Malarstwo współczesne a Wenecja — co łączy ze sobą te rzeczy?

Włoskie miasto miłości inspiruje artystów od wieków. Najznamienitsi twórcy to właśnie tam udawali się w poszukiwaniu weny. Wenecja wabiła do siebie zakochanych, romantyków oraz artystów wszelkiej maści. Co więcej, robi to nadal — nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ panujący w niej klimat jest naprawdę niezwykle urokliwy i sprzyja zadumie. Malarstwo współczesne to przede wszystkim próba uwieczniania rzeczywistości — jedni robią to w sposób realistyczny, inni wybierają nurty takie jak abstrakcjonizm. Wszystkich jednak łączy jedno — przynajmniej raz zastanawiali się nad tym, aby uchwycić piękno Wenecji na jednym ze swoich dzieł.

Bazylika św. Marka na obrazach olejnych

Na wielu obrazach olejnych można dostrzec Bazylikę św. Marka w Wenecji. Budynek jest piękny i wzbudza wiele emocji, a jego architektura wprawia w prawdziwy zachwyt. Warto wiedzieć, że budowla została zbudowana w celu pochowania w niej relikwii apostoła. W IX wieku jego szczątki zostały wykradzione przez włoskich kupców z Aleksandrii i przetransportowane na lagunę. Działania te miały większy sens, niż pozornie mogłoby się wydawać. Miały bowiem bezpośredni związek z legendą o tym, iż święty Marek w trakcie odbywania swojej pielgrzymki do Rzymu, zatrzymał się właśnie na lagunie. Według podań ewangelista miał tedy ujrzeć anioła, który wyjawił mu, gdzie będą pochowane jego szczątki po śmierci.

Święty marek w taki oto sposób został obwołany patronem Wenecji, a skrzydlatego lwa — będącego symbolem tego ewangelisty — przyjęto jako herb republiki. Wielu artystów tworzących obrazy na sprzedaż podejmuje się realizacji dzieł ukazujących tę niezwykłą świątynię. Co ciekawe, liczba osób będących chętnymi do ozdobienia podobnymi widokami swoich mieszkań, jest bardzo imponująca. Bazylika to bogactwo detali, niezwykły kształt i bardzo ciekawa historia. Niejednokrotnie i ja dałem się uwieść jej urokowi.

Kanały weneckie a malarstwo współczesne

Kolejnym często podejmowanym tematem, jeśli chodzi o obrazy olejne, są weneckie kanały. Najsłynniejsze z nich, czyli Canal Grande i Canale della Guidecca, od wieków zajmują umysły artystów. To również nie powinno dziwić nikogo, ponieważ ich uroda jest naprawdę niezwykła.Canal grande to cieśnina o długości ponad trzech i pół kilometra o kształcie odwróconej litery „S”. Kanał ten dzieli miasto na dwie części, z czego każda składa się z trzech dzielnic. Brzegi kanału łączą się ze sobą w trzech miejscach przy pomocy mostów — Ponte dell’Accademia, Ponte di Rialto oraz Ponte della Constituzione. Każdy z nich jest naprawdę piękny i z powodzeniem mógłby służyć jako oryginalne tło np. dla ślubnych sesji zdjęciowych. Canal Grande powstał w XV wieki, a jego głównym zadaniem od początku było łączenie ze sobą weneckiej laguny z kanałem św. Marka.

Canale della Giudecca oddziela wyspę o tej samej nazwie od historycznego centrum Włoskiego Miasta Miłości. Kanał ma długość ponad półtora kilometra i od setek lat jest handlowym centrum Wenecji. To właśnie przy nim zlokalizowany jest ogromny port, gdzie zawijają między innymi statki pasażerskie, które rocznie przewożą miliony pasażerów. Ciekawostką jest, że Canale della Guidecca to największy kanał w tym mieście, który słynie przede wszystkim ze Święta Odkupiciela organizowanej tam każdego roku. Uroczystość odbywa się w trzecią niedzielę lipca i ma na celu upamiętnienie wydarzeń związanych z ustąpieniem zarazy, co miało miejsce w 1576 roku. Malarstwo współczesne niezwykle często czerpie inspiracje z budowli takich jak te opisane w powyższych akapitach.

Pałac Dożów — piękne obrazy na sprzedaż

Palazzo Ducale, czyli pałac Dożów to siedziba weneckiego rządu wzniesiona w stylu gotyckim. Budynek na początku swojego istnienia miał spełniać funkcję swoistej fortecy, ale czas zweryfikował jego przeznaczenie. Główne wejście do obiektu znajduje się od strony opisywanego już przeze mnie placu świętego Marka. Pałac Dożów jest częstym celem wycieczek do Wenecji. Nie dziwi mnie to, ponieważ jego architektura jest naprawdę zachwycająca. To między innymi właśnie z tego powodu budynek stał się inspiracją dla tak wielu artystów zajmujących się malowaniem obrazów olejnych.Choć niektórym wydawać się może, iż pałac ten w pewnym sensie się przeterminował, to w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Wielokrotnie zdarzyło mi się widzieć dzieła wykorzystujące jego motyw, które były zawieszone w bardzo minimalistycznych wnętrzach. Choć pozornie wydawać by się mogło, że gotyk d nich nie pasuje, to efekt był doskonały. Malarstwo współczesne już tak ma, że łączy w sobie rzeczy nieoczywiste, czasami wręcz wykluczające się nawzajem. Moim zdaniem jednak to właśnie na tym polega fenomen tej formy sztuki. Zapraszam Państwa do odwiedzenia mojej galerii obrazów olejnych online.