Galeria obrazów on-line — alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań?

Galeria obrazów on-line — alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań?

Galerie sztuki to rodzaj pomieszczeń, w których prezentowane są dzieła różnego typu. Najczęściej można w nich oglądać obrazy i rzeźby, jednak nie stanowi to żadnej reguły. Miejscem o takiej funkcji może być muzeum ze zbiorami liczącymi nierzadko setki lat lub nowoczesny budynek, gdzie wystawiane są prace współczesnych artystów. W przypadku prywatnych wystaw zazwyczaj jest tak, że odwiedzający mogą nie tylko podziwiać arcydzieła znajdujące się na miejscu, ale również je zakupić. Niektórzy uważają, że alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań tego rodzaju jest galeria obrazów on-line. Wszystko dlatego, że mogą zostać w niej zachowane dokładnie te same mechanizmy, co w galerii stacjonarnej, jednak eliminuje się również konieczność wychodzenia z domu i przebywania w towarzystwie. Jakie są podobieństwa pomiędzy każdą z przestawionych opcji?

Galeria obrazów on-line — czemu zawdzięcza rosnącą popularność?

Porównanie galerii obrazów on-line z jej tradycyjną formą wcale nie należy do szczególnie prostych zadań. Warto jednak przyjrzeć się licznym podobieństwom pomiędzy każdą z tych opcji. W obu przypadkach przestrzeń jest zarezerwowana do prezentacji dzieł sztuki tak, aby promować konkretnych artystów. Jeśli mamy do czynienia z prywatnymi przedsięwzięciami, najczęściej są to malarze tworzący w dzisiejszych czasach. Często stosują oni bardzo innowacyjne techniki, ale równie chętnie odwołują się do stylów, którymi posługiwali się artyści w okresie baroku, renesansu i innych minionych epok.

Galeria obrazów on-line, podobnie jak wystawa stacjonarna, zawsze wymaga odpowiedniej aranżacji. W budynku, gdzie prezentowane są prace, kustosze dbają o ich dobrą oprawę wizualną. Chodzi o to, aby odbiorcy mogli swobodnie przemierzać całe pomieszczenie i w spokoju oddawać się podziwianiu tych przejawów artyzmu. Nie inaczej sprawa ta wy

gląda w Internecie. Tam również ważny jest sposób, w jaki ukazuje się poszczególne obrazy. Różnica tkwi oczywiście w stosowanych środkach — w budynku używa się produktów fizycznych, w sieci zaś najważniejszą rolę odgrywają umiejętności grafików odpowiedzialnych za projekt danej strony internetowej.

Galeria obrazów olejnych on-line to także miejsce, gdzie odbiorcy mogą dokonać zakupów. Podobnie zresztą jak w przypadku wystaw funkcjonujących w tradycyjny sposób. Część dzieł, jakie można podziwiać, jest wystawiona na sprzedaż. Czasami ich ceny są ustalane z góry, a niekiedy należy je licytować. Opcja internetowa jest o tyle ciekawa, że nie wymaga ona udawania się do specjalnego miejsca, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i jednocześnie osiągnąć założone wcześniej cele.

Czy któreś z rozwiązań jest lepsze?

Zarówno wystawa stacjonarna, jak i galeria obrazów on-line, ma swoje plusy i minusy. Przestrzeń w internecie, gdzie prezentowane są dzieła sztuki, z pewnością można nazywać alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań, jednak jestem daleki od myśli, że mogłaby ona zupełnie zastąpić galerie sztuki znajdujące się w przystosowanych do tego budynkach.

Warto wspomnieć, że niezwykle często wystawy obrazów są organizowane w miejscach zaprojektowanych tak, aby można było pozwolić sobie w nich na różnorodną aranżację. Nie zawsze ma ona wiele wspólnego z minimalizmem. Przestrzeń wystawiennicza bywa podstawą do stosowania nowatorskich metod oświetlenia oraz przystrajana tak, aby stworzyć bardzo konkretny klimat. W zależności od charakteru prezentowanych prac odwiedzający mogą przemierzać pomieszczenie wystylizowane na komnaty zamkowe, industrialne hale fabryczne, bunkry, obiekty przemysłowe i wiele więcej. Kustoszy ogranicza jedynie ich własna wyobraźnia.

Obrazy abstrakcje będą wymagały zupełnie innej oprawy niż te wykonane zgodnie z założeniami impresjonizmu. Pod tym względem galeria obrazów on-line daje znacznie mniejsze możliwości od miejsc posiadających adres pocztowy. Jako artysta uważam, że każda z omówionych przeze mnie opcji dociera do odbiorców poprzez zupełnie inne bodźce. Taki stan rzeczy sprawia, że każdy będzie doceniał je z innych powodów. Jednocześnie sądzę, że będąc koneserem, warto korzystać zarówno z galerii internetowych, jak i uczestniczyć w tradycyjnych wystawach oraz wernisażach. Wszystko po to, aby pobudzać swoją wyobraźnię i działać na zmysły na wiele różnych sposobów.

Podziwianie obrazów to bardzo ciekawe doświadczenie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma ono walor edukacyjny. Artyści w swoich pracach serwują nam sporą dawkę historii oraz własnych emocji. Warto skupić się na szczegółach i pozwolić swojej wyobraźni na odrobinę swobody. Moja własna galeria obrazów on-line może stanowić źródło inspiracji i budowania własnego poczucia estetyki. Zapraszam do przejrzenia obecnych w niej prac. Żywię nadzieję, że będzie to dla Państwa przyjemnie spędzony czas.