Co to jest outpainting i jak działa BlueWillow?

Niektórzy twierdzą, że outpaignting może być totalną rewolucją w świecie sztuki. Co jednak oznacza to określenie? Otóż… outpaignting jest nową i dość innowacyjną funkcją, jaka pozwala użytkownikom malowanie obrazu wychodząc poza jego oryginalną granicę. W praktyce możliwe staje się dodawanie najróżniejszych elementów lub — dokładnie przeciwnie — zwrócenie swojej uwagi w inną stronę, dopuszczając opcję mieszania ze sobą licznych technik i stylów. Co jednak najważniejsze, aby stworzyć coś podobnego, wystarczy umiejętnie napisać wyłącznie opis swoich myśli i oczekiwań. Wygenerowany na ich podstawie obraz z całą pewnością będzie pełen szczegółów i może być w formacie wskazym przez swojego autora. 

Wszystko to, co opisane zostało powyżej, stało się realne dzięki programowi DALL-E, który jest niczym innym, jak narzędziem napędzanym przy pomocy sztucznej inteligencji. Działanie tego oprogramowania zostało zaprezentowane publiczności na podstawie znanych dzieł, takich jak Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera, czy też Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci. Outpaignting w obu przypadkach rozszerzył te dzieła i wskazał na szerszy kontekst, pokazując co dzieje się dookoła kobiet przestawionych na wspomnianych obrazach. Efekty do prawdy są wspaniałe i niezwykle zaskakujące!

Jakie konsekwencje dla sztuki niesie ze sobą outpaignting?

Ogromne. Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja jest potężną technologią, która w tym przypadku może niejako domalowywać to, czego autorzy danych dzieł nie namalowali samodzielnie. To naprawdę ciekawe, jednak nie można zapominać, iż w rzeczywistości nigdy nie dowiemy się, co wymienieni malarze umieściliby na swoich płótnach. Nie mniej tego, faktem jest, że outpaignting w jakimś stopniu jest w mocy zaspokojenia ludzkiej ciekawości w tym zakresie. 

Można śmiało mówić, że outpaignting stanowi niejako przeciwieństwo inpaintingu, czyli techniki, jaką specjaliści się posługują, aby uzupełnić brakujące albo — częściej — uszkodzone części dzieł sztuki. Wspomniany inpainting bywa bardzo przydatny, gdy podejmuje się próbę odnawiania starych fotografii lub podczas renowacji wiekowych obrazów. Artyści także posługują się tą metodą, gdy chcą nanieść poprawki na błędy, jakie zostały popełnione w trakcie malowania danej pracy. 

Jednak outpaignting działa nieco inaczej. Jego zadaniem nie jest uzupełnianie istniejącej narracji artystycznej, a jej rozszerzanie, dodawanie nierzadko nowego kontekstu oraz szczegółów, które mogą czasami zupełnie zmieniać odbiór i rozumienie danego płótna. Wszystko dlatego, że poszerza on rzeczywistość obrazu, poprzez dołożenie szczegółów, jakich nie było i być może z woli twórcy nigdy by tam nie umieszczono.

Sztuczna inteligencja maluje?

Sztuczna inteligencja (tj. AI) stała się potężnym narzędziem do tworzenia obrazów. Algorytmy AI mają możliwość analizowania dużych zbiorów danych zasobów, aby identyfikować istniejące wzorce i w konsekwencji generować zupełnie nową, unikalną zawartość. Ta technologia, zwana outpaintingiem, pozwala AI rozszerzać istniejące obrazy, tworząc bardziej realistyczne i — zdaniem wielu — atrakcyjne wizualnie dzieła sztuki.

Jak to działa?

Model AI jest szkolony na zbiorze licznych obrazów o podobnych cechach i/lub motywach. Przykładem może być tutaj model wyszkolony na zdjęciach pejzaży, który dzięki nowoczesnej technologii ma szansę „domalować” nadprogramową treść, która płynnie przedstawia różnice w wyglądzie nieba, drzew lub wody na istniejących już fotografiach.

Ponadto model sztucznej inteligencji wykorzystuje różne techniki, w tym także splotowe sieci neuronowe i generatywne sieci kontradyktoryjne. Po co to wszystko? Po to, aby nauczyć się cech i wzorów tworzących dany obraz. Dzięki tej wiedzy model może tworzyć nową zawartość, jaka wciąż pozostaje spójna z rzeczywistym dziełem.

Efekty? Outpainting może być bardzo realistyczny oraz szczegółowy. Nowa zawartość ma szansę płynnie komponować się z tym, co już jest realne, tworząc bardziej wciągającą i ciekawą pod względem estetycznym pracę.

historia sztuki

Czym jest BlueWillow?

BlueWillow to narzędzie do generowania obrazów AI, które wykorzystuje technologię outpaintingu. Umożliwia ono swoim użytkownikom tworzenie nowych obrazów na podstawie istniejących dzieł sztuki. Warto dodać, że BlueWillow działa w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia się, które analizują istniejący obraz w celu identyfikacji cech i wzorców tworzących tę pracę. Algorytmy te wykorzystują następnie zdobytą w ten sposób wiedzę, żeby generować nową zawartość, jaka jednak pozostaje spójna z rzeczywistym obrazem.

Technologia BlueWillow może być używana do generowania różnych rodzajów obrazów, w tym krajobrazów, portretów, martwej natury i abstrakcji. Może być również wykorzystywana do tworzenia obrazów z określonymi motywami lub wymaganiami. Obrazy wygenerowane przez BlueWillow są bardzo realistyczne i zdecydowanie piękne.