Malowanie farbami olejnymi — 4 wskazówki dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz zgłębiać temat, jakim jest malowanie farbami olejnymi, to najprawdopodobniej słyszałeś już o tych artystach, którzy wolą akwarele lub akryle, przez wzgląd na to, że oleje uchodzą za „toksyczne”. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość — takie podejrzenia to absolutny mit. Malarstwo olejne nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, niezależnie od tego, czy tworzysz na świeżym powietrzu, czy w swoim własnym studio.

Same farby olejne składają się z oleju (zazwyczaj pozyskiwanego z siemienia lnianego, orzechów włoskich, maku lub krokosza barwierskiego) oraz pigmentu (są to pigmenty nieorganiczne, takie jak np. tlenki żelaza). Pigmenty nieorganiczne są zwykle odporne na negatywne działanie światła. Korzystając z nich można mieć pewność, że powstałe obrazy nie wyblakną przez naprawdę wiele lat.

Malowanie farbami olejnymi — najczęstsze obawy

Z pewnością zdarzyło Ci się słyszeć, że farby olejne zawierają chemikalia, które mogą być wchłaniane przez ludzką skórę. Nie jest to prawdą! W barwnikach tych ilość substancji chemicznych z pewnością nie jest większa od tego, ile ich jest w produktach takich jak guma arabska. 

Malowanie farbami olejnymi nie jest groźne dla zdrowia — nałożenie ich na skórę ani nie wywoła dużych szkód, ani nie dostanie się do krwiobiegu. Mimo wszystko podczas procesu twórczego warto korzystać z gumowych rękawiczek, ponieważ barwniki zwyczajnie bardzo trudno zmyć z rąk, gdy już zaschną. 

Tak naprawdę jedynym wyjątkiem od problemu związanego z przenikaniem substancji chemicznych do krwiobiegu, jest stosowanie terpentyny. Terpentyna może być wchłaniana przez skórę i przenosi pigmenty do organizmu. Najlepiej zatem zrezygnować z używania jej. Można także odpuścić sobie inne rozpuszczalniki.

Wybór pędzli dla początkujących artystów

Pędzle malarskie wcale nie muszą być szczególnie drogie. Fakt, iż Twój ulubiony artysta korzysta z określonej marki lub konkretnego rodzaju pędzla, nie oznacza, że będzie to najlepszy wybór również dla Ciebie, lub kogokolwiek innego. Powinieneś we własnym zakresie ustalić, jakie produkty będą odpowiadały Twoim potrzebom i co jest w stanie sprawić, że zdołasz uzyskać pożądany wygląd danego działa. Pamiętaj jednak, że zdobycie tej wiedzy trwa nierzadko kilka lat. Nie bój się zatem eksperymentować!

Istotnym problemem, który możesz napotkać w przypadku kupna tanich pędzli, jest fakt, że często nie są one w stanie zachować ostrych jak brzytwa krawędzi oraz kształtów. Włosie rozchodzi się tak, że czasami trudno utrzymać nad nim kontrolę. Może zdarzyć się również, że po jednym lub kilku użyciach takie pędzle będą nadawały się do wyrzucenia.

Warto jednak zauważyć, że pędzle te doskonale sprawdzą się wtedy, gdy nie potrzebujesz aż tak wielkiej precyzji w malowaniu szczegółów. Jeśli więc tworzysz obraz, na którym jest wiele liści, kwiatów, traw i innych elementów dzikiej przyrody, to takie rozwiązanie z pewnością jest właśnie dla Ciebie!

Malowanie farbami olejnymi — kolory na palecie

Malowanie farbami olejnymi może wydać się zniechęcające dla początkujących artystów. Wszystkiemu jest winne to, że na rynku jest dostęp do tak wielu kolorów! Mam jednak radę dla Ciebie: zupełnie się tym nie stresuj. Nie istnieje coś takiego jak wymagana kolorystyka lub marki, z jakich koniecznie musisz korzystać. Nie ma także idealnych rozwiązań jeśli chodzi o palety do malowania obrazów olejnych. 

Zacznij od prostej palety kolorów podstawowych i powoli eksperymentuj oraz dodawaj nowe barwy, jeśli oczywiście pozwala na to Twój budżet. Dobrą paletą odcieni na początku swojej przygody z malarstwem, jest cytrynowożółty, magenta i błękit ftalowy. Dzięki tym 3 kolorom i podstawowej bieli, zdołasz uzyskać niesamowitą różnorodność wszystkich głównych barw. To naprawdę doskonała paleta dla osób, które dopiero zgłębiają tajniki zagadnienia, jakim jest malowanie farbami olejnymi.

Co z umiejętnością tworzenia szkicu?

Od razu chciałbym zaznaczyć, że wcale nie musisz być mistrzem rysowania, żeby malować olejami. Jednoczenia im lepsze są Twoje umiejętności związane z tworzeniem szkicu, tym łatwiej będzie Ci stworzyć obrazy zgodne z założeniami realizmu. 

Jeśli mam udzielać jakichkolwiek rad, to najlepszą z nich jest po prostu czerpanie z życia. Jest to najskuteczniejszy sposób na doskonalenie umiejętności rysowania i malowania farbami olejnymi. 

Możesz ułożyć kompozycję martwej natury w swoim studio lub zwyczajnie usiąść pod drzewem i zacząć rysować dokładnie to, na co masz ochotę. 

Posiadanie pojedynczego bezpośredniego źródła światła będzie w tym przypadku pomocne. Dzięki zadbaniu o ten konkretny aspekt będziesz miał uwydatnione cienie oraz wyraźne płaszczyzny i kształty, które są bardzo potrzebne w pracy malarza.

Co dalej? Skoncentruj się na uchwyceniu przejść między światłem a cieniem. Jeśli nauczysz się nad nimi panować, to będzie to pierwszy krok ku temu, aby zacząć tworzyć naprawdę wartościowe dzieła sztuki.