Historia sztuki i nie tylko — 10 faktów o Leonardzie da Vinci

Włoski artysta, autor słynnych obrazów olejnych, rzeźbiarz, inżynier, architekt, matematyk, pisarz i geolog w jednym. To tylko kilka spośród licznych zagadnień, które zajmowały tytułowego Leonarda da Vinci. Mężczyznę tego nazywa się „człowiekiem renesansu”. Określenie to ma wskazywać, że dana osoba jest utalentowana pod wieloma, nie zawsze łączącymi się ze sobą względami.

Osobiście wolę jednak epitet „człowiek orkiestra”, które jednoznacznie wskazuje na różnorodność zainteresowań, ale i na to, iż jeśli ktoś stara się być dobry we wszystkim, nie będzie doskonały w niczym, co zresztą było osobistą porażką bohatera dzisiejszego artykułu. Historia sztuki jest niezwykle ciekawa, szczególnie jeśli spojrzy się na nią przez pryzmat ludzi, którzy są jej bohaterami. To właśnie z tego powodu postanowiliśmy poczęstować czytelników bloga kilkoma faktami o Leonardzie da Vinci!

Wynalazca soczewek kontaktowychhistoria sztuki

Leonardo da Vinci jako pierwszy opisał soczewki korekcyjne, jakie miały bezpośredni kontakt z rogówką oka. Miało to miejsce w 1508 roku. Niestety, nie był to wynalazek, a zaledwie projekt. Faktyczny produkt wykorzystujący pomysł da Vinciego został stworzony kilkaset lat później.

Zarzut sodomii

Tytułowego da Vinciego, wraz z grupą jego przyjaciół 1476 roku oskarżono o sodomię, co w tamtym okresie miało śmiertelne skutki. Mężczyźni cudem uniknęli kary śmierci. Stało się tak dlatego, że nie znaleźli się żadni świadkowie domniemanych wydarzeń.

Historia sztuki — jeden z najsłynniejszych malarzy świata.

Nazwisko twórcy jest znane na każdym kontynencie. Większość ludzi zna co najmniej jedną pracę artysty. Obrazy olejne takie jak „Mona Lisa”, czy też „Dama z gronostajem” fascynują od wieków, a niektórzy nawet dopatrują się w nich zaszyfrowanych wiadomości dla ludzkości.

Bunt przeciwko zabijaniu zwierząt

Leonardo da Vinci był wegetarianinem na wiele wieków przed tym, gdy taki styl życia stał się modny. Wielu ludzi zna głównie jego wkład w historię sztuki, co jest bardzo krzywdzące dla jego wizerunku człowieka renesansu. Leonardo przyznawał, że spożywanie mięsa jest dla niego czymś obrzydliwym. Nie krył on także swojej miłości do zwierząt — podobno wielokrotnie zdarzało mu się kupić zwierzę na targowisku tylko po to, aby w kilka minut później zwrócić mu wolność.

Nieślubne dziecko prawnika

Leonardo był bękartem florenckiego prawoznawcy. Niewiele mówi się o jego matce, a o samym dzieciństwie praktycznie nie mażadnych informacji. Wiadomo natomiast, że pierwsze pięć lat swojego życia spędził pod opieką rodzicielki, a później przeprowadził się do swojego ojca i jego familii. Któż wówczas mógł przypuszczać, że takie dziecko będzie miało aż tak ogromny wkład w zagadnienie, jakim jest historia sztuki oraz inne dziedziny artyzmu i nauki.

Ostatnie słowa twórcy renesansowych obrazów olejnych

Podobno tuż przed śmiercią Leonardo da Vinci wypowiedział zdanie: „Znieważyłem stwórcę i dokonania  ludzkości, a moja praca nigdy nie osiągnęła jakości, jaką powinna prezentować”. W istocie — historia sztuki, nauk ścisłych, geologii i stworzenie licznych projektów, jakie znalazły zastosowanie dopiero setki lat później to dziedziny, które zyskały wiele dzięki bohaterowi niniejszego tekstu, jednak żadna z nich nie została przez niego dopieszczona na tyle, by móc określić go specjalistą.

obraz olejny

Leworęczny obdarzony niecodziennymi talentami

Leonardo da Vinci pisał tzw. pismem lustrzanym, czyli od strony prawej do lewej. Istniało wiele spekulacji na temat tego, jakoby próbował on w ten sposób zaszyfrować tworzone przez siebie notatki. Rzeczywistość jest jednak daleka od podobnych teorii spiskowych, ponieważ całe sedno tkwi w tym, iż da Vinci starał się w taki sposób wyeliminować możliwość rozcierania się wciąż mokrego atramentu. Umiejętność posługiwania się lewą ręką przydawała mu się nie tylko podczas tworzenia zapisków, ale również wtedy, gdy oddawał się malowaniu obrazów olejnych.

Pierwsze miejsce w wielu dziedzinach

Nie każdy wie, że Leonardo da Vinci był pierwszym człowiekiem, który potrafił odpowiedzieć na pytanie o to, z jakiego powodu niebo jest w kolorze niebieskim. Ciekawostką jest również to, że to właśnie jego osoba jako pierwsza w historii zauważyła krzywizny ludzkiego kręgosłupa. Zanim nastąpiło to okrycie, wszyscy byli przekonani, że jest on zawsze prosty.

Leonardo da Vinci niemalże nieustannie pracował

Malował obrazy olejne, zajmował się obmyślaniem nowych wynalazków, obliczał skomplikowane równania matematyczne i podejmował się próby wyjaśnienia wielu zagadek. Wszystko to sprawiało, że musiał wciąż wytężać swój mózg. Nauczył się więc żonglować po to, by zawartość jego czaszki miała szansę na jeszcze lepszą gimnastykę.

Gafy da Vinciego

Mimo niesamowicie chłonnego umysłu i doskonałych pomysłów, warto wiedzieć, iż nie wszystkie pomysły Włocha kończyły się sukcesem. Było wręcz przeciwnie — np. razem z przyjacielem Niccolo Machiavellim starali się zmienić bieg rzeki Arno. Chłopcy mieli zatarg z gronem polityków rządzących w Pizie, dlatego też postanowili zrobić coś, co skutecznie pokrzyżuje szyki władzom i  zmusi ich do podjęcia niewygodnych kroków. Plan jednak zawiódł, ponieważ siła Matki Natury okazała się znacznie silniejsza niż ich zawiść.

Ciekawostką jest także to, że da Vinci popełniał inne błędy — obraz olejny „Ostatnia Wieczerza” jest tego idealnym przykładem. Artysta ujął na nim kilka pomarańczy. W czasach działalności Jezusa na Bliskim Wschodzie nie znano tych owoców. Na terenie wspomnianych ziem pojawiły się one kilkaset lat po śmierci Chrystusa. Nie jest to jednak powodem, aby bagatelizować to, jak wiele zyskała historia sztuki dzięki pracy Leonarda. Jego postać fascynuje, co nie powinno być dla nikogo zadziwiające.