10 powodów, dla których artysta powinien zwiedzić Zamość

Choć miasto to od dziesięcioleci znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, to wciąż wydaje się ono turystycznie niedocenione. Dlaczego każdy artysta powinien zwiedzić Zamość? Głównie przez wzgląd na fakt, że architektura tego miejsca jest niezwykle inspirująca i działa pobudzająco na wyobraźnię. Zamość jest piękny o każdej porze roku, dnia i nocy. Poznaj 10 powodów, dla których warto uwzględnić ten punkt na mapie w swoim planach podróżniczych!

Zwiedzić Zamość, zobaczyć zabytkowy rynek

Rynek w Zamościu to prawdziwa architektoniczna perła, która jest doceniana nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Od lat przyciąga on podróżników z różnych stron i zawsze udaje mu się ich zachwycić. Artysta powinien zwiedzić Zamość, ponieważ miasto to rozpala wyobraźnię — znajdujące się w nim zabytki niemalże zdają się prosić o to, aby przenieść ich piękno na płótno. Podczas przemierzania tego miasteczka warto przede wszystkim zwrócić uwagę na urokliwe, niesamowicie barwne kamienice okalające z każdej ze stron XVI rynek. 

2. Urokliwe, wąskie uliczki — zupełnie jak w Wenecji!

Dlaczego jeszcze warto zwiedzić Zamość? Ponieważ miasto to jest niczym polska Wenecja! Przemierzając uliczki wyłożone starą kostką, można zakochać się w architekturze tego miejsca. Wąskie przeskoki pomiędzy budynkami są naprawdę bardzo inspirujące. 

3. Po co zwiedzić Zamość? Po to, aby się w nim zgubić!

Zwiedzając Zamość, bardzo łatwo jest się zgubić w gąszczu wąskich uliczek. To jednak nic strasznego, ponieważ błądzenie w tym architektonicznym labiryncie to bardzo przyjemne przeżycie. Warto w tym czasie zwracać uwagę na różne niuanse dotyczące szczegółów zdobień mijanych kamieniczek. Przy odrobinie wyobraźni mogą posłużyć one jako punkt zapalny do stworzenia pięknego obrazu olejnego

4. Mała liczba turystów, cisza i spokój

Dlaczego zwiedzić Zamość? Bo jest niekomercyjny pomimo swojej niekwestionowanej sławy. To idealna destynacja dla wszystkich malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów, którzy pragną spędzić kilka chwil w spokoju i zebrać myśli po to, aby niebawem przelać je na płótno. Mała liczba turystów na ulicach Zamościa z pewnością będzie sprzyjała spełnieniu tych potrzeb. 

zwiedzić Zamość
fot. Pexels.com

5. Zamość — idealne miejsce na jednodniową wycieczkę weekendową

Prawda jest taka, że żeby zwiedzić Zamość, potrzeba na to zaledwie jednego dnia. Jakie zabytki należy wówczas zobaczyć, poza pięknym Starym Miastem? Na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • Rotunda — majestatyczną fortecę na planie koła;
  • Bastion 1 — zachowany w doskonałej kondycji;
  • Furtę Wodną — odkryto ją zupełnym przypadkiem;
  • Nową Bramę Lwowską — wybudowaną w 1820 roku;
  • Starą Bramę Lwowską — powstałą około 1600 roku.

To oczywiście tylko kilka spośród wielu propozycji, jeśli chodzi o odkrywanie Zamościa. Miasto to jest zlokalizowane na trasie prowadzącej do Lwowa i dalej — do Kijowa. Można potraktować je jako inspirujący przystanek w dłużej podróży. 

6. W Zamościu jest… tanio!

Kolejną niekwestionowaną zaletą Zamościa jest rzecz dość prozaiczna, a mianowicie to, iż jest tam po prostu niezwykle tanio. W mieście tym można więc oddać się artystycznej przemianie duchowej bez obaw o to, że wycieczka zbyt mocno obciąży portfel podróżującego. 

7. Idealny plan, jeśli chodzi o malarstwo plenerowe

Jeśli jesteś malarzem, to koniecznie powinieneś zwiedzić Zamość! To wprost idealne miejsce do tego, aby po prostu usiąść, rozłożyć się z płótnem, pędzlami i farbami i… zacząć tworzyć! Dookoła artysty będzie się wówczas znajdowało tak dużo inspirujących zabytków, które są zdobione pięknymi ornamentami, iż z pewnością posłużą one za silną inspirację i pojawią się — być może na więcej niż jednym — obrazie olejnym!

8. Krajobraz miasta, który chce się uwiecznić na fotografii

Zamość to również prawdziwa mekka dla amatorów fotografii. To niesamowity plan, który dosłownie zdaje się prosić o to, aby go uwiecznić. Malarze z kolei mogą na przykład sfotografować zabytkowe kamienice i traktować wykonane zdjęcia jako doskonałą formę inspiracji przez kolejne miesiące w roku. Jedno jest pewne — tego miasteczka położonego we wschodniej części Polski, nie można nie pokochać!

zwiedzić Zamość
fot. Pexels.com

9. Świetny punkt wypadowy 

Jak już zostało wspomniane, Zamość znajduje się na trasie podróżniczej prowadzącej dalej na wschód. Z tego urokliwego miasteczka jest bardzo blisko do innych interesujących pod względem turystycznym miejscowości. 

Na uwagę w tym przypadku zasługują choćby punkty na mapie takie jak skansen zlokalizowany w wiosce Guciów, sławny Szczebrzeszyn, Czartowe Pole i oczywiście Zwierzyniec, w którym każdego lata organizowany jest ciekawy festiwal filmowy. 

10. Zamość to kalka Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny słynie głównie z tego, że jest on swoistym zagłębiem artystycznym. Miasto to jest jednak o wiele bardziej komercyjne od Zamościa, w którym można bez trudu się wyciszyć. Zamość jest również tańszy, jednocześnie pozostając równie inspirującym dla malarzy. Artystyczny klimat tego miasteczka można wyczuć praktycznie na każdym kroku!