Malarstwo impresjonistyczne w ujęciu historycznym

Malarstwo impresjonistyczne w ujęciu historycznym

Malarstwo impresjonistyczne to nurt w sztuce, który został zapoczątkowany we Francji, na przełomie XIX i XX wieku. Za ojca stylu wielu uznaje Oscara Claude Moneta, którego dzieło o tytule „Impresja, wschód słońca” dało początek dzisiejszej nazwie omawianej techniki. Nie każdy wie, że impresjonizm odnosił się nie tylko do plastycznych form przekazu, ale znajdował również zastosowanie w muzyce, a nawet w literaturze, choć oczywiście jego forma w tym przypadku była zupełnie inna. Malarstwo tego typu raz na zawsze zrewolucjonizowało sztukę oraz sposób postrzegania jej przez odbiorców. Z czego wynikał ten fenomen?

Malarstwo impresjonistyczne i cel artystów

Malarze tworzący zgodnie z zasadami wyznaczanymi przez impresjonizm mieli jeden, bardzo konkretny cel. Było im dokonanie gwałtownego cięcia i oderwanie się od wytycznych typowych dla epoki romantyzmu. Malarstwo impresjonistyczne było swoistym rodzajem buntu przeciwko konieczności obrazowania jedynie rozmaitych problemów dotyczących społeczeństwa lub przedstawiania przejawów historycznego heroizmu. Twórcy chcieli móc wyrażać siebie i własne emocje dokładnie tak, jak dyktowała im to wena i pędzel. Pragnęli swobody i możliwości poszerzania własnych horyzontów.

W taki sposób narodził się styl, gdzie najważniejsze jest to, aby spróbować jak najlepiej uchwycić ulotność chwil i rzeczywistość, która bez przerwy ulega drobnym zmianom. Wszystko to oczywiście musi zostać okraszone solidną dawką emocji i odczuć autora. Obrazy olejne tworzone przez impresjonistów często wydają się formą pamiętnika, a oglądanie ich przypomina poznawanie najbardziej intymnych elementów ludzkiej natury. To jeden z wielu powodów, dla których społeczeństwo tak bardzo pokochało tę technikę.

Malarstwo impresjonistyczne wykorzystuje bardzo specyficzne środki wyrazu. Największe znaczenie w przypadku omawianego stylu ma forma, a zaraz po niej wybrane kolory i ich sposób nachodzenia na siebie. Wiele krajobrazów wykonanych w zgodzie z założeniami impresjonizmu wydaje się jednocześnie być wschodem i zachodem słońca. Taki efekt jest jak najbardziej pożądany, podobnie jak chęć wprowadzenia elementu niepokoju i pozostawienie dość dużej swobody dla odbiorcy, jeśli chodzi o interpretację.

Impresjonistyczne obrazy olejne: kwiaty i więcej

Za stworzenie i spopularyzowanie malarstwa impresjonistycznego odpowiedzialni są malarze z Paryża. Konkretnie mowa jest w tym przypadku o studentach Akademii Suisse i Atelier Gleyere. Twórcom zależało na uchwyceniu wyjątkowości ulotnych chwil. Starali się oni uwzględniać w swoich obrazach olejnych również nastrój, jaki towarzyszył im podczas pracy. Odbiorcy mogli więc dostrzec na płótnie elementy radości, smutku, euforii, tęsknoty oraz wielu innych emocji. Taka sytuacja sprawiała, że oglądanie dzieł było doznaniem nie tylko estetycznym, ale i bardzo intymnym, takim które pozwalało poznać danego artystę. W taki sposób powstawało złudzenie wyjątkowej więzi pomiędzy malarzami a osobami przybywającymi do galerii sztuki w celu oglądania ich dzieł.

Malarstwo impresjonistyczne skupiało się wokół utrwalania tematyk uznawanych wcześniej za ulotne i niewarte uwagi. Malowano kwiaty, zwyczajne pejzaże, wschody i zachody słońca i przypadkowe osoby przechadzające się wśród pięknych okoliczności przyrody. Styl cechuje się używaniem głównie jasnych kolorów, podejmowaniem próby tworzenia kontrastu dzięki umiejętnemu posługiwaniu się światłocieniem i ukazywaniem całości z mało oczywistego punktu widzenia.

Prawdziwym przełomem w sztuce było również to, że impresjoniści zupełnie porzucili idee odtwarzania scen o tematyce biblijnej. Zrezygnowali również z malowania dzieł nawiązujących do historii, mitologi, czy literatury. Artyści po prostu opuścili swoje domostwa i ruszyli na poszukiwanie zupełnie nowych bodźców. Później było już tylko natchnienie i doskonałe wykorzystywanie własnych umiejętności.

Obrazy olejne na zamówienie jako sposób udekorowanie wnętrza

Jeśli poszukujesz wyjątkowych dekoracji do swojego mieszkania, to obrazy olejne wykonane zgodnie z założeniami malarstwa impresjonistycznego są idealną propozycją dla Ciebie! Wszystko ze względu na fakt, że są one dość neutralne i w piękny sposób podkreślają wyjątkowość każdego wnętrza. Dzięki pracom tego typu można także odwrócić uwagę od ewentualnych mankamentów danego pomieszczenia.

Ciekawostką jest fakt, że impresjonizm sprawdzi się zarówno u osób, które lubują się w wystroju minimalistycznym, jak i tych odnajdujących się wśród stylu rodem z pachnącej lawendą Prowansji lub słonecznej Toskanii. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, w związku z wyborem najlepszej opcji, zachęcam do kontaktu. Jestem przekonany, że zdołam zaproponować najlepszą spośród dostępnych możliwości.