Kobiety, które kochał Pablo Picasso
Pablo Picasso to w świecie sztuki postać wyjątkowa. Artysta ten jest naczęściej postrzegany jako ojciec kubizmu. Warto jednak pamiętać, że zgrabnie poruszał się on również w stylach takich jak surrealizm oraz neoklasycyzm. Należy jednak mieć świadomość, iż Picasso szukał inspiracji głównie wśród kobiet. Nie chcę tutaj użyć wyświechtanego wyrażenia, iż „zmieniał dziewczyny jak rękawiczki”, ale… w istocie, tak właśnie było. Jako że to właśnie przedstawicielki płci pięknej były muzą dla tego konkretnego malarza, postanowiłem poświęcić im cały niniejszy artykuł!
Fernande Olivier — miłość z lat 1904-1912
Artystka i modelka, która pozowała do ponad sześćdziesięciu portretów namalowanych przez Picassa, wszystko to w trakcie ich namiętnego i burzliwego związku. Olivier i Picasso spotkali się w Bateau-Lavoir w 1904 roku, zamieszkali razem po upływie jednego roku.
Olivier była inspiracją dla niektórych — nawet tych najsłynniejszych — mistycznych podróży Picassa do świata kubizmu. Kiedy Picasso stał się odnoszącym sukcesy artystą, porzucił Fernande Olivier. Powoływał się na to, że kobieta ta przypominała mu o trudniejszym okresie jego życia, o jakim on sam chciał jak naszybciej zapomnieć.
Ewa Gouel — miłość z lat 1912-1915
Początek związku Ewy Gouel i Pabla Picassa był wielkim skandalem. Kochankowie poznali się w 1911 roku. Wówczas oboje mieli zobowiązania wobec innych ludzi. Mimo to postanowili wejść we wspólny romans, wrótce zdecydowali również o porzuceniu swoich zotyczczsowych partnerów.
W tym samym czasie powstały tajne notatki Picassa, w których wspominał o swojej nowej miłości. Notatki te miały oczywiście formę obrazów, na jakich gościła Ewa Gouel. Dzieła te stanowiły swoisty wzór dla innych malarzy, zwłaszcza tych odwołujących się do założeń kubizmu.
Najwięcej uwagi warto tutaj poświęcić obrazowi olejnemu zatytułowanemu „Ma Jolie”. Trzeba zaznaczyć, że Ma Jolie to pseudonim artystyczny Ewy Gouel. Związek tych dwojga niestety trwał dość krótko, ponieważ Ewa zmarła w 1915 roku (na gruźlicę lub raka, nie ma dokładnych danych). Picasso opisywał ostatnie tygodnie życia swojej kochanki jako „piekło”, dokładnie tak obrazował sytuację w listach, które adresował do swojej przyjaciółki, Gertrudy Stein.
Olga Chochłowa — miłość z lat 1917-1927
Olga Chochłowa była tancerką ze sławnego wówczas zespołu Ballet Russes. Tych dwoje po raz pierwszy spotkało się podczas tego, gdy Picasso podjął się zaprojektowania kostiumów i scenografii dla tegoż zespołu w roku 1917.
W tym czasie Olga Chochłowa miała zaledwie 26 lat, Pablo Picasso zaś 36. Para postanowiła się pobrać w 1918 roku. Wówczas uczucie pomiędzy nimi było gorące tak bardzo, że Picasso pod jego wpływem namalował wiele docenionych dzieł sztuki. Niestety namiętność pomiędzy nimi osłabła pod koniec 1920 roku, niedługo po tym, gdy urodził się im potomek.
Pablo w 1921 roku porzucił swoją żonę, choć oficjalnie rozstali się oni dopiero 1935 roku. W całym tym okresie zdążył jednak namalować kilka obrazów, na których widoczne jest to, jak bardzo zachłysnął się pierwszymi chwilami bycia mężem i ojcem.
Marie-Thérèse Walter — miłość z lat 1927-1936
Romans Picassa z Marie-Thérèse rozpoczął się w 1927 roku i trwał przez ponad dekadę, co czyni go jednym z najdłuższych związków artysty.
Żona Picassa — Olga — odkryła romans swojego męża znacznie później, gdy przyjaciel powiedział jej, że Picasso spodziewa się dziecka ze swoją długoletnią kochanką.
Córka Walter i Picassa, Maïa, urodziła się w 1935 roku. Pasja wobec ciała Marie-Thérèse Walter została uwieczniona na wielu płótnach, Pablo posługiwał się wówczas zwykle paletą ciepłych barw, aby podkreślić zmysłowość swojej kobiety.
Dora Maar — miłość z lat 1936-1944
Dora Maar była fotografką, która spełniała się głównie w surrealizmie. Picasso poznał Maar w słynnej kawiarni Les Deux Magots, mieszczącej się w Paryżu. Związek tych dwojga trwał do chwili, gdy artysta spotkał pewną młodą malarkę, Françoise Gilot, co wydarzyło się w 1943 roku.
Dora Maar była utalentowaną artystką, znaną z surrealistycznej fotografii i malarstwa abstrakcyjnego. Niestety świat zapamiętał ją głównie poprzez pryzmat jej relacji z Picassem. Na
jednym ze swoich obrazów Picasso zaprezentował Dorę Maar na tronie, niczym prawdziwą królową.
Sylvette David — miłość z 1954 roku
Sylvette David miała zaledwie dziewiętnaście lat, kiedy — na Lazurowym Wybrzeżu — poznała starszego od siebie o kilka dekad Pabla Picassa. Artysta od razu zwrócił na nią uwagę. Podobnie jak inne kobiety Picassa, również David stanowiła dla niego muzę i modelkę do tworzenia, trwało to przez jakiś czas.
To właśnie ona była inspiracją do powstania tak zwanej „serii Sylvette”, czyli ponad sześćdziesięciu obrazów oraz portretów.
Co ciekawe, związek David z Picassem nigdy nie został skonsumowany, ponieważ była zbyt nieśmiała. Dziewczyna nigdy też nie pozowała przez Picassem nago. Brak namiętności był powodem zakończenia się tego związku, zwłaszcza po tym, jak Picasso poznał Jacqueline Roque.
Jacqueline Roque — miłość z lat 1953-1973
Picasso poznał Jacqueline Roque na Riwierze Francuskiej w 1952 roku, kiedy ta pracowała w pracowni ceramicznej. Ona miała wówczas 28 lat, on natomiast 78. Prą wzięła ślub w 1961 roku i… zostali ze sobą do samego końca.
Picasso stworzył w tym czasie ponad 400 jej portretów, co oznacza, że namalował ją najwięcej razy spośród wszystkich swoich kobiet. Jacqueline Roque Bbywa nazywana „muzą starości” Picassa.