1475 roku we włoskiej miejscowości Caprese, która leży w Toskanii. Przeżył 88 lat i pozostawił światu po sobie niesamowity spadek artystyczny, jaki wciąż zachwyca krytyków sztuki, choć obecnie liczy sobie kilkaset lat.

Michał Anioł wraz z Leonardem da Vinci i Rafaelem Santiego zostali uznani za trzech najwybitniejszych artystów epoki renesansu. Warto zaznaczyć, że Michał Anioł nie zajmował się jedynie malarstwem olejnym. Tworzył również niezwykłe freski oraz spełniał się w dziedzinach takich jak rzeźbiarstwo i poezja. Niewiele osób wie, że autor „Sądu Ostatecznego”, który ozdabia ściany w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, był także architektem. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować kilkanaście ciekawostek na temat tej wybitniej postaci. Zachęcamy do lektury!

Michał Anioł

Nietypowe zlecenia Michała Anioła

Lepienie bałwanów to tradycja żywa zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Jednym z ciekawszych zleceń, które otrzymał Michał Anioł było — a jakże! — ulepienie bałwana na prośbę jednego z Medyceuszy. Był to czas wyjątkowo obfitych opadów śniegu w Italii. Co ciekawe, bałwan autorstwa włoskiego artysty przetrwał przez całą zimę. Oczywiście z wiadomych przyczyn dziś już nie można go podziwiać.

Inną interesującą pracą Michała Anioła było wykonania nagrobka dla papieża Juliusza II na zlecenie jego samego. Miało to miejsce w 1505 roku. Dzieło zostało oddane w aż 40 lat później, w roku 1545. Grób miał docelowo znaleźć się w Bazylice św. Piotra. Artysta rzecz jasna podszedł do tego zadania bardzo ambicjonalnie. Ciekawostką jest choćby to, że wybór odpowiednich bloków skalnych potrzebnych do budowy nagrobka trwało aż pół roku i wymagało wyjazdu do Cerrary.

Później jednak sprawa się nieco skomplikowała. Otóż w rok po otrzymaniu zlecenia — w 1506 roku — Michał Anioł powrócił do Rzymu, oświadczając zleceniodawcy, że niestety nie jest on w posiadaniu odpowiednich funduszy, które umożliwiłyby mu ukończenie pracy nad papieskim grobem. Głowa Kościoła Katolickiego odwołała wówczas swoje zamówienie, a artysta wyjechał wtedy do Florencji. Papież Juliusz II wystosował w tym czasie pogróżki, że jeśli Michał Anioł nie powróci do stolicy, to ten rozpęta wojnę. Malarz faktycznie skierował swoje kroki ku Rzymowi, ale wtedy zazdroszczący mu sławy, talentu i uznania Bramante i Rafael namówili papieża, by ten polecił ukończenie miejsca swojego spoczynku komuś młodszemu, kto posiadałby świeższą wizję tego przedsięwzięcia.

Oczywiście w konsekwencji zlecenie wróciło w ręce Michała Anioła. Miało to miejsce w 1512 roku, w rok później zmarł Juliusz II, jednak grobowiec został ukończony w kilkadziesiąt lat później. Interesujące jest to, że głównemu zleceniobiorcy przypisuje się zaledwie jedną z rzeźb, które zdobią miejsce spoczynku — Mojżesza.

Michał Anioł — wybrane ciekawostki

Michał Anioł to jeden z najbardziej utalentowanych artystów epoki renesansu. Życie tej wybitnej postaci skrywa wiele interesujących faktów. Na szczególną uwagę zasługują kwestie takie jak:

  1. Scena z Księgi Rodzaju i Sąd Ostateczny autorstwa Michała Anioła zostały uznane za najwartościowsze freski w całej historii sztuki zachodniej;
  2. Biografia twórczy została spisana jeszcze za jego życia, co było pierwszym takim przypadkiem w zachodniej części Starego Kontynentu;
  3. Michała Anioła miał przydomek „Il Divino”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Boski”;
  4. Artysta, któremu poświęcono ten artykuł był młodszy od mistrza Leonarda da Vinci o 23 lata;
  5. Tworzenie fresków na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej trwało aż 5 lat;
  6. Michał Anioł nie był szczególnie zainteresowany dbaniem o swoją powierzchowność ani tym. Podobno kładł się spać, nie fatygował się nawet po to, aby zdjąć obuwie.

Warto też wspomnieć, że ten włoski artysta nie miał jeszcze dwudziestu lat, gdy miał już pewność co do tego, czym chce zajmować się w swoim życiu — sztuką, rzecz jasna.

Michał Anioł

Ilustrowana lista zakupów

Kiedy ktoś mówi o Michale Aniele, w myślach od razu pojawiają się obrazy jego najsłynniejszych dzieł, takich jak „Pieta”, „Dawid”, czy też „Sąd Ostateczny”. Trudno wbić sobie do głowy, że nawet tak wybitny twórca od czasu do czasu musiał zawracać sobie głowę dość prozaicznymi sprawami dotyczącymi życia codziennego, takimi jak na przykład robienie zakupów. Był to człowiek na tyle zamożny, że nie musiał wykonywać tej czynności samodzielnie, mógł oddelegować do tego zadania swoich służących. Istniał jednak dość istotny problem, który skutecznie utrudniał realizację zakupowych zleceń.

Otóż podwładni Michała Anioła byli analfabetami i zwyczajnie nie potrafili odczytać listy produktów, jakie polecono im nabyć. Artysta szybko znalazł rozwiązanie tej na pozór patowej sytuacji — postanowił przygotowywać swoim sługom ilustrowane listy zakupów. Jedna z nich zachowała się do dnia dzisiejszego i znajduje się obecnie w zbiorach muzeum Casa Buonarroti zlokalizowanym we Florencji.