Malarstwo, czyli o uwiecznianiu rzeczywistości farbami
Malowanie obrazów to nic innego, jak po prostu praktyka nakładania farb, pigmentów i kolorów na stałą powierzchnię, czyli płótno — zwane niekiedy matrycą albo wsparciem. Każde medium, które wymienione zostały powyżej, nakłada się przy pomocy pędzli, szpachelek, noży, gąbek, aerografów oraz wielu innych narzędzi. Ich ostateczny wybór zależy przede wszystkim od danego artysty, ponieważ to właśnie on wypracowuje sobie swój własny, nierzadko niepowtarzalny styl.
W sztuce terminem „malarstwo” określa się różne jego rodzaje. Zawarte są w nim zarówno akty, jak i portrety, pejzaże, martwa matura i wiele, wiele więcej. Należy zaznaczyć, że malarstwo stanowi niesamowicie ważną formę wszelkich sztuk wizualnych, jakie wnoszą m.in. rysunki, najróżniejsze kompozycje, narracje, gesty, abstrakcyjne wizje świata, ekspresjonizm i tak dalej. Najważniejsze, co należy zapamiętać to to, iż w malarstwie panuje ogromna swoboda i dowolność tworzenia. Tak jest przynajmniej w naszych czasach, w których możemy czerpać z tego, co wymyślono w poprzednich epokach.

Malarstwo i jego najdalsza historia
Najstarsze znane ludzkości malowidła mają około 40 tysięcy lat i zostały odnalezione w regionie francusko-kantabryjskich, czyli na terenie Europy Zachodniej. Inne tak stare dzieła odszukano w jaskiniach położonych e dystrykcie Maros w Indonezji.
Jednakże w listopadzie 2018 roku naukowcy dokonali odkrycia najstarszego znanego nam obecnie obrazy sztuki figuratywnej, który może liczyć sobie ponad 50 tysięcy lat. Przedstawia on jakieś zwierzę, niestety do tej pory nie udało się jednoznacznie określić jego gatunku.
Warto wspomnieć, iż stosunkowo niedawno, bo w 2021 roku zgłoszono sztukę jaskiniową ukazującą świnię. Odnaleziono ją ponownie na terenie Indonezji. Jest ona datowana na około 45 tysięcy lat.
Kolor i ton — co warto wiedzieć?
Kolor składanie z odcienia, nasycenia oraz wartości. Służy on do rozpuszczania na wybranej powierzchni (np. płótnie) i stanowi całą esencje dziedziny, jaką jest malarstwo. Należy jasno zaznaczyć, że wybory artystów w kontekście stosowanych przez nich kolorów jest wysoce subiektywny.
Barwy wywierają na odbiorcach ogromny wpływ i mogą stanowić skuteczną metodę manipulacji ich emocjami. Ich dobór może różnić się ze względu na osobiste preferencje twórcy, ale także ma to związek z czynnikami takimi jak choćby zależności kulturowe. W historii było kilku teoretyków, malarzy, pisarzy, a nawet naukowców, jacy popełnili swoją własną serię kolorów. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim nazwiska takie jak Goethe, Kandinsky, czy też Newton.

Czy malarstwo posiada swój… rytm?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: TAK. Nie jest to jednak ani oczywisty, ani prosty temat. Przykładowo, mozaikowa technika dywizjonistyczna opracowana przez Jeana Metzingera, znajdowała swoje własne odpowiedniki w… literaturze! Można śmiało mówić o tym, iż była ona jedną z najbardziej charakterystycznych cech czegoś na wzór sojuszu zawartego pomiędzy pisarzami epoki symbolizmu, a artystami poruszającymi się w klimatach neoimpresjonistycznych.
Zatem rytm dla twórców takich jak chociażby Piet Mondrian był równie ważny, jak dla muzyków. Dźwięki były niezwykle istotne dla kształtowania się np. sztuki abstrakcyjnej. Dlaczego? Ze względu na to, że wychodziło się wówczas z założenia, że muzyka pozostaje abstrakcyjna z natury, a więc stanowi doskonałe tło do tworzenia obrazów, jakich forma w nawet najmniejszym stopniu nie odzwierciedla rzeczywistego świata.
O estetyce i teorii słów kilka
Estetyka to nic innego, jak po prostu nauka o sztuce oraz o szeroko pojętym pięknie. Dziedzina ta była szczególnie ważna dla filozofów żyjących w XVIII oraz XIX wieku. Mowa o nazwiskach takich jak Hegel czy też Kant.
Istotą tego tematu jest w zasadzie to, że każdy artysta wypracowuje swoją własną estetykę. Od jej — nazwijmy to — jakości zależy fakt, jak dane dzieła będą odbierane przez konsumentów. Okazuje się więc, iż mimo wszelkiej dowolności w procesie malowania obrazów, należy zawsze brać pod uwagę liczne kwestie psychologiczne. Jest tak szczególnie wtedy, kiedy z tą konkretną dziedziną sztuki wiąże się swoją finansową przyszłość.

W tym miejscy pragnę Państwa zaprosić do mojej własnej galerii obrazów olejnych. Malarstwo jest jedną z wielu pasji, jakie mnie zajmują. Stworzyłem własny styl i estetykę, jakie od wielu lat cieszą się niemałym zainteresowanie. Kto wie? Może jedno z moich dzieł spodoba się Wam na tyle, że postanowicie ozdobić nim ściany swego domu? Byłby to dla mnie wielki zaszczyt!