Jak samodzielnie oprawić obraz? Poradnik krok po kroku!

W absolutnie każdym domu powinien znaleźć się przynajmniej jeden obraz olejny! W jego miejscu ewentualnie może zjawić się jakaś interesująca grafika lub fotografia. Chodzi o to, aby mieszkanie zawierało w sobie choć odrobinę sztuki. Obcowanie z pięknem jest tak naprawdę na szczycie piramidy ludzkich potrzeb. Może ono stawać w konkury wyłącznie z zapotrzebowaniem na różne aspekty życia duchowego. Choć jako zawodowy malarz oferuję Państwu moje dzieła, będące umieszczonymi już w pięknych ramach, to postanowiłem mimo wszystko zaprezentować poradnik o tym, jak samodzielnie oprawić obraz. W ten sposób chcę podzielić się swoją wiedzą, ale także wskazać, że proces ten wcale nie należy do najłatwiejszych. 

Kupując wymarzone dzieło, czy też tworząc je własnymi dłońmi, należy pamiętać tym, aby oprawić je we właściwy sposób. Tak jak robiąc makijaż, ważne jest by zadbać o odpowiednie podkreślenie brwi będących ramą dla oczu, tak i tutaj należy pamiętać o tym, iż każdy obraz potrzebuje kontrastowego odcięcia od przekazywanej na nim treści. Nie zwlekajmy zatem i… przejdźmy do konkretów!

naczynia z drewna
fot. Pexels.com

Dobra rama do obrazu, czyli jaka?

Choć na pozór wszystko tutaj może wydawać się proste niczym konstrukcja gwoździa, to w rzeczywistości jest nieco inaczej. Jak samodzielnie oprawić obraz? Przede wszystkim należy to zrobić dobrze, czyli z dbałością o wszystkie szczegóły. 

Każde dzieło jest inne. Różnić je od siebie mogą wymiary, kształt, a także — co jest raczej oczywiste — kolory zastosowane na płótnie. Od tych wszystkich czynników ostatecznie zależy to, jak skonstruowana ma zostać ramą do obrazu. 

Skoro mamy więc jasność, że wybór ramy jest kwestią mocno indywidualną, to dalej należy skupić się na tym, aby przedmiot ten korespondował z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Najlepiej jest tutaj stawiać na rozwiązania możliwie minimalistyczne — prostota niemal zawsze jest dobry pomysłem. 

Jak samodzielnie oprawić obraz?

Większość dostępnych na obecnym rynku obrazów, jest sprzedawana w ramie. Czasami jednak zdarza się, że rama z tzw. gotowca nie pasuje do reszty wnętrza. To właśnie w takich momentach warto zadbać o to, aby wybrane przez nas dzieło miało szansę się perfekcyjnie zaprezentować. 

Obramowanie obrazu jest szczególnie ważne w przypadku portretów. Co ciekawe, można wówczas rozważyć zarówno minimalistyczne propozycje, jak i te o wiele bardziej zdobione i dekoracyjne. Te  drugie podkreślą wyjątkowość tematyki obrazu i dodadzą mu eleganckiego charakteru.

Ciekawy może wydać się fakt, że małe obrazy czasami warto oprawić w absurdalnie duże ramy. W takich sposób można stworzyć dzieło w już istniejącym dziele. Krajobraz warto z kolei eksponować w złotych lub srebrnych ramach. Dzięki temu optycznie powiększa się już istniejącą przestrzeń. Jeśli natomiast chodzi o malarstwo współczesne, to dobrym pomysłem wydają się ramy o nowoczesnych kształtach, formach i ekstrawaganckich kolorach. 

Choć rama zdecydowanie jest bardzo ważna, to nie jednak nie jest ona najważniejsza. Prym w każdym momencie wiedzie sam obraz olejny, a jego oprawa nie może odciągać od niego wzroku obserwatora. Jak samodzielnie oprawić obraz? Przede wszystkim mądrze. Całość powinna zostać dobrze przemyślana — tylko wtedy mamy szansę odniesienia absolutnego sukcesu!

Jak oprawić obraz olejny?

Oprawa obrazów olejnych, które zostały namalowane na płótnie, musi zostać w pełni dopasowana do grubości krosien podobrazia. Istotna jest tutaj także głębokość ramy. To są takie informacje, jakich nie widać od razu. Wiele osób nie zwraca na to uwagi i to właśnie w tym miejscu powstają największe błędy.

Z kolei dzieła takie jak ryciny i grafiki świetnie wyglądają w oprawach skrywających je za szkłem. Tutaj także nie należy przesadzać z grubością ramy. Takie formy sztuki ładnie prezentują się, gdy zostaną ułożone na papierze i wyeksponowane w cieniutkich ramach w barwach takich jak czerń, biel i srebro. Dobrym wyborem są także oprawy wyprodukowane z drewna i pozostawione w jego naturalnym kolorze.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalisty?

Jak wynika z informacji przekazanych w powyższych akapitach, samodzielne oprawianie obrazów wymaga tego, aby posiąść pewną wiedzę. Konieczne jest tutaj zwrócenie uwagi na wiele szczegółów. Jeśli zostaną one pominięte, klęska wystąpi prędzej czy później. Dlatego też moim skromnym zdaniem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług osoby, która zajmuje się tym tematem zawodowo, w profesjonalnym sposób. 

Kogo mam na myśli? Siebie oczywiście! Zajmuję się tą formą sztuki niemal od zawsze i w tym czasie nauczyłem się o niej wielu przydatnych rzeczy. Służę więc Państwu swoim doświadczeniem i wiedzą! Z przyjemnością podejmę się wyzwania polegającego na udekorowania przestrzeni mieszkalnej tak, aby jej właściciele mogli cieszyć się tym miejscem najbardziej, jak to możliwe.