Inwestowanie w sztukę, czyli kilka słów o najwartościowszych obrazach cz. II

W poprzednim wpisie zaprezentowałem Państwu kilka obrazów olejnych, które zostały sprzedane na aukcjach za rekordowo wysokie kwoty. Trudno jest jednak wyczerpać ten temat w pojedynczym artykule. Z tego też względu zdecydowałem się na jego szersze omówienie, w ramach którego stworzę serię tekstów zestawiających najdroższe dzieła sztuki stworzone przy pomocy pędzla. Czy inwestowanie w sztukę jest opłacalne? Oczywiście! Gdyby było inaczej, to podczas aukcji nie wydawano by tam zatrważająco wysokich kwot, aby pozyskać — a jakże! — kolejne obrazy olejne stworzone przez artystów takich jak Leonardo da Vinci, Edvard Munch, Pablo Picasso i im podobni. 

Klasyk nad klasykami, czyli Krzyk autorstwa Edvarda Mucha

To jeden z tych obrazów olejnych, które zna chyba każdy. Jego repliki często pojawiają się w ludzkich domach, ale oryginał zdecydowanie znajduje się poza zasięgiem finansowym większości z nas. Podczas aukcji w Sotheby’s zorganizowanej w 2012 roku, dzieło to zostało sprzedane za 119,9 milionów dolarów amerykańskich! 

Z powodzeniem można mówić, że Krzyk namalowany przez Edvarda Mucha był jednym z najważniejszych dzieł dla rozwijającego się w XX wieku ekspresjonizmu.

Munch namalował to dzieło jako jeden z elementów kolekcji 22 prac, które zostały wystawione w Berlinie w 1902 roku. Każdy z tych obrazów reprezentował niekonwencjonalne tematy, takie które były objęte swoistym tabu w tamtym okresie. Poruszane przez artystę tematy sięgały od miłości i straty, aż do śmierci oraz duchowości.

Pablo Picasso i jego Młoda dziewczyna z koszem kwiatów

Ten obraz został sprzedany za 115 milionów dolarów podczas aukcji w Christie’s, która odbyła się 8 maja 2018 roku. Dawniej dzieło to było własnością niejakiej Gertrudę Stein. 

Na płótnie przedstawiona została młoda dziewczyna o czarnych włosach. Jest naga i spogląda w kierunku odbiorcy. Jej mina może wskazywać na zaciekawienie lub — według innych interpretacji — na zniecierpliwienie. Dziewczę trzyma w rękach tytułowy kosz czerwonych kwiatów. Nie trzeba być wybitnym krytykiem sztuki, aby dostrzec niezaprzeczalną wartość tego obrazu Pabla Picassa.

Claude Monet i Meules namalowany w 1890 roku

Aukcja sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej Sotheby, która odbyła się w 2019 roku w Nowym Jorku pokazała, że Meules Claude’a Moneta osiągnęły prawie dwukrotnie wyższą niż ta, jaka była szacowana przed rozpoczęciem się wydarzenia. 

Co ciekawe, obraz pokonał również poprzedni rekord, który ustanowił obraz Moneta sprzedany na aukcji Nymphéas en flour (2018 rok). Wówczas dzieło tego prekursora impresjonizmu sprzedało się za niemalże 85 milionów USD. 

Andy Warhol i jest Srebrny wypadek samochodowy

To kolejny obraz, który został sprzedany za ponad 100 milionów dolarów (konkretnie za 105,4 mln USD). Za taką kwotę kupiono go na aukcji w Sotheby’s, która odbyła się 13 listopada 2013 roku. 

To płótno okazało się najlepiej sprzedającym dziełem Warhola na tejże aukcji. Cała seria, jakiej jest on elementem prezentuje niezaprzeczalne zaangażowanie artysty w nurt zwany pop-artem. Andy w swojej twórczości wykorzystuje metody takie jak sitodruk lub używanie farby w sprayu. Wszystko oczywiście po to, aby jak najlepiej przedstawić makabryczną scenę wypadku samochodowego. 

Pablo Picasso po raz kolejny — Garçon à la pipe z 1905 roku

Picasso nie pierwszy i nie ostatni raz pojawia się w niniejszym zestawieniu. Jeśli chodzi o temat, jakim jest inwestowanie w sztukę, to kupowanie obrazów tego artysty jest oczywiście właściwą praktyką. Jednocześnie jest to hobby dość drogie, ponieważ obraz Garçon à la pipe 5 maja 2004 na aukcji w Sotheby’s został sprzedany za 104,2 miliona dolarów amerykańskich!

Kiedy Pablo Picasso miał zaledwie 25 lat, namalował obraz ukazujący paryskiego chłopca. Co ciekawe, mimo iż malarz ten bez wątpienia jest jednym z najsłynniejszych artystów na świecie, to to konkretne płótno na pierwszy rzut oka nie odzwierciedla typowego dla niego stylu. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w pracy tej nietrudno jest dostrzec wczesną eksplorację zasad kubizmu. 

Pielęgniarka (1964 rok) pędzla Roya Lichtensteina

To pierwsze dzieło w prezentowanym zestawieniu najdroższych obrazów w historii, którego wartość w chwili sprzedaży była niższa, niż 100 milionów dolarów amerykańskich (95,4 mln USD). 

W 2015 roku w Christie’s dzieło Roya Lichtensteina zatytułowane „Pielęgniarka” stało się najdroższym obrazem namalowanym przez tego autora. Kompozycja obejmuje powierzchnię prawie pół metra kwadratowego i wcześniej — podczas aukcji w Sotheby’s w 1995 roku — zarobiła zaledwie 1,7 miliona dolarów. Warto tutaj wspomnieć, że Roy Lichtenstein jest znany właśnie ze swoich dość kontrowersyjnych prac, gdzie często wykorzystuje motywy komiksowe. 

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł przypadł Państwu do gustu. Już niebawem pojawi się trzecia część cyklu związanego z tematem, jakim jest inwestowanie w sztukę oraz sprzedaż obrazów na aukcjach.