Inwestowanie w sztukę — od czego zacząć?

Nie ukrywajmy, że inwestowanie w sztukę kojarzy się raczej z ludźmi w dojrzałym wieku. To jednak tylko nieprawdziwy stereotyp. Tego typu działanie to rodzaj lokowania kapitału, który po upływie odpowiedniego czasu ma wygenerować duże zyski. Dlaczego więc nie zacząć czynić podobnych zaangażowań kapitału mając zaledwie 20 lub 30 lat? 

Inwestowanie w sztukę — nie od razu Rzym zbudowano

Rynek sztuki to nie tylko dzieła znamienitych mistrzów pędzla pokroju Leonarda da Vinci, Rembrandta lub Vincenta van Gogha. Ich obrazy olejne są warte miliony dolarów, co z pewnością w znaczący sposób przekracza budżet przeciętnego trzydziestolatka. Inwestowanie w sztukę warto więc zacząć od nieco niższego, lecz równie dobrze rokującego pułapu. 

Najlepszym sposobem tworzenia lokaty tego typu, jest zapoznanie się z pojęciem sztuki jako takiej, a następnie nauczenie się tego, aby mieć możliwość trafnego ocenianie, czy dane płótno przedstawia realną wartość, czy też jest wręcz przeciwnie. Okazuje się, że wielu młodych artystów aspiruje do tego, aby zapisać się na kartach historii. Kupując ich obrazy olejne, można zatem spodziewać się, że po upływie dziesięciu lub dwudziestu lat będą one warte nawet o 300-500% więcej, niż na początku. 

Załóżmy, że początkujący kolekcjoner wejdzie w posiadanie dwudziestu dzieł tego rodzaju. Jeśli tylko połowa tej inwestycji okaże się rentowna w przyszłości, to i tak nie tylko całość mu się zwróci, ale także przyniesie naprawdę spory zarobek. 

Kim jest młody kolekcjoner?

Temat, jakim jest inwestowanie w sztukę, wzbudza największe zainteresowanie wśród młodych ludzi, którzy pracują w szeroko pojętej branży kreatywnej. Mowa tutaj jest między innymi o:

  • marketingu i zarządzaniu zasobami ludzkimi,
  • projektowaniu ubrań, wyposażenia wnętrz oraz domów i mieszkań,
  • grafice komputerowej,
  • pracy specjalistów ds. PR,
  • pracy w handlu,
  • Social Media Ninja,
  • copywritingu,
  • fotografii oraz wideo (również postprodukcji).

Osoby zarabiające na życie wykonując jeden z wyżej wymienionych zawodów, najczęściej  stać albo na inwestowanie w sztukę nowoczesną albo…

… opłacenie 10% bardzo drogiego dzieła!

W USA istnieje praktyka polegająca na tym, iż młodzi ludzie będący przedstawicielami klasy średniej inwestują w znaczące dzieła sztuki około 10% ich całej wartości, a pozostałe 90% opłacone jest z kredytu, jaki niektóre banki udzielają na poczet tych specyficznych lokat finansowych. 

Suma pożyczki może wynosić od 1000 do nawet 50 000 USD! Nie ma więc wątpliwości co do tego, że posiadają podaną kwotę, można wejść w posiadanie obrazu olejnego, jaki za kilkadziesiąt lat nie tylko spłaci całość kredytu, ale pozwoli również na godne życie samemu inwestorowi. 

Co z tą Polską?

Inwestowanie w sztukę wygląda nieco inaczej na naszej ojczystej ziemi. Rodzime banki z reguły nie dają młodym ludziom możliwości takich, jakie otrzymują obywatele Stanów Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone. Jeśli wykażemy odpowiednią dozę kreatywności, szybko okaże się, że również w Polsce można stworzyć sobie bezpieczną bańkę finansową w postaci obrazów.

Pierwszą ze skutecznych metod, jeśli chodzi o inwestowanie w sztukę, jest celowanie w zakup prac artystów znanym w nieco węższym gronie, ale jednocześnie dobrze rokujących. Zachęcamy w tym miejscu do odwiedzenia naszej galerii obrazów olejnych online oraz zapoznania się z asortymentem ze sklepu internetowego

Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć, że lokując kapitał w dziełach mało znanych malarzy, przypomina nieco loterię. Znając się na sztuce można założyć, jakie prace w przyszłości osiągną sukces, jednak nigdy nie można mieć co do tego całkowitej pewności. Mając jednak odrobinę szczęścia, może się okazać, że dany artysta osiągnie zawodowy sukces, a każdy obraz sygnowany jego nazwiskiem stanie się niemalże bezcenny. Co więcej, w takiej sytuacji inwestor z pewnością będzie czuł niesamowitą dumę z tego, że dobrze obstawił talent danej osoby. Tak właśnie wygląda właściwe inwestowanie w sztukę. Jest ono nie tylko bardzo intratne, ale także niezwykle satysfakcjonujące. 

Kilka słów o aukcjach sztuki

Aukcje, na których można nabyć różnego rodzaju dzieła sztuki, kojarzą się z krajobrazem bardzo amerykańskim oraz z bardzo bogatymi osobami. Okazuje się jednak, że domu aukcyjne są równie popularne w Europie i nie są to miejsca zarezerwowane jedynie dla ludzi posiadających pękate portfele, choć rzeczywiście trzeba posiadać pewien kapitał inwestycyjny. Wybierając się na aukcję, trzeba pamiętać, aby się do tego dobrze przygotować. 

Przede wszystkim należy wcześniej zapoznać się z pracami, które będą wówczas dostępne, poznać i przeanalizować ich ceny oraz ocenić, czy stać nas na udział w tak ekskluzywnym wydarzeniu. 

Co ciekawe, obecnie wiele domów aukcyjnych oferuje możliwość licytacji online. Korzystanie z internetu w tej formie jest bardzo naturalne dla młodych ludzi, więc szczególnie oni doceniają tę możliwość. Inwestowanie w sztukę wymaga poznania tematu i chęci rozwoju, ale wcale nie jest tak trudne, jak pozornie mogłoby się wydawać.