Malarstwo polskie — nadworni artyści Stanisława Augusta Poniatowskiego

Już wielokrotnie zdarzyło mi się wspominać, że sprzedaż obrazów olejnych od wieków była doskonały interesem. Odrobina talentu często wystarczała, aby móc prowadzić życie na poziomie. Być może nikt nie wiedział o tym fakcie lepiej od malarzy nadwornych samych władców naszego państwa. Dziś bierzemy na tapetę artystyczne zaplecze dworu samego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król ten jest znany z wielu rzeczy, a wśród nich znajduje się także doskonały gust. O kim warto zatem wspomnieć w prezentowanym zestawieniu? Wartość czyich obrazów olejnych jest doceniana nawet po upływie wielu dekad?

Antoni Albertrandi — malarz klasycystyczny i poeta

Antoni Zygmunt Aleksander Albertrandi rodził się w pierwsze połowie XVIII wieku w Warszawie. Był nie tylko uzdolnionym artystom, które prace stanowiły swoisty rodzaj hołdu składanego klasycyzmowi, ale również człowiekiem, którego zajmowały tematy takie jak teoria malarstwa i… pisanie wierszy.
Obrazy olejne Antoniego Albertrandiego wielokrotnie zdobyły uznanie krytyków sztuki. Jego talent zaprowadził go na dwór królewski, gdzie spełniał się jako pomocnik samego Marcella Bacciarellego. Warto wiedzieć, że opisywany przeze mnie artysta udzielał wskazówek w zakresie malarstwa samej Józefie Potockiej i był autorem projektu dotyczącego założenia Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Albertrandi chętnie podejmował się malowania obrazów olejnych o tematyce religijnej oraz odwołującej się do mitologii.

Marcello Bacciarelli — malarstwo polskie w barokowej odsłonie

Wspomniany już wcześniej Marcello Bacciarelli dość mocno przysłużył się rozwojowi malarstwa polskiego, choć sam przybył do naszego państwa z gorącej Italii. To jeden z przedstawicieli sztuki barokowej i klasycystycznej. Artysta ogromną część swojego życia spędziła na dworze króla Poniatowskiego. Ciekawą informacją wydaje się również ta, iż Marcello Bacciarelli pełnił funkcję profesora na działającym wówczas Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Zdaniem niektórych historyków sztuki, opisywany twórca był jednym z prekursorów narodowej szkoły malarstwa polskiego. Nie ulega wątpliwości fakt, iż ten swoisty rodzaj tytułu zobowiązuje. Na początku swojej kariery malarskiej Bacciarelli zajmował się przede wszystkim tworzeniem portretów. W twórczości artysty widać było wyraźną inspiracje obrazami olejnymi, gdzie inni artyści zastosowali alegorię.Bacciarelli namalował ponad trzydzieści portretów Poniatowskiego. Prawdopodobnie najsłynniejszym spośród nich jest ten, gdzie król jest ubrany w strój koronacyjny. Dzieło powstało w 1764 roku i obecnie można je podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Myślę, że to jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić polską stolicę.

Polski miniaturzysta Józef Kosiński i jego obrazy olejne

Józef Kosiński to kolejny przykład utalentowanej persony, która mogła spełniać się artystycznie na dworze królewskim Stanisława Augusta Poniatowskiego. W żyłach Kosińskiego płynęła królewska krew, co oznacza, że wywodził się on z rodziny szlacheckiej. Był uczniem opisanego już przeze mnie Marcello Bacciarelliego, jednak jego dzieła zdawały się iść w nieco innym kierunku niż te, które wychodziły spod pędzla polsko-włoskiego mistrza. Kosiński również zajmował się tworzeniem portretów, jednak wybrał zupełnie inny format. Jako miniaturzysta najczęściej wybierał płótna o niewielkim rozmiarze, a czasami nawet tworzył po prostu na kawałkach pergaminu. Miniaturowe obrazy olejne największą popularnością cieszyły się w okresie klasycyzmu i rokoka. Co ciekawe, obecnie można obserwować gwałtowny wzrost zainteresowania. Obrazy na małym formacie, czyli tzw. miniatury, często zdobią wnętrza mieszkań wykończonych zgodnie z założeniami nowoczesnych stylów.

Jan Bogumił Plersch, czyli wybitny malarz i dekorator wnętrz

Z pewnością zdążyli już Państwo zaobserwować, że wielu spośród opisywanych przeze mnie artystów spełniało się we więcej, niż tylko jednej dziedzinie sztuki. Kolejnym przykładem takiej sytuacji jest twórczość Jana Bogumiła Plerscha, który oprócz malowania pięknych obrazów olejnych na sprzedaż, zajmował się również dekorowaniem wnętrz. On również miał okazję działań na dworze samego króla. Plersch był odpowiedzialny między innymi za wykonanie projektu dekoracji ścian w Zamku Ujazdowskim oraz Rezydencji Królewskiej w Warszawie. Efekty jego prac można podziwiać do dziś. Wykonał on również freski na ścianach pałacu położonego w Jordanowicach oraz namalował sceny batalistyczne podczas insurekcji kościuszkowskiej mającej miejsce w 1794 roku.

Serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia mojej prywatnej galerii obrazów olejnych online. Wśród prezentowanych przeze mnie dzieł znajdują się także miniatury i prace o tematyce batalistycznej. Polecam się zatem uwadze moich Czytelników.