Historia sztuki a podróżowanie, czyli kreatywne planowanie wakacji

W planowaniu wakacji najbardziej lubię proces wyszukiwania podróżniczych inspiracji. Niejako przypomina on poszukiwanie weny, potrzebnej mi do tworzenia obrazów ręcznie malowanych. Ciekawostką jest fakt, że wiele miejsc, jakie uwiecznione zostały na dziełach wybitnych artystów, można odwiedzić. Z doświadczenia wiem, że jest to bardzo mocne, skłaniające do refleksji przeżycie. Niektórzy podróżują śladem pisarzy, inni przemierzają świat, aby stanąć pośród krajobrazu, który stanowił tło do jednej ze scen w ich ulubionej produkcji filmowej. Dlaczego więc nie podążać szlakiem barw zdobiących płótna? Zapraszam Państwa do podróży po zakamarkach historii sztuki oraz spacer po prawdziwie uroczych zakątkach naszej planety.

Obrazy ręcznie malowane — „Impresja. Wschód Słońca”, czyli wizyta w Normandii

Claud Monet to jedna z tych osób, których raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. To właśnie na tym artyście spoczywa odpowiedzialność za trwałe zrewolucjonizowanie podejście malarzy i odbiorców do tej formy sztuki. Monet zerwał łańcuchy od lat ograniczające twórców i zaproponował zupełnie nowe rozwiązania. Choć nieuniknione było, że zaprezentowana przez niego technika i poruszana tematyka spotkają się z fają krytyki, to ostatecznie została ona doceniona nawet przez najwytrawniejszych znawców sztuki.
Obraz ręcznie malowany o tytule „Impresja. Wschód słońca” dokładnie ukazuje, na czym polegała zmiana dotychczasowego kanonu. Na płótnie została uwieczniona Zatoka Havre w Normandii. Krajobraz wydaje się żywy, widok wcale nie przypomina typowej stop klatki. Przeciwnie, odbiorca odnosi wrażenie, że barwy i kształty nieustannie przeplatają się ze sobą.
Malarstwo impresjonistyczne pozwala na wyciągniecie niesamowitej głębi. Ono dosłownie sprawia, że ma się ochotę na więcej.

„Klif nieopodal Dieppe” Clauda Moneta

Postanowiłem umieścić tutaj kolejne dzieło, którego autorem był ojciec malarstwa impresjonistycznego, czyli opisany powyżej Claud Monet. Wielokrotnie uwieczniał on na swoich obrazach przyrodnicze atrakcje turystyczne. Robił to na tyle często, że jestem pełen podziwy, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł organizowania wycieczek „Śladem twórczości Clauda Moneta”. Artysta uwiecznił na płótnie klifowe wybrzeże położone tuż nad kanałem La Manche znajdującym się w Normandii. Na obrazie możemy podziwiać nie tylko też niezwykły cud natury, ale także dwa domostwa oraz kilku ludzi pogrążonych w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków na znajdującej się nieopodal łące. Ta pozornie nieistotna scena pozwala wyobrazić sobie, jak w tamtym czasie wyglądała rzeczywistość w północnej części Francji. Obrazy ręcznie malowane stanowiły i wciąż stanowią doskonałą formę zapisywania historii.

Historia sztuki namalowana pędzlem — Honfleur w Prowansji na obrazach

Francuscy impresjoniści dość często decydowali się na malowanie przepięknego miasteczka Honfleur. Jest ono zlokalizowane w Prowansji, która pachnie nie tylko znaną mieszanką starannie wyselekcjonowanych przypraw, ale także lawendą. Ta część Francji jest chętnie stosowanym motywem, jeśli chodzi o obrazy do salonu. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ tamtejsze widoki w istocie sprzyjają wyciszeniu i wspomagają proces wypoczynku.
Honfleur pojawiło się między innymi na dziełach takich jak „Holowanie łodzi w Honfleur” czy też „Ujście Sekwany w Honfleur”, których autorek również był wielokrotnie wspominany w tym artykule Claud Monet. Artysta chętnie zabierał swoich odbiorców także do miejscowości Argenteuil. Mieści się ona nieopodal francuskiej stolicy i kusi turystów atrakcjami takimi jak plaża ze śnieżnobiałym piskiem znajdująca się w centrum miasteczka i most — również będący głównym motywem na jednym z obrazów ręcznie malowanych Moneta.

Auguste Renoir i jego obrazy

Na szczególną uwagę zasługuje również francuski malarz i rzeźbiarz Auguste Renoir, który w przeciwieństwie do Moneta rzadko decydował się na uwiecznianie na płótnie krajobrazów. O wiele chętniej podejmował on próbę uwieczniania na obrazach ludzkich twarzy — specjalizował się w malowaniu portretów. Mimo to jednak stworzył on kilka prac, które z powodzeniem można ująć w tym zestawieniu. Jeśli marzą Państwo o kreatywnie zorganizowanej podróży, polecam wycieczkę do Guernsey, gdzie można podziwiać skały znajdujące się na jednym z dzieł Auguste Renoir’a. Podążając śladem pędzla tego francuskiego artysty, można trafić także do Włoch, a konkretnie do europejskiej stolicy romantyzmu, czyli Wenecji. Uwagę Renoir’a zwrócił Plan świętego Marka. Dziś jest on coraz częściej podtapiany. Niektórzy przewidują, że za kilka lat zwiedzanie tego punktu na weneckiej mapie może być niemożliwe. Tym bardziej polecam wybranie się do tego pięknego miasta w niedalekiej przyszłości.