Francisco Jose de Goya — nadworny malarz Burbonów

Pochodzący z Hiszpanii Francisco Goya to jeden z najważniejszych artystów XVIII wieku. Był malarzem, grafikiem oraz rysownikiem w okresie romantyzmu. Goya sprawował funkcję nadwornego malarza Karola III, Karola IV i Ferdynanda VII Burbonów.

Zajmował się głównie tworzeniem portretów i scen rodzajowych upamiętniających codzienne życie. To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych artystów przełomu wieków XVIII i XIX. Jego prace są niezwykle oryginalne. Patrząc na te płótna, po prostu wie się kto je namalował — ich niepowtarzalność jest naprawdę bardzo zajmująca.

Goya i jego kariera artystyczna

Francisco Goya spełniał się w roli malarza pomiędzy 1771 rokiem, kiedy to stworzył on swój pierwszy fresk, który ozdobił Bazylikę cel Pilar w Saragossie, a 1827 — wtedy Goya namalował jeden z ostatnich obrazów olejnych, była to „Mleczarka z Bordeaux”. Kariera artystyczna Francisca trwała więc ponad 50 lat. W tym czasie powstało około 700 malowideł naściennych i na płótnach, 280 różnych grafik i ponad tysiąc rysunków i rycin. Słowem — twórca ten był bardzo płodny, jeśli chodzi o działalność na rzecz sztuki.

Na samym początku Goya skupiał się głównie na malarstwie religijnym. Jednym z jego pierwszych dzieł były wspomniane już freski w bazylice położonej w Saragossie. Malarz dostał to zlecenie dlatego, że jako początkujący twórca zaproponował bardzo konkurencyjną cenę, miało to miejsce w 1771 roku. Co ciekawe, już trzy lata później był on znanym i docenianym malarzem. Miał nieustannie pełne ręce roboty — namalował m.in.:

 • serię fresków w kartuzji Aula Dei w Saragossie;
 • obraz przedstawiający Rodzinę Karola IV (rok 1800);
 • portret hrabiny Chinchon (rok 1800);
 • „Kanibale” (1800);
 • „Manuel Godoy jako książę Pokoju”.

Oczywiście powyżej wymieniono zaledwie kilka prac artysty, które powstały w początkowej fazie jego kariery artystycznej.

Tajniki niepowtarzalnego stylu

Francisco Goya dokładał wszelkich starań, aby wypracować swój własny, w pełni oryginalny i niepowtarzalny styl. Obserwując dzieła tego artysty, nietrudno jest zauważyć jak ewoluował on od baroku i rokoka, poprzez neoklasycystyczny akademizm, aż po preromantyzm i preimpresjonizm. Z powodzeniem można mówić o Goi jako o prekursorze podanych stylów malarskich. Przez wiele lat doskonalił on swój warsztat, co przyczyniło się do tego, iż obecnie uznaje się go za największych malarzy swojego czasu.

Ciekawa jest konsekwencja wyrwania się z klasycznych założeń, jest seria tzw. czarnych obrazów, które powstały w latach od 1819 do 1923. Namalowane zostały na ścianach domu samego twórcy, który nazywano Domem Głuchego. Nazwa tych prac nie powstała od razu, wdrożono ją do powszechnego użytku dopiero po upływie wieku od ich powstania. Ich cechą charakterystyczną jest zastosowana na nich paleta barw, która opiera się głównie na różnych odcieniach czerni i szarości. Obrazy olejne, o jakich mowa, są dość pesymistyczne, a chwilami wręcz mroczne.

Najważniejsze obrazy olejne

Francisco de Goya namalował setki obrazów olejnych. Podejmował bardzo zróżnicowaną tematykę — były to głównie tematy społeczne, upamiętnianie wydarzeń historycznych, batalistyka, krytyka arystokracji i poczynań kleru (w tym również fałszywej religijności) i wiele innych.

Jako najważniejsze jego dzieła należałoby wymienić:

 • „Gdy rozum śpi, budzą się demony” z cyklu Kaprysy,
 • „Co należy zrobić” z cyklu Okropności wojny,
 • „Mleczarka z Bordeaux”,
 • „Dwie staruchy jedzące zupę”,
 • „Saturn pożerający własne dzieci”,
 • „Szarża mameluków”,
 • „Rozstrzelanie powstańców madryckich”,
 • „Kolos”,
 • „Martwa natura z indykiem”,
 • „Szlifierz”,
 • „Brat Pedro de Zaldiva i bandyta Maragato”,
 • „Sabat czarownic”,
 • „Portret Josefy Bayeu”,
 • „Księżna Alba”.

Słynne i interesujące dzieła namalowane przez Francisca Goyę można by wymieniać bardzo długo. Warto zapoznać się z jego twórczością. Obejrzeć wybrane obrazy chronologicznie według dat ich powstania. Dzięki temu będzie można zaobserwować to, w jaki sposób rozwijał się ich autor pod względem artystycznym, co jest bardzo interesującym doświadczeniem.

Nowe spojrzenie na malarstwo

Goya miał potężny wpływ na postrzeganie malarstwa i jego wieków. Zmienił oblicze sztuki w kolejnych stuleciach. Wszystko dlatego, że miał on niezwykły dar łączenia ze sobą rozmaitych technik i tematyki dawnej sztuki ze współczesnymi sobie możliwościami. Francisco Goya bywa nazywany „ostatnim starym mistrzem i pierwszym malarzem nowoczesnym”, co jasno daje do zrozumienia jak bardzo wszechstronny, był jego talent.

Późniejsze prace artysty są preludium impresjonizmu i ekspresjonizmu, które narodziły się wiele lat po śmierci Goi. Charakterystyczne dla tytułowego malarza były zamaszyste ruchu nakładające farby na płótno. W przypadku wybranych prac można wręcz mówić o tym, że artysta zbliżał się w kierunku abstrakcji i surrealizmu.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej galerii sztuki online, gdzie znajdą Państwo liczne prace odwołujące się do stylów takich jak impresjonizm, postimpresjonizm, abstrakcjonizm i wiele innych. Obrazy olejne na sprzedaż zaprezentowane na niniejszej stronie WWW mogą stanowić niebanalną ozdobę wnętrz — zarówno tych nowoczesnych, jak i tradycyjnych.